Tipy, ako odstránite starú tapetu

Tapeta je skvelým spôsobom, ako si rýchlo obnoviť atmosféru v miestnosti, horšie je, keď nás už omrzí. Ale ako odstránite starú tapetu? Najväčšou chybou je, ak jednu tapetu prekryjeme inou alebo sa ju snažíme zamaľovať. Starú tapetu je nevyhnutné najskôr odstrániť. Nie je to až také ťažké, ako sa môže zdať!

Ponúkame vám tipy ako odstránite starú tapetu:

ako odstránite starú tapetu
https://www.shutterstock.com

Ochráňte priestor

Predtým, ako začneme odstraňovať tapetu, ochráňme všetky okolité povrchy fóliou a maliarskou páskou. Nábytok a techniku, ktorú môžeme ľahko presunúť do inej miestnosti, radšej presuňme. Budeme pracovať s vodou a mydlom, preto radšej opatrne.

Najskôr ručne bez vody

Ak sa stará tapeta na niektorých miestach odlupuje od steny, začnime bez použitia vody. Stačí špachtľa, ktorá sa používa pri murovaní a úpravách stien. Nájdime okraj tapety, ktorý najviac vyčnieva a špachtľou ju zoškrabme zo steny. Takto odstráňme všetky odstávajúce časti, aké idú týmto spôsobom.

Zvlhčime stenu vodou

Tapetu, ktorú nie je možné odstrániť špachtľou, postriekajme rozprašovačom s teplou vodou. V prípade, že ani to nepomáha, pomôže para.

Nechajme pôsobiť a môžeme škrabať

Vodu alebo paru necháme niekoľko minút pôsobiť, aby vlhkosť vsiakla do tapety. Potom špachtľou jemne oddeľujeme tapetu od steny tak, aby sme nezanechali škrabance a ryhy. Ak je stále na niektorých miestach pevne prichytená k stene, opakujte zvlhčenie.

Umyme stenu

Keď už máme všetku tapetu preč, je čas umyť stenu, aby sme odstránili všetko staré lepidlo alebo pastu. Najlepšie to ide navlhčenou špongiou. Niekoľkokrát ňou prejdime stenu. Dôkladnosť sa vypláca, je to najdôležitejší bod celého procesu.

Pekne do hladka

Stenu treba vyhladiť, odstrániť aj tie najdrobnejšie škvrny a hrčky lepidla či pasty. Na všetky pretrvávajúce miesta nanesme gélový odstraňovač škvŕn a potom ho zoškrabme zo steny. Tak, aby bola omietka úplne hladká.

Čas na nový dizajn

Po tejto náročnej práci si môžeme konečne vychutnať odmenu v podobe výberu novej podoby našich stien. Bude to opäť tapeta či radšej jednoduchý náter?