Rozchodník vydrží takmer všetko

Rozchodník je trvalka, ktorá starostlivosť človeka vlastne ani nepotrebuje, a napriek tomu na sklonku leta a v jeseni bohato kvitne, len mu treba vytvoriť nežičlivé podmienky. Postačí, ak ho vysadíme na slnečnom stanovišti do skôr piesočnatej a na živiny chudobnej pôdy. Rozchodník netreba ani pravidelne zalievať, skôr naopak. Vtedy sa koncom leta náležite vyfarbí fialkastými, bielymi, žltými či červenými  kvetmi. Rozchodník (Sedum) jednoducho vydrží takmer všetko.

Rozchodník

V humusovitých pôdach a v polotieni  majú  stonky slabšie, bývajú „vytiahnuté“ a kvety sa zle vyfarbujú. Hodia sa teda na slnečné miesto, do skalky, ba aj do nádob na slnečnú verandu alebo balkón. Rozchodníkov je asi päťsto druhov. Pre všetky sú typické zhrubnuté listy, ktoré zásobujú rastlinu vodou. Tú si uložia do zásoby v zhrubnutých listoch  a využijú v čase núdze.

Kvitne až do októbra

Kvety viacerých rozchodníkov naplno zažiaria na jeseň.Vtedy poskytujú cennú potravu včelám. Príchodom chladných dní sa celá rastlina aj s bohatým kvetenstvom zafarbuje do zlatohneda až bronzova. Ak stonky neodstránime, vydržia tak po celú zimu a často sú ozdobou, keď už nič v záhradách nekvitne. Na jar  vyrastú opäť z dužinatých podzemkov. 

Rozchodník

Vydržia aj mrazy

U nás je najrozšírenejší rozchodník nádherný (Sedum spectabile). Je mrazuvzdorný, v zime nepotrebuje ani čečinovú prikrývku. Dokonca nie sú známe ani choroby, ktorými by rastlina trpela. Nechutí ani  záhonovým pohromám – slizniakom či slimákom, Asi pre dráždivú tekutinu, ktorú rastlina obsahuje. Obľúbený je aj rozchodník pochybný (Sedum spurium)  –nízky pôdopokryvný druh, ktorý sa využíva aj ako náhrada za trávnik. Má protistojné listy so zúbkatým okrajom a  zaujímavú farbu, od zelenej až po tmavočervenú. Ružové až červené kvety kvitnú v  závislosti od odrody od júna do októbra.

Mohlo by vás zaujímať

Exotická kana si zaslúži pozornosť

Je impozantnou ozdobou každej okrasnej záhrady. Názov pochádza z gréckeho slova kanna, čo znamená trúbka – práve tú jej kvety pripomínajú. Pestovanie nie je vôbec zložité,… Čítaj ďaľej

Jednoduché rozmnožovanie

Staršie trsy sa ľahko zmladzujú a delia na jar, obyčajne po 4 až 6 rokoch. Trs opatrne  vykopeme, aby sme ho nepoškodili, rozoberieme na jednotlivé listové ružice. Tie sa veľmi ľahko zakorenia. Množiť môžeme aj v lete stonkovými alebo listovými odrezkami. Odrezok dlhý 4 až 5 centimetrov necháme jeden deň preschnúť a potom ho vložíme do vlhkej zmesi rašeliny a piesku. Spoľahlivejšie je využiť zakoreňovací substrát. Spočiatku ho treba udržiavať mierne vlhký, po 3 až 4 týždňoch by sa mali objaviť aj prvé korienky.

Upozornenie:

Pri kontakte s odrezanou alebo inak porušenou stonkou by si citlivé osoby mali dať pozor, lebo tekutina, ktorú rozchodníky obsahujú, môže spôsobiť podráždenie a začervenanie pokožky.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach