Vyhľadávaný miláčik zamiokulkas

Zelený hit v interiéri má takmer nezapamätateľné meno.

Je trendom posledných rokov, vyhľadávanou dekoráciou v bytoch i reprezentačných priestoroch. Je pôsobivý a jednoducho sa pestuje. Dokonalé lesklé listy pôsobia ako umelé – až máte chuť vyskúšať, či je naozaj živý. Má len jedinú chybičku krásy: nezapamätateľné pomenovanie – zamiokulkas (zamioculcas). zamiokulkas

Zamiokulkas sa vyfarbuje podľa intenzity svetla, stačí ho vystaviť rôznym svetelným podmienkam, a rôzne zelené odtiene budú aj u vás doma. Zamiokulkas je exotická, teplomilná rastlina. Rastie vzpriamene, má lesklé, tmavozelené, nepárno perovité listy. V jej stonkách sa akumuluje voda, najmä v zhrubnutých častiach. Rastie pomerne rýchlo, olistené výhony môžu dosahovať výšku až jedného metra. Vtedy sa môže stať aj kvetinovou dominantou interiéru.

Miluje svetlo

Vyžaduje si svetlé stanovište, nie však priame slnko. Prospieva aj v polotieni. Ak ju pestujeme na svetlom mieste, rastie rýchlejšie a listy sú svetlejšie. Naopak, ak sa vám v izbe  väčšmi hodí na tmavšie miesto, bude rásť pomalšie a listy budú sýto zelené. Neznáša príliš chladné prostredie, takže pozor: nepestujte zamiokulkas v priestoroch, kde teplota klesá pod 10 stupňov.

S vodou radšej opatrne

Hoci pevnými listami a hrubšou stonkou pripomína sukulent, bez vody sa nezaobíde. Zalievame, až keď substrát vyschne. Rastlina vydrží aj kratšie obdobie sucha, na takýto čas si  vie v zhrubnutých častiach stoniek zadržať vodu. Naopak, pri nadmernom polievaní hrozí riziko hniloby stoniek. Rastlina bude ešte krajšia, keď ju budeme pravidelne rosiť vlažnou odstátou vodou z rozprašovača. Zvýšime tým vzdušnú vlhkosť, očistíme listy od prachu a bude pôsobiť ešte vitálnejšie. Od jari do jesene prihnojujeme raz za dva týždne hnojivom na zelené rastliny, v zime nehnojíme, necháme ju odpočívať. Možno ste nevedeli, že po niekoľkých rokoch starostlivého pestovania rastlina vytvorí béžový kvet v tvare valčeka so zeleným okvetným lístkom, ktorý je síce nenápadný, ale každého pestovateľa určite poteší.

Ako presádzame a rozmnožujeme?

Zamiokulkas vyrastá z podzemných hľúz podobných zemiaku. Rozmnožovať sa môže napríklad ich rozdelením. Ak ešte nemáme veľkú rastlinu, môžeme ju rozmnožiť oddelením jedného lístka, ktorý kolmo vložíme do malého črepníka s výsevným substrátom. Ten musí byť stále vlhký, nie však premočený. Zasadený list by sa mal zakoreniť za niekoľko týždňov a onedlho vyhnať nový výhonok.

Ak náš zamiokulkas prospieva, rozrastie sa a hľuzy prerastú kvetináč. Vtedy ho presadíme: najvhodnejšie obdobie je jar, zhruba raz za 2 až 3 roky. Pripravíme mu veľký a stabilný črepník, nezabudneme na drenážnu vrstvu na dne.

Bea Vrzgulová

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach