SPÄŤ
Bývanie a záhrada

Správna klíma do každého priestoru

Od: Henrieta Karabova 6.6.2013
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Pri varení a pečení vznikajú výpary, ktoré tvorí vodná para, pachy a tukové čiastočky. Ak sa vzduch z kuchyne neodsaje alebo nevyfiltruje, zostávajú v miestnosti a zaťažujú  nielen klímu, ale aj nábytok, steny či poťahy, pretože sa na nich usádza mastnota. Pre efektívne vyčistenie vzduchu existujú tri možnosti: ťah vzduchu, ťah vzduchu s externým ventilátorom a cirkulačná prevádzka. Každý ponúka výhody i obmedzenia. Správna voľba závisí od mnohých faktorov.

Ťah vzduchu s externým ventilátorom – efektívne a zvlášť tiché riešenie
Prevádzka s ťahom vzduchu je možná aj v kombinácii s externým ventilátorom upevneným mimo odsávača pár, napríklad na vonkajšiu stenu alebo strechu. Vďaka externej montáži odvediete hluk na miesto, kde vás bude menej rušiť. Hlučnosť priamo v blízkosti odsávača sa zníži na minimum. Pre výraznú redukciu hluku odporúčame ťah dlhý cca päť až sedem metrov. Použitie externého ventilátora závisí od usporiadania vo vašej kuchyni, možností odťahových ciest a typu odsávača.

Cirkulačná prevádzka – jednoduchá a energeticky výhodná
Cirkulačné odsávače odsávajú výpary z varenia, pachové a tukové častice prefiltrujú cez systém rôznych filtrov. Vyčistený vzduch sa následne opäť vracia späť. Dochádza k cirkulácii vzduchu v uzavretej miestnosti. Odsávače nepotrebujú žiadne vedenie vzduchu a externé vývody. Vďaka tomu je montáž jednoduchšia a v mnohých prípadoch jediným možným riešením (napríklad panelové domy). Tento typ sa odporúča v kombinácii s elektrickou či indukčnou varnou doskou. Ak však vlastníte plynovú varnú dosku produkujúcu veľké množstvo tepla, mali by ste zvážiť odsávač s ťahom vzduchu.

Prevádzka s ťahom vzduchu –  vysoko efektívna
Odsávače s ťahom vzduchu odsávajú výpary a pomocou tukových filtrov vyfiltrujú aj tukové častice. Vzduch sa cez odťahovú rúru presúva mimo kuchynský priestor. Z kuchyne sa zároveň dostanú aj pachy a prebytočná vlhkosť. Potrebný je vývod v stene alebo streche. Do miestnosti sa musí dostávať aj čerstvý vzduch, napríklad cez pootvorené okno. Odsávač pár s ťahom vzduchu sa odporúča najmä v kombinácii s plynovými varnými doskami a pri častom používaní grilu, fritézy alebo woku. Tieto prístroje produkujú výraznejšie teplo, mastnoty a pary, tie sa prostredníctvom odsávača s ťahom vzduchu odstránia najefektívnejšie.

Zdroj:Miele

womangalérie VŠETKY