Päť najčastejších chýb pri plánovaní vysnívanej záhrady

Bývanie v rodinnom dome vo väčšine prípadov nie je krátkodobá záležitosť. Už keď sa rozhodujeme pre tento krok, je nám jasné, že ide o štýl života na dlhé roky. Sťahujeme sa za kvalitnejšími podmienkami, bližšie k splneným snom. Keď sa povie „bývanie v dome“, drvivá väčšina ľudí si okamžite predstaví záhradu. Napriek tomu sa práve tejto časti domu venuje často minimálna pozornosť a namiesto získania vysnívaného priestoru pre relax, grilovačky s priateľmi či detské ihrisko sa stávame otrokmi nekončiaceho kosenia, polievania a vytrhávania buriny.

chýb pri plánovaní

Pri plánovaní svojho vlastného kúska raja sa vyvarujte chybám, ktoré vás nielenže vzďaľujú od toho, po čom túžite, ale zbytočne zaťažia vašu peňaženku. Radí skúsená záhradná architektka.

Záhrada bez konkrétneho plánu

Keď sa púšťame do plánovanie rodinného domu, často sa zameriame len na interiér. Investujeme do kvalitných materiálov, vyberáme tie najlepšie spotrebiče, dávame si robiť návrhy kuchyne či kúpeľne. Záhrada pritom ostáva bokom a nám pomaly, ale isto, odchádza podstata bývania v rodinnom dome. 

Rovnakú pozornosť, akú venujete farbám stien či výberu podláh a zárubní, doprajte aj záhrade. Musí vystihovať váš životný štýl, nie je to len kus trávy vonku, je to váš pobytový exteriér. Preto si sadnite a ujasnite si odpovede na tieto otázky.

  • Ako chcete využívať svoju záhradu? Čo od nej očakávate?
  • Radi sa hrabete v zemi alebo si radšej vychutnávate oddych s rodinou?
  • Cítite sa lepšie s rýľom v ruke alebo s novinami pod košatou čerešňou?
  • Pôjdete radšej orezávať stromčeky alebo grilovať s priateľmi?
  • Uprednostníte zeleninové hriadky alebo bazalku v kvetináči na okne?
  • Chcete jazierko s rybičkami alebo bazén?

Spisujte všetko, po čom túžite a nezabudnite na to, čo potrebujete. Veľká terasa s jedálenským stolom plus malá teraska na raňajšiu kávičku. Prístrešok s pracovným pultom, grilom a výlevkou, menší sklad na náradie, vírivka pre domáci relax, 3 zeleninové hriadky či pekný výhľad z okna…

chýb pri plánovaní

 

Zeleň na prvom mieste

Hoci typická farba, ktorú si pri pojme „záhrada“ predstavíme, je zelená, práve zeleni by ste sa mali venovať až celkom na záver.  Zeleň je v zásade veľmi funkčnou dekoráciou, je čerešničkou na torte nového bývania. Uvedomte si, že ani pri stavbe domu nezačínate kúpou obrazov. Najskôr si dáte vypracovať projekt, potom objednáte firmu, ktoré postavia múry, priečky, natiahnu vodu, elektrinu, plyn… Potom sa venujete zariaďovaniu nábytkom a až napokon riešite doplnky, vankúše, závesy či svietniky. Rovnaký postup treba zachovať aj pri plánovaní záhrady. Prečo? Lebo ak ho vynecháte, po roku bývania zistíte, že sa váš japonský javor ocitol uprostred chodníka k novému prístrešku, ktorému bude zavadzať rozkošná jedlička a kvôli tujke nebudete môcť rozšíriť terasu.

Pri každom vylepšení budete poskakovať po celom pozemku a presádzať  rastliny. Navyše, kolesami veľkého rýpadla zničíte trávnik, lebo potrebujete základy pre väčší prístrešok a 30-kubíkovú jamu pre nový bazén. Závlaha bude nefunkčná a elektro rozvody sa budú musieť preinštalovať. A môžete začať odznova.

Najskôr dom, až potom záhrada

Keď už budete vedieť „čo“, môžete hľadať „ako“. Ani stavbu domu zvyčajne nefinancujeme naraz a z vlastných peňazí. Ak nechcete zbytočne prichádzať o peniaze, plánujte záhradu zároveň so stavbou domu. Dajte si vypracovať projekt exteriéru so všetkými stavbami, sieťami a výsadbami zelene. Týmto spôsobom presnejšie odhadnete náklady na realizáciu vášho vysnívaného bývania v dome so záhradou.

Neefektívne využitie remeselníkov

Dôležité je, aby ste mali v ruke plán záhrady spolu s plánmi domu. Tak môžete využiť hneď tých istých remeselníkov pri stavbe domu, ale aj pri všetkých záhradných úpravách. Tá istá stavebná firma vám vydláždi terasu, chodníky, postaví oporné múriky, schodiská alebo záhradný pavilón. Ten istý elektrikár natiahne káble pre závlahu aj bazénovú technológiu. Uvedomte si, že neexistuje záhradný murár ani záhradný elektrikár. Ak oddelíte stavbu domu od exteriéru, vaše náklady sa zvýšia o 30 až 50 %.

Ak stavebná firma položí v záhrade pár metrov štvorcových dlažby navyše, vymuruje múriky, alebo natiahne 15 metrov kábla a 10 metrov vodovodných trubiek, bude vás to stáť zanedbateľnú sumu. Ak však zavriete dvere za dodávateľom stavby skôr, než „postavíte“ exteriér, vaše náklady neúmerne narastú. Zvyčajne len ťažko nájdete ochotnú firmu, ktorej sa oplatí položiť len tých 15 metrov kábla a 10 metrov trubiek. A ak áno, poriadne sa to predraží.

Záhradník vs. záhradný architekt

Ak sa rozhodnete pri plánovaní záhrady pre pomoc odborníka, mali by ste vedieť, čo vlastne od koho očakávať. Medzi prácou záhradného architekta a záhradníka je totiž veľký rozdiel. Architekt je tá osoba, ktorú potrebujete celkom na začiatku. Rozvrhne a usporiada priestor na základe vašich predstáv a životného štýlu. Následne vypracuje projekt pre všetky stavebné úpravy vrátane chodníkov, efektívneho tienenia, oplotenia, závlah a osvetlenia.

Záhradník je ten, ktorý vám to celé napokon doladí, pomôže s kúpou rastlín, zasadí ich a pravidelne vám ich môže upravovať. Zvoľte teda správne, akého špecialistu v akej fáze budete potrebovať, aby ste predišli sklamaniu z nesprávnych očakávaní.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach