September v záhrade

Mesiac september považujeme síce ešte za obdobie neskorého leta, ale v skutočnosti začína už aj astronomická jeseň. Skracuje sa doba slnečného svitu a znižuje sa teplota vzduchu. Mnohí ľudoví meteorológovia dokonca september prirovnávajú, pokiaľ ide o teploty vzduchu, k mesiacu máju.

Pravdaže, aj v tomto mesiaci je v záhradke plno práce. Čo je dôležité stihnúť v tomto mesiaci? Aký je september v záhrade?

September v záhrade
stock.adobe.com

Zeleninová záhradka

Keď na hriadke s cibuľou zľahne približne polovica cibuľovej vňate, znamená to, že je čas na zber cibule. Cibuľu môžete vytrhať a možno ju nechať aj týždeň ležať na záhone – neprekáža jej ani dážď. Potom necháme vyschnúť pod strechou.

September v záhrade
stock.adobe.com

Na voľné záhony môžeme vysiať špenát na jarný zber.

Vykopávame zemiaky a ukladáme ich do suchej, tmavej pivnice, v ktorej by teplota mala byť okolo 3 – 6 stupňov Celzia.

Počas pekných, suchých a slnečných dní môžeme ešte stále zbierať kvety harmančeka, čiže kamilky.

September v záhrade
stock.adobe.com

Okrasná záhradka

Je vhodný čas na výsadbu stálezelených drevín a plamienkov – do zimy budú mať ešte dosť času na to, aby sa dobre zakorenili. Ak si chcete zasadiť plamienok pod strom, zasaďte ho do veľkého črepníka bez dna – takto ochránite rastúci plamienok pred konkurujúcimi koreňmi stromov. Nezabúdajme plamienok v črepníku pod stromom pravidelne zalievať – pod stromom toľko neprší!

Ak si chcete založiť nový trávnik, môžete to urobiť aj teraz, v septembri. Dôležité však je načasovať výsev trávnika tak, aby ste ho pred príchodom zimy stihli aspoň raz pokosiť.

stock.adobe.com

Vysádzame vresy a vresovce, ktoré skrášlia naše záhradky či črepníky.

Azalky a kamélie, ktoré bežne pestujeme v byte, môžeme počas septembra pokojne nechať vonku – chladné teploty im veľmi prospievajú a ich kvetné puky äplne vyzrejú a neskôr rýchlo rozkvitnú.

September v záhrade
stock.adobe.com

Jesenné okrasné črepníky majú práve teraz svoj čas: Ak sa počas jesenných dní chcete nimi potešiť, je vhodná doba na ich výsadbu. Vyčistite črepníky alebo debničky na pestovanie kvetín, nasypte do nich nový substrát a vysaďte do nich chryzantémy, okrasné trávy, vresy a podobne.

Ovocná záhradka

O tom, čo všetko by dobrý záhradkár mal urobiť vo svojej ovocnej záhradke, nám porozprával uznávaný pomológ, profesor Ivan Hričovský:

September v záhrade
September v záhrade