Pôvabná alternatíva muškátov – kalanchoe

Kalanchoe je vďačný kvietok, jeho nežné farebné ružice rozžiaria každý interiér. Viete však, že kalanchoe sa môže stať aj ozdobou vášho balkóna? Samozrejme, či už v interiéri alebo v exteriéri, dôležité je postarať sa o oň  po odkvitnutí, zabezpečiť vegetačný pokoj a „naštartovať“ ďalšie kvitnutie.

Ako na to?

Ak už teraz premýšľate nad tým, ako mať tento rok krásny balkón, verandu či okenné parapety, skúste kalanchoe. Nenáročný sukulent kvitne bielymi, žltými, okrovými, oranžovými, ružovými, červenými až purpurovými kvetmi. Bývajú jednoduché alebo plné, niektoré pripomínajú malé ružičky. Dobre sa kombinujú, darí sa im aj v závesných košíkoch.

kalanchoe

Teší sa na ranné slnko

Hodí sa na balkón s ranným a dopoludňajším slnkom, polotieň, menej znáša popoludňajšie slnko. Pozor na priveľké horúčavy, vtedy treba kalanchoe presunúť  do tieňa. Optimálne sú teploty do 25 stupňov. V zime v interiéri uprednostní skôr nižšie teploty, okolo 10 až 15 stupňov. Pozor: ak prezimuje v teple, nenasadí kvety.

Hospodári s vodou

Sukulent kalanchoe vie hospodáriť s vodou a vydrží aj dlhšie obdobie sucha, nepotrebuje ani vlhké ovzdušie či rosenie. Keď ho zvyknite na striedavý cyklus úplného preschnutia koreňového balu a následného výdatného zaliatia, vyhnete sa zahnívaniu koreňov. Črepník musí mať dostatočne hrubú drenážnu vrstvu. Koncom jari a v lete prihnojíme raz mesačne špeciálnym tekutým hnojivom na sukulenty.

Tajomstvo kvitnutia

Kalanchoe zvyčajne kupujeme krásne zakvitnuté. Aby bolo každú jar obsypané kvetmi, potrebuje vhodnú pôdu a zimný odpočinok a chlad. Po dokvitnutí rastlinu presadíme do väčšieho črepníka a dosypeme ľahkým hlinito-piesčitým substrátom na kaktusy a sukulenty. Do pôdy sa pridáva aj trocha antuky alebo dreveného uhlia, prípadne perlitu. Ak pestujete kalanchoe v exteriéri, na zimu ho treba premiestniť do interiéru. Ak ho dáte do tmavej pivnice a len občas polejete, na jar bude obsypané kvetmi. Je to totiž kvet krátkeho dňa.

Vhodný čas na rozmnožovanie

Kalanchoe sa rozmnožuje veľmi jednoducho a vhodné obdobiena tento úkon je jar: Odrežeme vrcholový odrezok dlhým asi 5 cm s najmenej dvoma pármi lístkov. Vložíme ho do zakoreňovacieho substrátu, no dobre vyklíči aj vo vode. Keď majú jemné korienky asi 2 centimetre,  zasadíme ich do  maličkého kvetináča a prekryjeme  PET fľašou alebo mikroténovým vreckom. Aby nedošlo k zapareniu, prevetrávame.  Po asi 14 dňoch sa nové  rastlinky zakorenia, postupne sa začnú rozkonárovať. Presadíme do väčšieho kvetináča.  Aby boli čo najhustejšie a neťahali sa do výšky, pokojne ich zaštipujme do času, kým nenasadia prvé puky. Po roku opäť presadíme, potom už stačí presádzať raz za dva – tri roky. Vždy však až po odkvitnutí.

Mohlo by vás zaujímať

Exotická kana si zaslúži pozornosť

Je impozantnou ozdobou každej okrasnej záhrady. Názov pochádza z gréckeho slova kanna, čo znamená trúbka – práve tú jej kvety pripomínajú. Pestovanie nie je vôbec zložité,… Čítaj ďaľej

Mali by ste vedieť, že:

🌸 Kvety kalanchoe sú jedovaté!

🌸 Na teplo reaguje opadaním listov – vtedy ho treba premiestniť na chladné miesto.

🌸 Scvrkávanie listov zasa znamená nedostatok vlahy.

🌸 Kalanchoe rastie vo voľnej prírode v Číne, na juhu a juhovýchode Afriky a na Madagaskare.

🌸 Do súčasnej interiérovej podoby ho vyšľachtili dánski a holandskí pestovatelia.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach