Prikrývka na posteľ: Prečo ju používať?

V mnohých moderných domácnostiach sa postele nezastielajú špeciálnou vrchnou prikrývkou. Veď načo: večer prídeme domov a padneme do postele, ráno nemáme čas na prikrývanie. Ak máte aj vy tento názor, oplatí sa ho prehodnotiť. Naše babičky dobre vedeli, že prikrývka na posteľ má svoj význam. A to nielen ako dekorácia.

Prikrývka na posteľ

Zbytočná investícia a námaha?

Niektorí ľudia považujú prikrývku na posteľ za zbytočnú investíciu, navyše jej používanie berie čas a energiu. Ak sa ju však naučíme používať, oceníme výhody, ktoré poskytuje. V prvom rade je to hygiena, ktorú oceníte ak máte malé deti alebo i domácich miláčikov. Nič nie je nepríjemnejšie, ako keď prídeme unavení domov a zistíme, že naša posteľ je plná otrusiniek, chlpov, či iných nedokonalostí. Odhrnúť prikrývku predsa nie je až taký náročný proces.

Denné využitie postele

Ďalšou výhodou používania vrchnej prikrývky na posteľ je, že tento „nočný“ kus nábytku môžeme používať  aj cez deň. Na prikrývke si môžeme čítať, písať, položiť notebook, a dokonca aj občerstviť sa ovocím či dezertom bez obáv, že zašpiníme posteľnú bielizeň.

Mylné predstavy

Prikrývka na posteľ nemusí byť taká, ako si ju zvyčajne predstavujeme – ťažká a prešívaná, ktorá sa zle ošetruje a dlho suší. Naopak, trendové sú ľahké prikrývky z prírodných materiálov, ktoré vyzerajú prakticky podobne ako plachta. Ľahko ich operieme, rýchlo sa vysušia a podľa farbu a vzoru môžeme meniť vzhľad našej spálne hoci i každý týždeň.

Chladivý alebo hrejivý efekt

Hrúbku a materiál prikrývky môžeme prispôsobiť ročnému obdobiu alebo teplote v interiéri. Tak môžeme vrchnú prikrývku použiť aj ako deku, alebo naopak, využiť chladivý efekt lesklých tenkým prikrývok.

Nielen v spálni

Prikrývka na posteľ nemá význam len v spáli rodičov, ale samozrejme i v detských izbách. Chlpaté deky sú síce príjemné, ale keď sa do nich dostanú rôzne nečistoty, zvyšky jedál, farby, prach, ťažšie ich vyčistíme ako jednoduchú ľahkú a vzdušnú prikrývku.

Foto: www.pexels.com