Rýchly kurz prania

Ktorá gazdinka by nechcela mať čistú, krásne vypranú a voňavú bielizeň. Niekedy sa nám to však aj napriek drahým pracím a avivážnym prípravkom nemusí podariť.

kurz prania

Tu je zopár tipov, s ktorými to určite hravo zvládneme:

Biela bielizeň

Ak by vás niekto nahováral, aby ste nepúšťali zbytočne poloprázdnu práčku s čisto bielou bielizňou a že ak do bubna vhodíte aj niečo farebné, alebo biele tričká s farebnými vzormi, že sa nič nestane – neverte mu! Bielu bielizeň perte len s čisto-bielou bielizňou a bielu bielizeň s farebnými prúžkami alebo vzormi zase zvlášť.

Farebná bielizeň

Nikdy nepoužívajte na farebnú bielizeň prací prostriedok, ktorý je určený na bielu bielizeň! Bieliace látky a zjasňovače farebný odev zbytočne rýchlo „vyperú“ a bielizeň vyzerá veľmi rýchlo znosená, vyblednutá a stará. Podobnú neplechu nám môže spôsobiť aj sušenie na slnku, pretože toto farbu rýchlo „vyťahá“. Najlepšie je farebnú bielizeň sušiť v polotieni, alebo ju obrátiť naruby.

Koľko pracích prípravkov je tak akurát?

Určite neplatí, že čím viac pracieho prostriedku použijete, tým lepšie sa bielizeň vyperie. Treba sa orientovať podľa údajov uvedených na pracích prostriedkoch, ale ak máte tvrdšiu vodu, treba určite použíť pracieho prípravku viac – aj tu sa však treba riadiť odporúčaniami od výrobcu a nedávkovať prací prípravok len tak – hala-bala. V prípade, že sa rozhodujete medzi práškovým pracím prostriedkom alebo gélovým, mnohí odborníci odporúčajú použiť radšej tie gélové, pretože sa lepšie a rýchlejšie rozpúšťajú a nezanechávajú na oblečení stopy.

Ako je to s avivážou?

Aviváž vždy dávajte do zásobníka práčky, nie do bubna. Prípravok naliaty priamo na oblečenie môže totiž na bielizni zanechať škvrny. Pri praní oblečenia pre deti alebo alergikov voľte radšej špeciálne aviváže. Ak patríte k tým, ktorí majú citlivú pokožku, skúste si najskôr naniesť trochu aviváže na zápästie a počkajte, či sa neobjaví alergická reakcia. V prípade, že perieme bielizeň, ktorá je veľmi savá, používajme menej aviváže. Je síce pravda, že väčšie množstvo aviváže vyprané osušky nádherne zmäkčí a zjemní, ale na druhej strane môže obmedziť ich savosť, čo znamená, že do takýchto osušiek sa nám nebude dobre utierať. Aviváž sa nesmie používať na väčšinu termobielizne, ani na špeciálne materiály outdoorového oblečenia, pretože týmto by sme mohli narušiť štruktúru vlákna. Aj v tomto prípade sa savosť materiálu znižuje a rovnako tak aj jeho schopnosť odvádzať vodu. Aviváž by sme nemali pridávať ani  do prania elastických džínsov a neosoží ani niektorým druhom podprseniek a takisto ani páperovým bundám.

Napriek tomu, že aviváž dodáva bielizni príjemnú hebkosť a uľahčuje nám žehlenie množstva oblečenia, mali by sme sa ju naučiť používať a dávkovať správne.

Dávku aviváže odmeriavajte podľa váhy bielizne. Na 4-5 kg použite 35 ml, na 6-7 kg až 55 ml. Pri ručnom praní stačí 18 ml. Ak použijete aviváže málo, textil nebude voňať a navyše bude aj tvrdý. V prípade, že použijeme aviváže veľa, bielizeň môže získať prehnane prevoňanú arómu a niektoré druhy bielizne dokonca môžu znížiť svoju kvalitu.

Pletené svetre a pulóvre

V tomto prípade aviváž rozhodne použite, pretože inak sa môže stať, že vás potrápia antistatické náboje a pulóvre vás budú „kopať“… Ak náhodou patríte k tým šťastlivcom, ktorí majú krásny pletený sveter, ale ich na pokožke a okolo krku „hryzie“, skúste ho vložiť aspoň na hodinku do mrazničky a bude po hryzení!

Máte doma sušičku na bielizeň?

Určite je to skvelá pomocníčka. Ibaže predtým, než vložíte bielizeň do sušičky, dobre sa pozrite na štítok, ktorý je na oblečení. Či daný kus odevu či bielizne, vôbec môže ísť do sušičky. Do sušičky nie je vhodná ani vlna, viskóza, hodváb, či oblečenie s nažehľovacími obrázkami. Tie by sa mohli pri vysokých teplotách poškodiť alebo úplne, či čiastočne odlepiť. Bielizeň po vysušení ihneď vyberte zo sušičky a zaveste alebo poskladajte, aby sa zbytočne nepokrčilo. Súčasne tak zabránite aj vytváraniu plesní v sušičke.

Náš tip:

PLWD 16170 Práčka so sušičkou PHILCO

kurz prania
PLWD 16170 Práčka so sušičkou PHILCO

Spredu plnená práčka so sušičkou PLWD 16170 Crown s prehľadným ovládacím panelom v češtine je vybavená detským zámkom a kontrolou vyváženia. Veľmi obľúbený je “rýchly program,” ktorý bielizeň dokonale vyperie a zároveň vysuší v priebehu jedného cyklu do 1 hodiny. S programom ekonomické pranie je možné skrátiť dobu pracieho programu, čím sa zníži spotreba vody aj energie. S touto práčkou môžete vyprať až 10 kg bielizne a usušiť až 7 kg bielizne. Funkcia Woolmark sa dokonale postará o vaše vlnené prádlo. Ďalšou úspornou výhodou je veľmi tichý invertorový motor BLDC.