Zasaďte si georgíny

Hľuzy georgín už patria do pôdy

Georgíny (Dahlie) patria k obľúbeným záhradným kvetom, na slnečných miestach zvyknú kvitnúť od začiatku leta až do prvých mrazíkov. Aby sa im darilo, je dôležité v správnom čase zasadiť hľuzy. Ak sme ich minulý rok po sezóne správne odložili, už sú pripravené na záhony. Keď s pestovaním georgín len začíname, teraz je ten správny čas vybrať si odrodu a farbu a vysadiť hľuzy na vhodné miesto.

georgíny

Výsadba hľúz

Ak sú hľuzy príliš suché, pred sadením ich poriadne zavlažíme, aby si pred rastom nových výhonkov uložili dostatok vody. Napučané hľuzy so zelenými výhonkami sadíme zvyčajne v druhej polovici mája, tento rok je teplejšie, takže sa dajú vysádzať skôr. Veľké hľuzy vytvárajú veľa zelenej hmoty a málo kvetov, preto ich rozdelíme na 2 až 3 časti, každej ponecháme púčik. Sadíme tak, aby koreňový krčok bol maximálne 5 až 10 cm pod povrchom, hlbšie nie. Vzdialenosť pri výsadbe závisí od odrody georgín – od 0,5 do 1 metra.

Aká pôda?

Georgíny nemajú špeciálne nároky na pôdu, darí sa im v každej záhradnej zemine, najvhodnejšia je dobre prehriata a dôkladne spracovaná pôda. V ľahších pôdach vytvárajú lepšie, zdravšie hľuzy. Ťažšie pôdy pred výsadbou zlepšíme kompostom. Georgíny si vyžadujú slnečnú polohu, chránenú pred vetrom, neobľubujú tieň, polotieň znášajú pomerne dobre, kvitnú tu však menej.

Radšej menej výhonkov

Aby sme docielili bohaté kvitnutie, treba vylamovať prebytočné bočné výhonky. Postačí ponechať tri-štyri, kvety budú bohatšie. Počas intenzívneho rastu, teda od jari po celé leto, prihnojujeme hnojivami s nízkym obsahom dusíka. Georgíny dôkladne zavlažujeme, ale pozor, aby vody nebolo priveľa – potom by mohli hľuzy zahnívať. Odkvitnuté kvety odstraňujeme, aby sa rastliny nevysiľovali. Georgíny kvitnú do babieho leta, keď už mnohé letničky odkvitli. Koncom  sezóny prestaneme s prihnojovaním, aby sa hľuzy mohli pripraviť na vegetačný pokoj. Na konci jesene ich vykopeme, necháme preschnúť, očistíme od zeminy a uložíme na chladné miesto v debničke prekrytej papierom.

Beata Vrzgulová