Štýl interiéru ala Provence

V posledných rokoch sa stalo veľkým hitom v interiérovom designe vidiecký štýl. Veď sa ani nie je čomu diviť, pretože na väčšinu z nás dolieha stres všedných dní a my sa potom chceme odreagovať a mať kľud. Takéto relaxačné prostredie si potom môžeme vykúzliť aj u seba doma a nemusí nás to dokonca  ani výjsť draho.

Štýl interiéru ala Provence
Štýl interiéru ala Provence

Risy vidieckého štýlu

Tomuto štýlu dominujú materiály ako je drevo a kov, letné prírodné farby, teda hnedá, šedá, zelenkavá a biela. Práve ku zmieňovanej bielej skvelo ladia pastelové farby, ideálne keď ich zvolíte najmä ako dekoračný prvok.  Skombinujete ju so staroružovými doplnkami a rázom sa ocitnete vo svojom letnom sídle v preslnenom Francúzsku.

Inšpirujte sa teda našimi tipmi, ako zo svojho domova zhotoviť vidiecky raj.

Štýl interiéru ala Provence
Štýl interiéru ala Provence

Kde teda začať?

V žiadnej obývačke nesmie chýbať poriadna sedacia súprava. Rozhodne by mala byť pohodlná, pretože práve sedačka je poväčšine miesto, kde po celom dni naplno zrelaxujete. Tiež je to miesto, kde si užívate spoločné chvíle s priateľmi a rodinou. Do vidieckého štýlu sa hodia čalúnené sedacie súpravy, ktoré vyladíte do dokonalosti napríklad malými vankúšikmi so vzormi prúžkov alebo kvetinového potisku prípadne výšiviek. 

Nemali by ste však zabudnúť ani na konferenčný stolík, doplnený napríklad ľanovým prestieraním.

Pre Provence vidiecký štýl je typický drevený nábytok v prírodnej hnedej farbe alebo v krémových či bielych tónoch. Nezabudnuteľnou francúzskou klasikou sú rôzne prádelníky a príborníky, alebo zásuvkové komody. Inšpirovať sa môžete napríklad na najväčšom internetovom vyhľadávači nábytku FAVI.sk. Nájdete tu množstvo nápadov, od nábytku až po dekorácie.

Osvetlenie

Favoritmi vidieckého štýlu sú závesné a stolné lampy s textilnými tienidlami. V obývačke si môžete dovoliť o niečo okázalejšie ozdovné lustry. Romantiku vo dvojici vám spríjemní svetlo sviečok plynúce z kovových lucern.

Štýl interiéru ala Provence
Štýl interiéru ala Provence

Dekorácie

Medzi typické doplnky vidieckého štýlu patria prútené košíky, slamené koše alebo drevené bedničky, rôzne plédy, deky a prikrývky. Môžete si tiež pár dekorácií vyrobiť sami. Nábytok aj dekorácie v tomto štýle si môžete pozrieť tu: https://favi.sk/produkty/styl/provensalsky-styl

Štýl interiéru ala Provence
Štýl interiéru ala Provence