Záhradka v kvetináčoch – druhá časť

Niekedy nám nestačia len bylinky na dosah ruky. Radi by sme si odtrhli aj čerstvú rajčinu, či papriku, alebo chrumkavé šalátové listy. Ani to nie je nemožné. Mnohé zeleniny veľmi dobre znášajú pestovanie v rôznych nádobách, črepníkoch, debničkách, pestovateľských vreciach.

Ako použiť výsevné disky

Výrobky spoločnosti Sedos – výsevné disky – sú prvým krokom k vypestovaniu priesad balkónových rajčín, papriky na konzervovanie alebo niekoľkých druhov šalátov.

Použitie výsevných diskov zelenín je rovnaké ako pri bylinkách. Na dno črepníka s dostatkom drenážnych otvorov dáme vrstvu z drobných kamienkov, čriepkov alebo keramzitu, naplníme vhodným substrátom (výsevný alebo záhradnícky) asi 2 cm pod okraj črepníka a zavlažíme. Na vlhký vyrovnaný substrát položíme výsevný disk a opäť opatrne polejeme. Povrch zasypeme vrstvou 0,3 – 0,5 cm jemného substrátu najlepšie cez sitko. Povrch už nepolievame. Pre zmenšenie výparu vody môžeme črepník zakryť netkanou textíliou. Črepník uložíme na teplé slnečné miesto a podľa potreby opatrne polievame (substrát by nikdy nemal úplne vyschnúť). Keď semienka vyklíčia, textíliu zložíme.

Urobme si farebné kompozície

Na jednom výsevnom disku je väčší počet semien. Šalátom to veľmi neprekáža, môžeme ich nechať aj tak ako vyrástli a postupne zberať listy. Rajčiak a paprika má však radšej väčší priestor, vyžaduje viac živín, vody a svetla, preto je vhodné mladé rastliny rozsadiť do jednotlivých črepníkov, alebo ich dať spoločne do niekoľko násobne väčšej nádoby ako bol pôvodný črepník. Môžeme si urobiť aj krásne farebné kompozície vysadením rôznych odrôd do jedného veľkého črepníka. Rozsadené rastliny sa nám odvďačia väčšou a chutnejšou úrodou. Pri presádzaní už môžeme použiť bohatší humóznejší substrát s vyšším obsahom živín, prípadne pridať dlhodobo pôsobiace hnojivo. Stále by sme mali mať na pamäti, že ak rastlinám nedáme všetko čo potrebujú, nemôžeme očakávať „zázračnú úrodu“. To je jedno z obmedzení pestovania rastlín v nádobách. Rastliny nemajú možnosť korigovať naše nezodpovedné správanie pri ich pestovaní. Ak ich nepolejeme alebo neprihnojíme, nedokážu si samé zabezpečiť potrebné faktory a pri dlhodobom nedostatku môžu aj uhynúť.

Z výsevných diskov si pri troške snahy môžete vypestovať bylinky i zeleninu, ktorú budete mať na dosah ruky. Ich lahodné chute a vône vám po celé leto budú zlepšovať náladu i vaše zdravie.

www.sedos.sk