Najčastejšie chyby pri praní: Robíte ich aj vy?

Bez ohľadu na to, že perieme minimálne raz týždenne mnohé opakujeme dokola rovnaké chyby. Pozrite sa, ktoré sú najčastejšie a či ich náhodou nerobíte aj vy. Ak áno, tak už viete, ako svoje pracie návyky vylepšiť:

 chyby pri praní

Otvorené zipsy môžu poškodiť jemnú bielizeň

Ak perieme spolu nohavice alebo bundy so zipsami a jemnú bielizeň, je lepšie zipsy zapnúť. Inak sa môže zdať, že na jemnej bielizni budeme mať rôzne pozatŕhané miesta, či dokonca dierky. Urobme si teda pred praním ešte kontrolu, či sú všetky zipsy pozapínané, aby sme mali istotu, že nevytiahneme z pračky poškodené veci.

Používame priveľa prípravkov

Mnoho žien si myslí, že čím viac prípravku použije, tým lepšie zíde špina a bielizeň bude čistejšia, či v prípade aviváže voňavejšia. Takto to však vôbec nefunguje. Naopak, ak pridáme veľa prášku alebo aviváže, môžeme poškodiť bielizeň. Na oblečení môžu zostať nepekné škvrny, dokonca aj dierky a práčka môže začať páchnuť.

Ponožky dávame do bubna nakoniec

Ponožky sú malými kúskami bielizne, ktoré však bývajú dosť intenzívne zašpinené. Práve preto by sme ich nikdy nemali dávať do práčky ako posledné. Naopak, mali by sa ocitnúť uprostred bubna, kde sa najlepšie preperú. Inak môžu ľahko skončiť v gumenom tesnení.

Dávame do pračky priveľa bielizne

Je bežné, že do práčky tlačíme, kým sa do nej zmení. Avšak takto bielizeň nebude nikdy dôkladne vypraná. Vyzerá to síce ako dobrý spôsob ako ušetriť čas, energiu aj pracie prípravky, ale verme tomu, že nie je. Plný bubon znamená, že voda nemá kadiaľ pretekať a výsledkom sú nekvalitne vyprané veci.

Nečistíme filter, ani dávkovač

Raz za mesiac je vhodné vyčistiť filter, ktorý majú pračky spravidla vpravo dole. Inak sa výrazne znižuje jej funkčnosť. Nezabúdajme aspoň raz za mesiac spustiť samočistiaci program alebo dať do pračky ocot a spustiť program s najvyššou teplotou. Okrem toho je dôležité pravidelne čistiť dávkovať pracích prípravkov.

Pozor: Možnosť rýchleho prania je síce lákavou voľbou, ale keď tento program používate pri plnom bubny, výsledkom rozhodne nebude čistá bielizeň. Používajme ju len minimálne a keď perieme v malých množstvách bielizeň, ktorá nie je výraznejšie znečistená.

-sz-