Prvé bývanie vo dvojici?

Inšpirujte sa radami ako si zariadiť spoločný domov

Rozhodli ste sa s partnerom urobiť významný krok vo svojom vzťahu a plánujete spolu bývať? Pozrite sa na niekoľko praktických tipov, ako zariadiť zdieľaný priestor. Vášmu domovu dajte pevné základy, aby ste sa v ňom nielen dobre cítili, ale sa do neho aj s radosťou každý deň vracali späť z práce či školy.

Prvé bývanie

Na plánovanie interiéru buďte dvaja

Než začnete nakupovať nový nábytok, nájdite si nerušenú chvíľu, sadnite si spolu a dajte svoje predstavy na papier. Možno už pri nákrese zistíte, ktoré kusy sa síce v predstavách krásne vynímajú, ale v reálnom priestore nebudú praktické. Nezabudnite na vášho najlepšieho spojenca – zvinovací meter.

Keď natrafíte v predajniach alebo na návšteve na zaujímavý kúsok, odfoťte si ho a spýtajte sa partnera na jeho názor. V prípade, že chcete domov v štýle vidieckeho zámočku, zatiaľ čo vaša polovička minimalistické moderné hniezdo ako zo sci-fi filmu, budete hľadať schodný kompromis o niečo dlhšie a pravdepodobne budete musieť obaja zľaviť zo svojich požiadaviek. Nesnažte sa presadzovať svoj názor za každú cenu, veď toto bývanie je odrazom vašej túžby po partnerskom živote.

Prvé bývanie

Investujte do svojej spálne

Ak ani jeden z vás nevlastní dvojlôžko, je načase poobzerať sa po novej posteli. Spýtajte sa partnera, akú tvrdosť a materiál matraca preferuje a podľa toho zvoľte, či si zadovážite jeden veľký alebo každý vlastný. V prípade, že bývate v menšom byte alebo garsónke a priestor musíte využiť multifunkčne, lepšou voľbou pre vás môže byť rozkladacia pohovka. Ani na nej však podľa možností nešetrite a investujte do kvalitnejšieho materiálu. Pre ešte pohodlnejší spánok voľte radšej dve periny ako jednu veľkú (francúzsku). Spanie pod spoločnou prikrývkou je síce romantické, no nočné preťahovanie sa o dlhší kúsok vám k lepšiemu odpočinku nepridá.

Nepodceňujte stolovanie

Spoločne zdieľané jedlo je jednou zo zásadných partnerských i rodinných aktivít. Nech je byt akokoľvek malý, nikdy sa nevzdávajte jedálenského kúta. Jesť na gauči s tanierom na kolenách nie je žiadna radosť. Menší rozkladací stôl vám urobí dobrú službu, v prípade najvyššej núdze poslúži aj sklopný model a skladacie stoličky, ktoré jednoducho spracete nabok. Barový pult je ďalšou možnosťou, romantickú večeru pri sviečkach pri ňom ale urobíte ťažko. Ak máte voľný kútik miestnosti, zvážte rohovú lavicu a stôl na jednej centrálnej nohe, tento variant zaberie menej priestoru a zároveň poskytne dostatok pohodlia.

Prvé bývanie

Uložte si veci prehľadne

Či už sa sťahujete vy k nemu, on k vám, alebo obaja do nového, rátajte s dvojnásobným množstvom vecí každodennej potreby a dvakrát takým veľkým objemom úložných priestorov. Ak situáciu podceníte, budete zakopávať o komínčeky kníh, hromady oblečenia a iných predmetov, čo spokojnému bývaniu rozhodne neprospeje. Pre obojstrannú pohodu dimenzujte skrine a regály radšej aj s nejakou rezervou. V malých bytoch sa nebojte využiť aj inak prehliadané miesta – umiestnite napríklad policu na knihy nad dvere. Skrinky môžete zavesiť nad posteľ, TV stolík alebo pohovku. Ak máte klasickú posteľ na nožičkách, množstvo vecí sa dá schovať pod ňu do zásuvky na kolieskach.

Doprajte si súkromie

Ak vám v byte chýba pocit, že ste tam doma, že je to vaše „teritórium“, ľahko podľahnete nutkaniu zdržiavať sa radšej mimo bytu. Zámer bývať spolu, aby ste mohli tráviť viac príjemného času vo dvojici, podporte aktívnym rozdelením územia na „naše“, „moje“ a „tvoje“.

Nemusíte práve pracovať z domu, aby ste ocenili vyčlenené miesto, kde sa môžete v pokoji sústrediť na svoju činnosť. Samozrejme, ak ste na plný úväzok na „home office“, počítajte s adekvátnym pracovným kútom, kam sa uchýlite, aj keď sa váš partner bude venovať trebárs sledovaniu televízie alebo kulinárskym aktivitám. Vaším osobným miestečkom môže byť pohodlné kreslo, malý pracovný stôl alebo aspoň stolová doska s pracovnou stoličkou v spálni, výklenok na čítanie kníh zariadený hromadou vankúšov, alebo v lepšom prípade celá samostatná izba. Rešpektujte toto miesto a súkromie svojho partnera.

Prvé bývanie

Zlaďte zvyky a rozdiely riešte čo najskôr

Kým žijete sami, môžete si nastaviť svoje pravidlá a aj ich porušovať ako sa vám páči. V spoločnom priestore zdieľate nielen pohodlie a zázemie, ale aj nutné úkony na jeho údržbu. Čo najskôr si stanovte zásadné pravidlá a rámcovo rozdeľte kompetencie. Nielen domáce práce, ale napríklad aj systém platieb za energie, ranný čas v kúpeľni, či nákupy potravín. Ak vám nejaký zvyk partnera prekáža (alebo jemu váš), vysvetlite si to skôr, než vám doslova polezie na nervy. Pozitívne ladený rozhovor je vždy prínosnejší, než kritika. Vyriešte detaily a užívajte si domov v tom najlepšom súlade.

Foto: MT-nábytok

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach