Oskoruša,vzácny ovocný druh. Radí profesor Hričovský

Aj vy by ste chceli mať vo svojej záhrade alebo ovocnom sade strom, ktorý nie je až taký všeobecne známy? Napríklad taký, aký zvykol rásť v záhradách našich prastarých mám a otcov? A čo tak taká oskoruša? Mnohí z nás možno ani nevedia, ako takýto strom a jeho plody vyzerajú.

Jarabina oskorušová (Sorbus domestica L.)

Ako si vypestovať v záhrade oskorušu?

Opýtali sme sa aktuálne iba pre vás, uznávaného odborníka, profesora Ivana Hričovského:

Jarabina oskorušová (Sorbus domestica L.) patrí medzi vzácne ovocné druhy. Jej druhy – malvice vyzerajú ako minihrušky alebo minijabĺčka. Majú priemer približne 3 cm. Dozrievajú koncom septembra a začiatkom októbra.  Oveľa chutnejšie sú po namrznutí alebo po týždňovom odležaní. Chutia kyslo a sladko a sú osviežujúce. Plody sú vhodné aj na výrobu lekváru, kompóty, na sušenie, ale aj na dobrú oskorušovicu. Dospelý strom môže dať v dobrom roku 500 – 1200 kg úrody. Je náročná na svetlo. Vyhovujú jej suchšie, ale kamenisté pôdy, zásobené vápnikom. Neznáša ílovité pôdy a zamokrené miesta.

profesor Ivan Hričovský

Oskoruša patrí medzi dlhoveké stromy. Dorastá do výšky 15 metrov, ako solitéra v záhrade a až 30 metrov na okraji lesa. Je teplomilná, ale vydrží aj mrazy až do -30 stupňov Celzia. Výsadba oskoruše je vhodná v októbri, alebo v marci až apríli. Ideálne je kúpiť si mladý stromček v kontajneri s výškou asi 1,5 metra. Oskoruša je pomerne odolná voči chorobám a škodcom. V plodoch môže výnimočne prekvapiť červivosť. Aj drevo oskoruše je cenné. Je veľmi pevné. Tvrdí sa, že je najpevnejšie v Európe. Našou úlohou je rozširovať oskorušu aj vo väčších záhradách.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach