Viete, kde žije najviac baktérií v domácnosti?

Miesta, ktoré by sme mali hneď teraz vyčistiť – kde je najviac baktérií.

Väčšina žien dbá o hygienu kúpeľne, toalety, mnohé dezinfikujeme aj kuchynskú linku a dres. Zďaleka viac škodlivých baktérií však môže byť na miestach, na ktorých by sme to možno nečakali, respektíve sa nad tým ani nezamýšľame.

najviac baktérií

Vypínače svetla

Kedy naposledy sme venovali pozornosť vypínačom svetla inak ako len ich primárnym použitím? Pritom práve vypínače svetla sú neraz poriadne kontaminovaným miestom. Dotýkame sa ich po použití toalety, vynesený odpadkov, keď sme si kýchli alebo utreli nos, či špinavé miesta v byte… Podobne sú na tom aj kľučky, úchytky a rukoväte na nábytku.

Kľúče, peňaženka, obal na doklady, taška

Znie to neuveriteľne, ale veľké množstvo baktérii z tých, ktoré sa nachádzajú v našom byte, je priamo v našej kabelke a na nej. Zipsy, ušká, gombíky, peňaženka, obal na doklady, ale aj kľúče treba pravidelne čistiť, inak môžu byť zdrojom chorôb – skvelým miestom pre baktérie a huby.

Umývačka riadu

Zvykli sme si na ňu, ako na nevyhnutného pomocníka v domácnosti. Avšak, kto sa stará o čistenie umývačky? Takých žien veľa nie je.  Navyše, keď nebude umývačka umytá, nebude ani riad čistý. Najčastejšie sa baktérie nachádzajú na tesnení dverí a v odtoku. Nezabudnime pravidelne čistiť filter a dezinfikovať tesnenia i úchyt dierok.

Hračky do kúpeľa

Sú milé, príjemné, pomôžu nám, aby dieťa pozitívne prijalo očistu tela. Avšak, všimli ste si, že väčšina z nich má malý otvor – kvôli tomu, aby sa v nich udržal vzduch a aby dokázali plávať na vode? Problémom je, že cez rovnaký otvor z nich nikdy nedostanete všetku vodu, hromadí sa v nich vlhkosť, ktorá je živnou pôdou plesne a mnohých iných mikroorganizmov. Vyskúšajme jednu staršiu vodnú hračku prerezať a uvidíme, čo sme ani netušili!

Zubné kefky, poháre a stojany

Umývadlo a vaňu čistíme pravidelne, ale meníme aj kefky a čistíme poháre a stojany? Kefky by sme mali vymieňať každý mesiac, ale dôležité je čistiť stojany alebo poháre, v ktorých máme kefky uložené. Všetko steká tam.

Nezabúdajme si pravidelne antibakteriálne čistiť mobily, tablety, klávesnice, diaľkové ovládače.

-sz-