Prečo je potrebné robiť prebierku plodov? Radí profesor Hričovský

Každý záhradkár má určite veľkú radosť, keď sa na stromoch v jeho ovocnom sade ukazuje pekná úroda. Napriek tomu, ak je ovocia skutočne veľa, nie je dobré nechávať všetko ovocie na stromoch a čakať až do chvíle, kým dozrie. Tu sa odporúča takzvaná prebierka plodov, aby úroda bola naozaj pekná a kvalitná.

robiť prebierku plodov

Pri ktorých druhoch ovocných stromov a kedy je teda vhodné robiť prebierku plodov?

Opýtali sme sa odborníka naslovovzatého, profesora Ivana Hričovského.

robiť prebierku plodov

Odpovedá profesor Ivan Hričovský:

Po odkvitnutí stromov, počiatkom júna, ale na broskyniach už počiatkom mája, sa robí prebierka plodov, keď majú  veľkosť lieskového orieška. Okrem broskýň robíme prebierku plodov najmä pri jabloniach a hruškách. Najskôr nožnicami odstránime deformované a choré plody.

robiť prebierku plodovPrebierku robíme tak, že ponecháme jeden kráľovský plod plus jeden plod a niekedy plus dva ďalšie plody. Je dôležité vedieť, že na jeden plod pripadá 30 – 40 listov.

Prebierku plodov robíme na vzdialenosť 15 – 20 cm od seba. Dôležité je to najmä na stromoch, ktoré rodia každý druhý rok.

Potrebné je to najmä pri jabloniach – napríklad pri odrode Ontario, Priesvitné letné Jakubky, Red Melba, Oldenburgovo  červené alebo Wealthy a iné…

Vo veľkovýrobe sa robí chemická prebierka plodov v čase kvitnutia. Potom nasleduje ručná prebierka – čo sa dá zvládnuť.

Pozrite si video, ktoré sme natočili s profesorom Ivanom Hričovským, ako na to!

Prebierka plodov ovocných stromov

Prebierka plodov jabĺk napadnutých voškami

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach