Tipy ako šetriť vodou v domácnosti?

Aj vás nepríjemne prekvapila suma na ročnom vyúčtovaní nákladov za byt či dom? Mnohí doplácame práve na vodu, pritom robíme chyby, kvôli ktorým zbytočne uniká. Ako znížiť náklady na studenú vodu?

ako šetriť vodou
https://stock.adobe.com

Skontrolujme kohútiky a sprchu

Zastavte všetky kohútiky a sledujte merač vody, či naozaj stojí. Ak stále beží, znamená to, že predsa len nám niečo niekde preteká. Najčastejšie sú to pretekajúce kohútiky, zlé tesnenia alebo pokazený mechanizmus v nádržke toalety. Aj vodný kameň môže spôsobiť problém.

Vymeňme sprchovú hlavicu

Účelným spôsobom ako šetriť vodou v domácnosti je výmena sprchovacej hlavice za nízko prietokovú. Nie je to veľká investícia a výsledok vás prekvapí. Bežná sprchová hlavica má prietok približne 18 litrov vody za minútu, ale sprchová hlavica s nízkym prietokom prepustí len 10 litrov za minútu.

Nenechávajme ju zbytočne tiecť

Najlepším trikom, ako znížiť náklady za vodu je zatvárať vodovodný kohútik čo najčastejšie aj pri práci s vodou. Napríklad, keď si umývame vlasy alebo sa sprchujeme, pri šampónovaní môže byť voda zastavená, pustime ju opäť až keď potrebujeme šampón zmyť. Podobne aj pri umývaní riadu, umývaní zubov.

Vymeňme domáce spotrebiče za nové

Moderným spôsobom, ako šetriť vodou v domácnosti je kúpa umývačky riadu a kvalitnej práčky. Nové zariadenia majú aj ekonomický cyklus a určite sa oplatia, ak je vás doma viac. Poraďte sa s odborníkmi, aký výrobok si vybrať, aby ste dosiahli svoj cieľ.

Viete kedy zalievať rastliny?

Ak máme záhradu, ušetriť môžeme aj vhodným časom zalievania. Oplatí sa zalievať rastliny skoro ráno. Ak zalievame medzi 10. až 15. hodinou, najmä v lete, rastliny z tejto vody budú mať minimum, pretože väčšina sa vyparí.

Úspora vody je dôležitá téma rodinnej debaty. Veďme k nej aj deti už od malička. Isteže sa rady čľapkajú a hrajú vo vode, ale sú spôsoby, ako i t udržať pod kontrolou. Naučme ich, že voda nie je samozrejmosť, ale je vzácna, pretože je nevyhnutná pre život.