Trendy izbové rastliny 2019

4 rastliny, ktorými by sme mali oživiť interiér tento rok

Rok 2018 priniesol do domácností rastliny čistiace vzduch, machové obrazce, sukulenty, palmy, dokonca sa do našich interiérov vrátili aj niektoré rastliny známe z čias socializmu. Aké novinky prinesie v tomto roku interiérová botanika?

izbové rastliny

Monstera skvelá (Monstera deliciosa)

Monstera skvelá je skutočne skvelou rastlinou do našich interiérov. Táto estetická rastlina pochádza zo Strednej Ameriky, kde vytvára mohutné liany. Monstera deliciosa má v prirodzenom prostredí jedlé plody, ktoré chutia podobne ako ananás. Charakteristická je veľkými srdcovitými listami, ktoré sú zväčša symetricky povyrezávané, či perforované. Pri optimálnych podmienkach môže narásť do výšky až cez tri metre. Nie je pre ňu vhodné stanovisko s priamym slnečným svetlom. Citlivá je aj na priveľa zálievky.

izbové rastliny

Senecio (Senecio cruentus) – Starček cineráriový

Veľmi peknou izbovou rastlinou je Starček cineráriový. Má zelené listy, ktoré sú zo spodnej strany sivasté alebo striebristé a v čase kvitnutia očaruje záplavou kvetov. Je mnoho farebných variácií – od bielej, cez modrú, fialovú, červenú, dokonca existujú aj dvojfarebné variácie. Špecialitou je, že kvitne v zime, a teda urobí nám radosť v čase, keď je ponuro a iné rastliny odpočívajú.

izbové rastliny

Prýštec (Euphorbia tirucalli)

Veľmi dekoratívna rastlina, ktorej sa hovorí aj mliečnik, pretože pri poškodení stonky z nej tečie biela mliečna tekutina. Pozor, je jedovatá! Prýštec má mäsité stonky, v ktorých si šetrí vodu na obdobie sucha. Listy má malé a úzke, žijú len krátko a čoskoro opadávajú. Skvele sa tejto rastlinke darí na južných oknách. Potrebuje dostatok svetla a priestor pre rast. Polievať ju stačí striedmo, hlina vždy treba nechať preschnúť. 

izbové rastliny

Sansevieria (Sansevieria cylindrica) – Svokrin jazyk

Svokrin jazyk je nenáročná dekoratívna rastlina, ktorú rady pestovali naše matky a babičky. Má rád teplo a vlhko, ale toleruje sucho i zlé svetelné podmienky. Rastie pomaly a podobne ako iné sukulenty ukladá vodu v listoch, preto má zásobu aj keď zabudneme občas na polievanie. V lete ho môžeme dať na balkón.  

izbové rastliny

Neustále bude pokračovať aj trend pestovania sukulentov – v rôznych kombináciách, najčastejšie v rastlinných mini-teráriách.

-sz-