Vykúzlite si pravú vôňu domova

Nikde vo svete nenájdete dve rovnako rozvoniavajúce domácnosti. Pripomínajú nám chvíle detstva, bezpečia v kruhu rodiny, vyvolávajú v nás radosť, smútok – intenzívne spomienky. Vôňa alebo zápach sú charakteristickým znakom každého príbytku.

ObyvackaVône by mali byť výnimočné
Najmä počas voľných víkendov a sviatočných dní (Veľká noc, Vianoce) si viac uvedomujeme, že každá vôňa má svoj pôvab. Ako ho vyčariť? Nádhernú sviatočnú vôňu si dokážu vykúzliť všetky domácnosti, pokiaľ v nich vládne pohoda, láska, tolerancia a čistota. Skúste zavrieť oči a nadýchnuť sa. Cítite to? Nádherná vôňa ligotajúcich sa okien a čistých záclon a uprataných izieb sa miesi s tradičnou vôňou vanilky a škorice z čerstvo upečených zákuskov na stole. To ešte nie je spravidla všetko. Chýba tu ešte úžasná vôňa maminej blúzky spolu s jej pohladeniami. Pootvorenými oknami k nám vanie vôňa slnka alebo dažďa. To všetko dohromady vytvára najkrajšiu atmosféru domova.

BOROVICAVedeli ste, čo všetko vône v domácnostiach dokážu?
Cítiť vôňu ihličia je naozajstný liek. Ocenia ho najmä ľudia žijúci v suchých – napríklad v panelákových – bytoch. V nich postačí rozmiestniť aspoň vetvičky ihličnanov.

Prevaha ihličnatých stromov posilňuje imunitný systém, znižuje únavu svalov a ničí choroboplodné baktérie. Vôňa borovice obsahuje antiseptický účinok. Podporne pôsobí pri liečbe zápalov hrdla alebo chrípky. Jedľa tiež zmierňuje bronchitídu a reumu.

Vône slúžia na to, aby nás vzpružili a odstránili nervové napätie. Majú aj praktickú výhodu – ničia a pohlcujú nepríjemné pachy a dym. Niektoré povzbudzujú mozgovú činnosť, dokonca pomáhajú pri odstraňovaní hmyzu. Naopak, ťažké vône spôsobujú bolesti hlavy, nevoľnosť, dokonca až mdloby. Príkladom sú muškáty v okne, vyparujúce v noci do ovzdušia ťažkú vôňu, ktorá má na mnohých spáčov halucinogénny vplyv, vyvolávajúci strašidelné sny a nepríjemný dusivý pocit.

MikulášVôňa kvetov vo vázach – najmä ich rozvoniavajúce peľové zrnká, sú niekedy zdrojom alergických reakcií.
Vône získavame odparovaním zmesí získaných z rastlinných olejov nad zapáleným kahančekom, rozpúšťaním vo vode, vo zvlhčovačoch, v domácich fontánkach alebo v kúpeli. Uprednostňujme prírodné zdroje vôní pred chemickými. Hoci drogérie ponúkajú množstvo značiek a druhov atraktívnych vôní v sprejoch, géloch, vo forme odparovacích tekutín, do splachovačov WC, elektrických dávkovačov… atď, dbajme na to, aby ich permanentne nedýchali deti. Posledné výsledky skúšobných testov totiž potvrdili prítomnosť chemikálií vyvolávajúcich bolesti hlavy až zvracanie. Pokiaľ nemáte doma alergika reagujúceho na citrusové plody, rozmiestnime si olúpané šupky z grepfruitov, pomarančov alebo citrónov na teplé miesto (na radiátory, na slniečko…), odkiaľ sa bude šíriť svieža vôňa. A nezabúdajme na prvý dojem pri návšteve domácnosti. Ten môže spôsobiť citlivým ľuďom prevrátenie žalúdka. Dobre sa cítime iba vo vetraných miestnostiach, kde necítiť nepríjemné pachy.