Zariaďujete kuchyňu?

Počet záujemcov o kúpu nových kuchynských spotrebičov sa neustále zvyšuje. Ako sa orientovať na trhu ponuky a čo všetko zohľadňovať pred ich výberom a kúpou, aby ste nielen nakúpili, ale aj čo-to ušetrili?

Základ kuchyne tvorí varné centrum. Toto by malo obsahovať sporák v spojení so sklokeramickým alebo plynovým varným panelom alebo samostatný varný panel a samostatnú rúru a, samozrejme, odsávač pár.

Zariaďujete kuchyňu

Odsávač pár je veľmi dôležitou súčasťou každej kuchyne. Nielenže odsáva pachy z varenia, ale predovšetkým zabraňuje vlhkosti a plesniam, ktoré sa v kuchynskej linky často tvoria. Existujú tri základné skupiny digestorov. Do malých kuchýň sa často používa digestor podstavný, umiestnený pod nižšou skrinkou. Ďalšie riešenie ponúka odsávač pár komínový, ktorý je vizuálne verný svojmu názvu, lebo pripomína obrátený lievik, či naopak pyramídu, prípadne ide o nástenné prevedenie – potom pripomína obraz. V tomto prípade sa napríklad inštaluje medzi dve horné kuchynské skrinky. A do tretice sa objavujú ostrovčekové digestory, ktoré sú dekoratívne zo všetkých strán a používajú sa nad samostatne stojace varné ostrovčeky.

Skôr, ako si zákazník začne vyberať spotrebič v špecializovaných predajniach alebo katalógoch, musí sa rozhodnúť, či chce mať v kuchyni varné centrum z plynových alebo elektrických spotrebičov – nie každá domácnosť je totiž vhodná pre všetky typy. Podľa prieskumov sa plyn v súčasnosti používa v 80 % slovenských domácností a pre panelákové byty je prístupnejší ako elektrina. Takmer 80 % domácností, ktoré dnes uvažujú o kúpe spotrebičov na varenie, by však dalo prednosť elektrickým pred plynovými. Elektrický spotrebič je pre domácnosť bezpečnejší, pretože elektrina nie je výbušná. Rovnako je vhodnejší aj z hľadiska hygieny a zdravia, pretože mastnota a splodiny, ktoré vznikajú pri spaľovaní plynu sa usadzujú na stenách a kuchynskej linke a pri dlhodobom používaní by mohli spôsobiť prípadné dýchacie problémy.

Nie všetky elektrické rozvody, najmä v starších tehlových a panelákových domoch, sú prispôsobené na zapojenie elektrického sporáku či sklokeramického varného panelu a rúry. Elektrické rozvody a ističe, najmä staršieho dátumu, nemusia zniesť záťaž, ktorá vznikne pri ich používaní. Preto ak bývate v paneláku a uvažujete o kúpe elektrických spotrebičov na varenie, mali by ste sa informovať o tom, akú záťaž znesie elektrický rozvod vo vašom dome. Ak elektrický rozvod neobsahuje trojfázové napätie a potrebné istenie, nie je vhodný na zapojenie viacerých elektrických spotrebičov na varenie. Ďalšou možnosťou je úprava elektrických rozvodov, aby vyhovovali požiadavkám na moderný elektrický sporák alebo rúru, s tým však musí súhlasiť v prvom rade správca domu.

Dobrý sporák alebo rúra by mali byť schopné pripraviť potraviny na konzumovanie s čo najmenšími stratami vitamínov, minerálov a ostatných, pre život dôležitých látok. Každý, kto to myslí s varením a výživou vážne, potrebuje kvalitné spotrebiče, ktoré ponúkajú dobrý výkon, pohodlie, kontrolu nad výsledkom a úsporu času. Zároveň by mali byť úsporné, mať dlhodobú životnosť a spoľahlivú, ale jednoduchú prevádzku. Absolútnu špičku v súčasnej ponuke varných spotrebičov na slovenskom trhu predstavuje indukčný varný panel a elektrická multifunkčná parná rúra. Nielenže je bezpečná, ale umožňuje aj veľmi chutné a zdravé varenie v pare bez použitia tukov. Potraviny si pri nej zachovajú oveľa viac minerálnych látok a vitamínov ako pri tradičnom varení. Indukčný varný panel účinne redukuje náklady na varenie prispôsobením veľkosti vyhrievanej plochy rozmeru hrnca, dosahuje maximálnu efektívnosť dokonalou technológiou, zároveň zvyšuje bezpečnosť na maximum a umožňuje pohodlné čistenie.512_cs1212i

Zabudovateľné spotrebiče

V súčasnosti sa výrazne presadzujú aj zabudovateľné spotrebiče. V posledných rokoch tento trend čoraz viac vidíme aj u nás a pomer v dopyte po zabudovateľných k voľne stojacim spotrebičom sa postupne vyrovnáva. Zabudovateľné spotrebiče sú náročnejšie na kvalitu, pretože okrem klasických funkčných vlastností musia mať v prípade spotrebičov na varenie kvalitnejšiu tepelnú izoláciu a dokonalý systém ochladzovania spotrebiča, aby nepoškodili okolitý nábytok. To je jedna z vecí, na ktorej by ste si mali pri výbere dať záležať.

Varné panely

Výberu varného panelu treba venovať zvýšenú pozornosť, pretože sa pri varení používa najčastejšie. Spotrebiteľ si na našom trhu môže vybrať sklokeramický, indukčný sklokeramický či plynový varný panel. Sklokeramika je mimoriadne odolný a pevný materiál, aj proti poškriabaniu. Jeho údržba je jednoduchá. Na povrchu bez pórov sa nič neusadzuje a prípadné pripálené zvyšky sa dajú odstrániť špeciálnou škrabkou. Nezapnuté časti sa dajú použiť ako pomocná plocha pri varení.Zariaďujete kuchyňu

Sklokeramické varné panely obsahujú rýchlovarné zóny, ktoré dosahujú varné teploty oveľa rýchlejšie než zóny štandardných varných panelov, a tiež rýchlo reagujú na zmeny nastavenia. Hi-Light technológia rozžeraví platňu počas troch sekúnd a súčasne zabezpečí rovnomerné rozloženie tepla.

Ponúkajú rozličný priemer varných zón, ktoré sa prispôsobia veľkosti hrnca, čo umožňuje optimálne využitie tepla. Ukazovateľ zvyškového tepla nás informuje o tom, či a súčasne ktorá varná zóna je ešte teplá. Takto vieme, že i po vypnutí prístroja môžeme využiť zvyškové teplo, prípadne zabrániť popáleniu.

Z hľadiska bezpečnosti je síce pre domácnosť vhodnejší elektrický varný panel, no aj plynové varné panely sú vybavené bezpečnostnými prvkami, ktoré majú zabrániť najmä zbytočným úrazom detí. Najpoužívanejšia je termopoistka, ktorá zastaví prívod plynu, ak zhasne plameň.

Zatiaľ najdokonalejšou technológiou ohrevu sú sklokeramické varné panely s indukčným ohrevom. Tento systém ponúka veľmi efektívne varenie. Prenos energie, a teda jej spotreba začína až pri dotyku nádoby (hrniec, panvica…) z magnetizovateľného materiálu a varného panelu. Indukčná cievka vo varnom paneli vytvára elektromagnetické pole, ktoré vytvára teplo priamo v dne hrnca. Po odložení hrnca z panelu sa prenos energie zastaví. Samotný varný panel je ohrievaný len spätným teplom z hrnca, čo okrem výrazne nižšej spotreby elektriny zaručuje pri varení aj zvýšenú bezpečnosť.

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach