Zázračný svet bonsajov

Ak patríte k tým, pre ktorých je  príroda a krása nevyhnutnou súčasťou života, a v živote hľadáte aj hlbší rozmer, ste určite aj potenciálnym pestovateľom bonsajov. Tieto miniatúrne stromčeky zrodené z lásky a trpezlivosti vám dodajú veľa pozitívnej energie, sily a harmónie, ešte viac ako ich veľkí bratia.

svet bonsajov
Obrázok od Ilona Ilyés z Pixabay

Pri pestovaní bonsajov sa vraj nemení iba strom, ale zmení sa aj osobnosť jeho pestovateľa.  Oddávna sa preto bonsajom venovali najmä ľudia usilujúci sa o hlbšie poznanie sveta a svoj duchovný  rozvoj  – čínski mudrci,  príslušníci cisárskeho dvora, japonskí samuraji.  Ľudia, ktorí  majú radi bonsaje,  majú väčšinou podobnú životnú filozofiu. Je im blízka kultúra ďalekého východu, obľubujú voňavé čaje, vône, relaxačnú hudbu a knihy o tajomstvách života,  milujú prírodu,  stromy i kamene.

svet bonsajov

Číňania to vymysleli, Japonci preslávili svet bonsajov

svet bonsajov

Tisícročné umenie tvarovania a miniaturizácie stromčekov  bonsaj má pravlasť v Číne. Číňania mali oddávna veľmi blízky vzťah k prírode, no neostali len pri jej  obdivovaní a pozorovaní, ale vždy ju  chceli aj nejako meniť a umelecky  pretvoriť.  Z obyčajného karasa vyšľachtili napríklad známe zlaté rybky. Z okrasných kríkov zasa tvarovali rôzne fantastické rozprávkové bytosti a zvieratá. Neskôr vymysleli, že malé stromčeky zasadia do umelo vymodelovaných krajiniek s miniatúrnymi pohoriami, rybníkmi a riekami, kde bolo všetko ako naozajstné – maličké domčeky, lampióny, figúrky ľudí. Nakoniec  začali  pestovať takéto stromčeky v špeciálnych malých nádobách  i samostatne.  Nazvali ich Punsai – strom v nádobe,  a vytvorili  preň v písme aj osobitný znak.

svet bonsajov
Obrázok od lthomson z Pixabay

Umenie miniatúrnych stromčekov však nakoniec preslávili a do dokonalosti doviedli Japonci, ktorí ho premenovali na bonsaj a vypracovali  o tvarovaní stromčekov podrobné pravidlá. V krajine vychádzajúceho slnka je  bonsaj dodnes súčasťou národného umenia a vzácne staré bonsaje patria k najcennejšiemu národnému bohatstvu. V Japonsku existuje viacero bonsajových centier, ktoré takéto vzácne bonsaje opatrujú.  Súkromné zbierky bonsajov vlastnia  aj niektoré bohaté rodiny, považujú sa za  rodinné klenoty a dedia sa z pokolenia na pokolenie.

Do Európy sa bonsaje dostali až na začiatku 20. storočia, keď ich v roku 1911  predstavili Japonci na svetovej výstave v Londýne. Vtedy síce „umelo pokrivené a zmrzačené “malé stromčeky Európanov nezaujali, no postupne si filozofia a krása  bonsajov získala aj  v Európe svojich obdivovateľov a dnes má  pestovanie bonsajov fanúšikov na celom svete.

Bonsaj bez misky nie je bonsaj

Pri bonsajoch je nádoba  rovnako dôležitá ako rastlina v nej, a i ten najkrajšie tvarovaný miniatúrny stromček nie je bez správnej misky skutočným bonsajom.  Číňania i Japonci považovali od začiatku jej výber za veľmi dôležitý, primeraná nádoba podčiarkuje  krásu a celkový vzhľad stromčeka.  Nádherné starodávne čínske  bonsajové misky vystavujú dnes ako umelecké diela v múzeách a galériách  alebo sú pýchou bohatých súkromných zberateľov.  Sú veľmi vzácne a ich cena je mimoriadne vysoká. Vytvoriť bonsajový stromček trvá minimálne pätnásť rokov. Tie najvzácnejšie majú však aj dvesto. Na rozdiel od človeka sa totiž u bonsajov starnutie považuje za krásne a  čím  je stromček starší, tým je  cennejší.

Stromčeky zmenšovaním netrpia

Medzi ľuďmi je dosť častá predstava, že bonsaj je vlastne týraný, všelijako neprirodzene pokrútený strom bez dostatočnej výživy. Bonsajové stromy však nie sú preto maličké, že majú nedostatok živín. Práve naopak.  Bonsaj pri správnej opatere má viac výživy ako ktorýkoľvek iný strom v prírode. Dôkazom je i to, že bez problémov  prežíva celé stáročia. Bonsaj  rastie celkom prirodzene, len si prispôsobí veľkosť koreňového balu a koruny množstvu zeme v miske. Strihanie a tvarovanie konárikov tiež nie je väčší zásah ako keď napríklad striháme vinič, alebo ovocný strom. Pri strome platí priama úmera: akú má korunu, také má korene, alebo naopak, veľkosť koruny sa prispôsobí množstvu koreňov.  Bonsajový stromček sa nemá horšie, dokonca je  silnejší a hustejší ako veľký strom. Nenadarmo považovali   Japonci  bonsaj za strom nevýslovnej sily a  brávali si ho preto k sebe pri meditovaní.

Mohlo by vás zaujímať

Záhrada

Záhrada – 10 trendov, ktoré vládnu

1. Kuchynská záhrada Najväčším celosvetovým trendom je v súčasnosti pestovanie vlastných byliniek a zeleniny. Pestovatelia vďaka tomu s istotou vedia, odkiaľ ich kuchynské suroviny pochádzajú a… Čítaj ďaľej

Krásne kamene a svet bonsajov

Bonsajové stromčeky často dopĺňajú aj kamene, takzvané  suiseky a spolu tvoria  bonsajové zátišie, alebo sa v miske aranžujú aj samostatne. Sú to kamene mimoriadnej krásy, vytvarované len samotnou prírodou, veľké od niekoľkých centimetrov  až do veľkosti 75 cm. Japonci kamene povýšili na umenie, veľmi si ich vážia a považujú  ich za krásne umelecké dielo vyžarujúce pozitívnu energiu. Umiestňujú ich na špeciálne drevené podstavce takzvané daiza, zhotovené osobitne pre každý kameň presne na mieru. Mať v byte kamene  je vraj pre človeka veľmi zdravé, ich energetické vibrácie na nás pôsobia veľmi pozitívne. V každom tradičnom japonskom príbytku musel byť výklenok s bonsajmi a kameňmi suiseki .

Nebojte sa začať

Ak chcete pestovať bonsaj, nezaťažujte sa čítaním náročnej odbornej literatúry, ale kúpte si hneď hotový bonsaj  alebo malý stromček v črepníku.  Začiatočník nepotrebuje poznať všetky tie zložité postupy a detailné poznatky, vystačíte si so základnými radami o pestovaní. V knižke sa nanajvýš inšpirujte peknými obrázkami bonsajov. Začiatočníci sa väčšinou obávajú tvarovania, zastrihávanie stromčekov a  koreňov, no  s tým sa na začiatku  vôbec nestretnete.

Starostlivosť o bonsaj  je v podstate jednoduchá, stačí  ho každý deň poliať a raz do týždňa pohnojiť. Bonsajový stromček potrebuje predovšetkým vhodné svetelné podmienky. Nemôžete ho umiestniť do kúta miestnosti, mal by byť pri okne, alebo na parapetnej doske, a ak nemá dosť prirodzeného svetla, môžete použiť aj  umelé svetlo. V byte pestujeme  väčšinou  subtropické a tropické stromy, ktoré po celý rok  potrebujú  teplotu okolo dvadsať stupňov.  Ak chcete bonsaj  pestovať vonku, mal by to byť strom alebo krík nášho podnebného pásma: malý javor, lipa, vynikajúco tvarovateľný je hrab. Pekné sú aj ihličnany, napríklad  borovica. Na začiatok sú veľmi vhodnou drevinou najmä listnaté stromy, pretože sú veľmi variabilné. Dobre zakorenený stromček sa môže presadiť do bonsajovej misky, ktorá mu už dodá iný charakter, a tiež stromčeku bráni, aby narástol vo veľký strom.

Bonsaje vyniknú, ak im vyčleníte samostatné miesto, kde nie sú spolu s inými rastlinami.  Veľmi pekné a pre začiatočníka vhodné je vysadiť si  krajinku. Stromčeky v krajinke sa nemusia tak veľmi tvarovať, rešpektuje sa tvar, ktorý stromčeku dáva príroda.  Nájdite si napríklad veľký plochý kameň, alebo si vezmite väčšiu plochú misku a na ňu vysaďte niekoľko malých stromčekov, doplňte ich kameňmi, machom, okolo vysypte piesok…

Obohatia váš život

Milovníci bonsajov tvrdia, že pestovať bonsaje  je niečo celkom iné, ako pestovanie iných rastlín. Bonsajový stromček je priateľ, ku ktorému si vytvoríte veľmi silné osobné puto. Prinesú do vášho bytia nový rozmer, zmenia a obohatia váš život. Bonsaj učí  trpezlivosti, pokore,  rozvíja schopnosť potlačiť egoizmus a starať sa o druhých. Bonsaj je však aj veľmi dobrý prostriedok na relaxáciu, oddych a uvoľnenie mysle.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach