Varíme Umenie v kuchyni

Každý človek kdekoľvek na svete túži po šťastnom domove, ktorý mu poskytne upokojujúce zázemie a zdroj životnej energie. Práve na porozumení tohto základného ľudského priania je postavený úspech spoločnosti Oresi Slovakia.

Umenie v kuchyni

Myslíme si, že v živote každého človeka je veľmi dôležité, akými vecami sa obklopuje a čo tvorí jeho najbližší životný priestor. Všetci si pamätáme farby, materiály a atmosféru domova, kde sme ako deti žili s našimi rodičmi. A naše deti budú zase spomínať na svet, ktorý sme pre našu rodinu vytvorili my. Kuchyňa je väčšinou vnímaná ako miestnosť, v ktorej rodina najviac žije spolu a my v Oresi sa snažíme, aby sme tie pekné spoločné zážitky a spomienky podporili. Aj cez netradičné eventy určené pre verejnosť.

Spojenie dizajnových kuchýň, technológiía umenia sa odohralo počas októbrového týždňa v Kuchynskom štúdiu Oresi na Hodžovom námestí v Bratislave. Všetci inšpirácie chtiví vychutnávali pekné a voňavé zážitky – výstavu umeleckých diel, dobrú káva, cooking show spojená s ochutnávkou, dizajnové spotrebiče, umelecký porcelán a to všetkov prostredí kolekcií moderných kuchýň od talianskeho dizajnéra Andrea Capovilla, ako aj nemeckých kuchýň Livanza v doplnení so spotrebičmi svetových mien Philippe Starck a Ora-Ïto pre Gorenje.     

Bohyňa Kuchyne Oresi: Všetko to začalo slávnostným večerom, na ktorom maliarka, umelkyňa a výtvarníčka, Noémi Kolčáková Szakállová vytvorila v špeciálnom „live action painting“ bohyňu – ochrankyňu rodinného kozuba, tak ako ju cíti a vníma a to zároveň s live cooking show.  Ako vraví, bola to pre ňu veľmi intímna ale aj nesmierne vyčerpávajúca skúsenosť. Prvý krát ju verejnosť mohla sledovať počas maľovania a zrejme aj posledný, o to vzácnejší je obraz, ktorý hýri vášňou a farbami.

Bohyňa Kuchyne Oresi

Hostiteľka večera Milena Minichová a šéfkuchár Jaro Hamšík: Kým Noémi maľovala,  Jaro varil božské jedlo pre bohyňu. Farby a ingrediencie v hrnci sa miešali symbolicky s farbami na plátne a uprostred art battle vznikla symbióza medzi majstrovskými umeniami. Variť naživo je jedna vec, ale tvoriť ambróziu zároveň s obrazom je skutočný majstrovský kúsok.

Umenie v kuchyni
Hostiteľka večera Milena Minichová a šéfkuchár Jaro Hamšík:

Špeciálna kolekcia obrazov večných bohýň Noémi Kolčákovej Szakállovej na 2.poschodí kuchynského štúdia Oresi, cez deň aj v noci prekypovala farbami. Obrazy do štúdia putovali z výstavy v Štrasburgu z Európskeho parlamentu a zaujali ďalšie dôstojné miesto oproti Prezidentskému palácu.

Kolekcia obrazov večných bohýň Noémi Kolčákovej Szakállovej 

Bratislavská výtvarníčka Ivana Šáteková opäť spôsobila rozruch. Tentoraz spojením svojho ironizujúceho prejavu a netradičného priestoru – kuchynských dvierok, vznikla jedinečná kuchynská zostava – umelecké dielo na tému stolovania, v ktorom nechýba ľahkosť a komiksový príbeh. Bola to výzva, hovorí a zhostila sa jej statočne. Zostava kuchynských skriniek hýri príbehmi. Ešte do konca roka 2018 si toto dielo môžete podrobnejšie pozrieť v štúdiu Oresi na Hodžovom námestí, potom zrejme poputuje do súkromnej zbierky, pretože sa pripravuje jeho predaj v prospech neziskovej organizácie Raná Starostlivosť. Jej zástupkyne Zuzana Krchňavá a Tatiana Bednaríková sa neúnavne venujú rodinám s deťmi so zrakovým a viacnásobným znevýhodnením.

Umenie v kuchyni
Bratislavská výtvarníčka Ivana Šáteková (na fotke vľavo), Zuzana Krchňavá a Tatiana Bednaríková

Hostiteľka večera Milena vyspovedala Petra Heribana, úžitkového dizajnéra, art koncept špecialistu Oresi, predsedu Dozornej rady Slovenskej výtvarnej únie, ohľadom jeho „Juliany“ originálnej fľaše z diel jeho kolekcie. V pozadí kuchynský oltár v modernom betónovom dekore – kuchyňa Bauformat s dokonalou kompaktnou krásou spotrebičov zn. Siemens.

Umenie v kuchyni
Hostiteľka večera Milena vyspovedala Petra Heribana

Krása skla od umeleckého sklára Acchileas-a Sdoukos-a zdobilo nejedno kuchynské zákutie.

Úžasnú atmosféru navodzovali najnovšie kúsky z vianočnej kolekcie Villeroy Bocha umeleckého porcelánu Rosenthal v spolupráci s Potten & Pannen Staněk. 

Zahájenie Dní Umenia si nenechalo ujsť architektonické štúdio Studio e, otcovia a mamy dizajnu štúdia Oresi. Architekt Erik Pastucha stál pri zrode architektonického štúdia rovnako ako pri zrode štúdia kuchynského. Na fotke (na fotke vpravo hore) spolu s Katarínou Augustinič a Achilleom Sdoukosom. (vľavo dole)

Umenie v kuchyni
Na fotke (na fotke vpravo hore) spolu s Katarínou Augustinič a Achilleom Sdoukosom. (vľavo dole)

Slávnostný večer pokračoval otvorenými dverami počas celého týždňas ukážkami kuchárskych umení a ochutnávkami. Súčasťou bolo aj premiérové testovanie najnovších samostatne stojacich kávovarov zn. Siemens z radu EQ na Poštovej ulici v Bratislave, kde Oresi v spolupráci so Siemens celý deň rozdávali kávu a tlačili selfies na penu pre okoloidúcich. V ten deň 1300 okoloidúcich ochutnalo skvelú kávičku. My v Oresi sme neodolali a bohyňu kuchyne na kávovej pene sme proste museli ochutnať.