Záhradná pláž u vás doma

Súkromie, využitie v ktorúkoľvek dennú i nočnú hodinu, nerušený relax pre celú rodinu…

To je len niekoľko výhod  privátnej pláže v domácich podmienkach. Vlastný bazén prinesie atmosféru letnej dovolenky priamo do vašej záhrady.

Záhradná pláž

Keď sa rozhodnete pre stavbu bazéna v záhrade, čaká vás veľa zložitých rozhodnutí spojených s financovaním výstavby i prevádzkových nákladov. Rozmýšľať musíte nielen o otázke peňazí, ale aj materiálnom zhotovení, stavebnom povolení, výbave bazéna či jeho umiestnení. Privátny bazén nie je jednosezónnou záležitosťou. Preto by ste nemali zanedbávať dôkladnú stavbársku prácu a zabúdať ani na príslušenstvo, ktoré k nemu patrí. Okrem záhradného nábytku, je to sprcha a taktiež aj technologické zariadenia, ktoré sa starajú o ohrev a čistotu vody.

 

Nepodceňujte umiestnenie v exteriéri

Z hľadiska umiestnenia sa bazény delia na interiérové a exteriérové. V prípade rodinného domu sa najčastejšie bazén lokalizuje v exteriéri. V záhrade by mal byť dominantou a jeho umiestnenie by ste nemali podceňovať. Dôležité je, aby bol na slnečnom mieste a čo najďalej od stromov s opadávajúcim lístím. Ohľad treba brať aj na smer prevládajúcich vetrov. Pri osadení bazéna plne zapusteného do terénu, dávajte pozor tiež na to, aby do neho nevtekala dažďová voda. Problém vyriešite efektívnym vyspádovaním.

Záhradná pláž

Z technického hľadiska je nezanedbateľným prvkom i výška hladiny v závislosti od okolitého terénu, ale aj samotná dlažba na spevnenie okolia bazénov. Kým to nie je nevyhnutné, vyhýbajte sa zámkovej dlažbe kladenej do pieskového lôžka. Prevádzkovo vhodnejšie sú betónové dlaždice a pri vysokej náročnosti zas keramická dlažba položená na zhutnenú „drenážnu“ vrstvu.

Záhradná pláž

Čistota vody je dôležitá pre vaše zdravie

Starostlivosť o súkromný bazén sa spája predovšetkým s čistotou a úpravou vody v ňom. Ich neodmysliteľnou súčasťou by mala byť nielen strojová filtrácia zachytávajúca nečistoty, hmyz a opadané lístie, ale aj prípojka ku kanalizácii, aby ste mali kam odčerpať znečistenú vodu. Okrem filtrácie by ste nemali zabúdať aj na dezinfekciu. Voda v bazéne obsahuje rôzne baktérie, riasy a organické nečistoty, ktoré sa do nej dostávajú z povrchu tiel kúpajúcich. Najúčinnejšou zbraňou proti nežiaducim mikroorganizmom v bazéne je  správna dezinfekciou vody.