Štyri najčastejšie chyby pri organizácii v kuchyni: Robíte ich aj vy?

Poriadok v kuchyni je dôležitejší, ako v iných miestnostiach. Pri varení potrebujeme mať všetko po ruke. Každá vec má mať svoje miesto, špeciálne ak sa do varenia zapájajú aj iní členovia rodiny. Napriek tomu, väčšina z nás robí niekoľko veľmi podobných chýb.

poriadok v kuchyni

Všetko spolu

Zdá sa byť praktické mať nahádzané všetky varechy, metličky a ďalšie pomôcky v jednej zásuvke, ale je to tak naozaj? Koľko nám trvá, kým nájdeme presne to čo potrebujeme? Navyše mnohé pomôcky sa trením o seba poškodzujú. Riešenie? Organizéry, ktoré rozdeľujú priestor zásuvky na viaceré časti. Do nich si uložíme pomôcky podľa typu. Uvidíte, o čo ľahšie sa vám bude variť.

Priveľa riadu a pomôcok

Priznajme sa, kedy sme si robili naposledy dôsledný poriadok v kuchyni? Celé roky dokupujeme nové pomôcky, hrnce, taniere, ale málokedy vyhadzujeme tie, ktoré sú už opotrebované a možno ich ani vôbec nepoužívame. V príborníku takmer každej gazdinky sa nájdu aj zlomené alebo nefunkčné pomôcky, či veci, ktoré tam máme len z nostalgie. Neoplatí sa to prevetrať?

poriadok v kuchyni

Chaos v príborníku

Základom sú pravidlá, ktoré treba dodržiavať. Uloženie príborov, otočenie rovnakým smerom – optimálne tak, aby rukoväte boli orientované smerom k nám. Uľahčuje to prácu a šetrí čas. Mnoho ľudí ukladá príbory intuitívne, ale šikovným riešením je uložiť ich tak ako sú na stole, teda zľava: vidličky, potom nožíky s čepeľou smerujúcou doľava a nakoniec lyžice. Malé lyžičky mávajú zvyčajne v príborníku miesto dole pod hlavnými príbormi. Požiadajme členov rodiny, aby takýto poriadok v príborníku stále aj dodržiavali. Nie je nič horšie, ako jeden človek, ktorý neustále upratuje a dodržiava poriadok a dvaja-traja ho stále ničia.

Celý priestor zaberá veľký predmet

Najhoršou kombináciou sú drobné predmety s veľkými v rámci jednej skrinky alebo zásuvky. Na fólie, alobal, papier na pečenie, kuchynské papierové utierky si vždy vyhraďme jednu zásuvku, nemiešajme to s inými pomôckami. Ani veľké hrnce nemusia kradnúť priestor iným – využime priestor v nich a uložme do nich menšie hrnce. Praktické a úsporné riešenie nielen do menších kuchýň.

Foto: unsplash