Preperieme a prežehlíme takmer polroka života

Koľko nás stojí starostlivosť o domácnosť?

Nemyslime teraz na ekonomickú stránku, ale na čas, ktorý je tiež svojim spôsobom ekonomickou záležitosťou. Veď keby sme ho nemuseli míňať na niektoré domáce úkony, mohli by sme sa viac venovať, napríklad, zárobkovej činnosti. Alebo oddychu – i to je bezpochyby správne investovaný čas. Viete však, že už len samotné pranie v domácnosti nás stojí takmer pol roka života? A čo ostatné aktivity, ktoré patria k starostlivosti o domácnosť?

Práčky síce pomáhajú, ale…

Nedávno uskutočnený prieskum, pri ktorom vyspovedalo štyritisíc štyristo matiek ukázal, že napriek tomu, že máme automatické práčky, žena sa po narodení dieťaťa premení na domácu paniu. Neraz si pripadáme ako profesionálne „práčky“. Nečudo, veď pri dieťati, ktoré chodí na ihrisko, bežne sa hrá so špinou, sa nám naplní pračka raz-dva a to takmer každý deň.

Pri každom praní stratíme 26 minút

Napriek tomu, že máme práčky, len samotnou prípravou a činnosťou, ktorá sa prania dotýka strávime dvadsaťšesť minút pri každom praní. K prípravne činnosti, ktorá k praniu patrí sa počíta, napríklad, aj prehľadávanie vreciek, párovanie ponožiek, hľadanie špinavej bielizne pod posteľou, gaučom, vkladanie, vyberanie bielizne a jej vešanie. A podržte sa, prieskum ukázal, že priemerne perieme skutočne až šesťkrát týždenne.

Aj žehlenie niečo trvá

A tak sa nakoniec ukázalo, že kým naše dieťa vyrastie a osamostatní sa, teda do veku jeho osemnástich rokov, my strávime praním až 137 dní, čo je takmer päť mesiacov. Samozrejme, pranie nie je jedinou domácou prácou, ktorú robíme takmer denne. Ruka v ruke s praním ide aj žehlenie. V dobe sušičiek totiž stále strávime žehlením približne päťdesiatpäť minút týždenne.

Mamičky len perú

Hovorkyňa spoločnosti ecozone.com pre Daily Mail vysvetlila výsledky prieskumu nasledovne: „Väčšina mamičiek vám povie, že azda nič iné nerobia len perú. A bez toho, aby si to uvedomovali, je to skutočne tak. Je skutočne ohromujúce, koľko času im to zaberie.“

Periete správne?

Zaujímavý však je aj ďalší výsledok prieskumu, ktorý hovorí o tom, že ženy nie sú veľmi technicky zdatné. Ukázalo sa, že mnohé ani nevedia dobre ovládať svoje pračky, prípadne sušičky. Nečítajú návody, a tak zo svojich pomocníkov mnohokrát ani to najlepšie, čo môžu, nedostanú. Dokonca viac ako polovica žien vraj perie na zlých programoch, a tak navyše musia bielizeň niekedy vyprať aj dvakrát za sebou, pretože po prvom praní nie je dostatočne čistá. Tiež sa ukázalo, že približne každá šiesta žena občas omylom vyperie aj už raz vypratú bielizeň bez toho, aby ju niekto nosil alebo inak zašpinil.

Preperieme a prežehlíme

Tip redakcie Tichá a spoľahlivá práčka

Rovnako dobre si poradí s vašou jemnučkou blúzkou, jeho maskáčmi aj s podbradníkmi a pančuškami vášho najmenšieho. Spredu plnená práčka Philco PLDI 1283 Crown v tichosti zvládne vyprať naraz až 8 kíl bielizne, čo predstavuje citeľnú úsporu času, energie aj pracieho prostriedku. Zvoľte si jeden z 15 programov a ten najobľúbenejší si uložte. Stačí letmý pohľad a hneď viete, ako dlho ešte bude prať. O kvalite hovorí aj 10-ročná záruka na tichý invertorový motor. Viac info na www.philco.sk.

Keď si však k praniu a žehleniu prirátame ešte varenie, umývanie riadu, nakupovanie, utieranie prachu, upratovanie, vysávanie a umývanie dlážok, wc a kúpeľne, ktoré neraz zostáva na nás, tak môžeme vyhlásiť, že pravdepodobne i desaťročie (-ia?) života sa nevenujeme ničomu inému, len starostlivosti o domácnosť.