Práve začínajú kvitnúť jesenné chryzantémy

Tieto pestrofarebné krásavice jesene vyťahujú svoje tromfy. Keď sa zo záhonov už vytrácajú iné trvalky, chryzantémy vytrvalo krášlia naše okolie. A odolávajú aj prvým mrazom. Čo robiť, aby jesenné chryzantémy vydržali čo najdlhšie a kvitli čo najintenzívnejšie?

chryzantémy

Pred rokmi boli chryzantémy najmä „hrobovými“ kvetmi.  To už dávno neplatí. Nájdu sa v kyticiach, v rôznych kvetinových aranžmánoch a na jeseň sú príjemnou ozdobou interiérov.  Ich ďalšou prednosťou je najmä to, že rezané  vo vázach vydržia čerstvé veľmi dlhý čas.

Po odkvitnutí

Kvitnutie chryzantém závisí od dĺžky dňa. Kvety tvoria len vtedy, keď je deň kratší ako 14 hodín. V druhej polovici septembra sú dni už krátke, a vtedy kvitnú chryzantémy. Počet a veľkosť kvetov môžeme regulovať už od jari zaštipovaním. Vonku pestované a skoro kvitnúce kultivary zaštipujeme už koncom mája.  Neskoré a skleníkové chryzantémy zaštipujeme len raz, ostatné ešte raz v júni. Ak chceme mať silnejšie, vyššie a kvalitnejšie jednotlivé kvety, musíme  priebežne vyštipovať bočné malé kvetné púčiky. Ale pozor: z drobnokvetých chryzantém sa bočné púčiky zasa vôbec neodstraňujú.

Zazimovanie

Po odkvitnutí zrežeme rastliny asi 8 ž 5 centimetrov nad zemou, odstránime suché listy a veľmi jemne prekypríme pôdu okolo jednotlivých trsov. Pred zimným odpočinkom už nehnojíme. Prekryjeme vrstvou rašeliny, čečinou, prípadne zdravým suchým lístím. Ak sa obávame, že neprezimujú, môžeme ich vybrať z pôdy s dostatočne veľkým koreňovým balom a položiť do debničiek. Tie uložíme do studeného skleníka alebo pivnice s teplotou 5 – 8 stupňov. Vyžadujú asi 4 až 6 týždňové obdobie úplného vegetačného pokoja, substrát musí úplne preschnúť, až potom ich jemne opäť zalejeme. Von ich opäť vysadíme na jar, definitívne po mrazoch.

Dôležitá je aj pôda

Týmto trvalkám treba vybrať vhodné miesto s dostatočným priestorom, pretože ide o väčšie rozpínavé rastliny. Chryzantémy nesadíme príliš hlboko, lebo majú plytké a ploché korene. Majú rady kyprú a vzdušnú, mierne vápenatú pôdu. Nezabudnime im preto do jamiek prisypať  5 až 10 cm hrubú vrstvu substrátu alebo kompostu. Pravidelne hnojíme hnojivom s vyšším obsahom dusíka, s hnojením úplne skončíme najneskôr v októbri. 

Aby jesenné chryzantémy bohato kvitli

Chryzantémy si vyžadujú svetlé stanovištia, nie však na prudkom slnku, priemerné množstvo vody a výživu. Pri strese zo sucha trpia a nenasadzujú kvety.  Na jar podporíme vhodným hnojivom na kvitnutie, ale len kým nenasadia prvé puky. Od októbra sa už vôbec nehnoja. Chryzantémy treba chrániť proti škodcom a chorobám, najmä proti voškám, háďatku a mínerke, ako aj sivej plesni a múčnatke.

Kvitnúca jeseň vo váze

  • Chryzantémy režeme alebo odlamujeme najlepšie ráno alebo večer v čase, keď rozkvitol prvý kvet.
  • Odstránime listy v spodnej tretine stonky, ktorú na konci  šikmo zrežeme ostrým nožom.
  • Silno zdrevnatené stonky v mieste rezu ľahko naklepeme alebo konce ponoríme na 30 sekúnd do vriacej vody.
  • Do prvej vody vo váze dáme prostriedok na predĺženie životnosti kvetín. Zabránime tým zahnívaniu a budú nás tešiť podstatne dlhšie.

Zaujímavosť

Vyskúšajte na jeseň chryzantémový čaj

V Číne z kvetov špeciálnej drobnokvetej odrody už niekoľko storočí pripravujú chutný kvetinový čaj. Nálev z kvetov, listov a koreňov sa užíva predovšetkým pri infekciách, horúčke, na posilnenie činnosti pečene i zraku. Priaznivo účinkuje aj pri vysokom krvnom tlaku a cukrovke. Osviežujúci nápoj zo zmesi lístkov chryzantém, do ktorej  sa pridávajú aj lupene, zmierňuje aj pocity jesennej únavy.

Foto: stock.adobe.com, Pixabay

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach