Výrazná tapeta je skvelý trik do jedálne či obývačky

Tapety sú jednoduchým a rýchlym spôsobom, ako zmeniť atmosféru v miestnosti. Harmonizujú priestor a vytvoria neoceniteľný efekt. Či už máte samostatnú jedáleň alebo len jedálenský kút, výrazná tapeta dokáže urobiť hotové čary.

výrazná tapeta
https://www.shutterstock.com

V nedávnych rokoch sa trh s tapetami obohatil nielen o najrôznejšie vzory, ale aj kvalitu, vlastnosti a textúru tapiet. Hitom je kvetinová tapeta, ktorú si môžeme vybrať podľa našich preferencií a atmosféry, ktorú chceme vyvolať. Jemné drobné kvietky pôsobia romanticky a hodia sa k historickým, vidieckym štýlom alebo provence. Ak máme viac odvahy, zvoľme si veľké kvety vo výraznej kontrastnej kombinácii. Do minimalistických priestorov sa hodia kvety v geometrických tvaroch.

Čierne na bielom

Neexistuje výraznejšia kombinácia, ako je kombinácia bielej a čiernej. Veľké biele kvety na čiernom podklade dokonale ozvláštnia jedálenský kút. Nábytok by však mal by čo najjednoduchší. Celkový efekt dotiahneme ľahkými bielymi závesmi a kyticou kvetou na stole – ideálne podobných ako sú na tapete.

Hravé a jemné

Výrazná tapeta do jedálne či ako pozadie jedálenského stola nemusí byť veľmi výrazná. K bielemu nábytku sa hodí aj jemná tapeta v odtieňoch modrej a bielej s drobnejšími kvetmi. V tomto prípade sa nemusíme báť použiť vzor kvetou aj na stoličky či obrus.

výrazná tapeta
https://www.shutterstock.com

Motívy východných kultúr

Tradične japonské a čínske kvetové motívy sa objavujú j na tapetách. Vyniknú v typickej farebnosti, kde často hrá dôležitú rolu, čierne, biela a červená, ale zaujímavo pôsobia aj v dvojfarebnom prevedení – napríklad, krémové kvety alebo listy na tmavo olivovom podklade. K tejto kombinácii sa hodia lososové alebo horčicové závesy a tmavé drevo.

Inšpirácia prírodou

Novým trendom, ktorý sa objavuje v jedálňach i v obývacích miestnostiach sú tapety inšpirované prírodou a spracované tak, že na stenách vytvárajú efekt maľovanej lúky či lesa s trávou na spodu steny, rôznymi druhmi kvetov, stromov a listov, dokonca i s vtáctvom a motýľmi. Pozor však, aby takáto tapeta nevyznievala gýčovo, mala by byť v jemných farbách a čo najjemnejšie detailne vypracovaná.