Zdvihnite zrak a zrátajte, koľko izbových kvetín vás obklopuje

Najlepšou a zároveň veľmi prirodzenou práčkou vzduchu sú izbové rastliny. Neschopnosť sústrediť sa a podávať výkony, strata motivácie, stres, plávajúci žalúdok, boľavé svaly, malátnosť a nedostatok síl – to všetko vedie k celkovej vyčerpanosti, ktorej príčiny sú často ukryté v prostredí našich štyroch stien.

izbových kvetín

Účinky rastlín na zdravie

Dr. Bill Wolverton, vyslúžilý vedec NASA v oblasti vplyvu chemikálií na organizmus, rozoberal 25 rokov účinky rastlín na zdravie. Nedávno zverejnil svoje výsledky výskumu rastlín. Označil ich za lacné a efektné likvidátory toxických plynov. „V posledných rokoch preferujeme syntetiku, čoraz viac zatepľujeme a utesňujeme byty precízne priliehajúcimi oknami v snahe ušetriť únik tepla, aby sme si v konečnom dôsledku vytvorili nezdravú plynovú komoru,“ varuje vo svojej štúdii, nazvanej „Eco-priateľské rastliny“ všetkých užívateľov nezdravých interiérov. Zároveň radí, aby sme dovolili prírode očistiť naše obydlia.

Výpočty sú jednoznačné

V jednej obývacej miestnosti by nemalo byť menej ako šesť rastlín v kvetináčoch, ktoré nenápadne pohltia čiastočky chemikálií a zdravým spôsobom ich odvedú do udržiavanej, kyprenej a zalievanej zeme, ktorá musí byť zdravá – bez prítomnosti pliesní. V interiéri, zaplnenom chemickými výparmi, pliesňami a baktériami, čelíme značnému tlaku. V skutočnosti ho nevidíme, nie sme schopní ho rozpoznať. Keď ideme do práce, nohy máme ako z olova. Ak trocha pobehneme, strácame rovnováhu, zadýchame sa, problém narastá aj pri rýchlej chôdzi. Je ťažké čeliť niečomu, čo sa málokedy dá identifikovať.

Účinný liek

Vinou nezdravého vzduchu v miestnostiach, v ktorých za zdržiavame, sme zoslabnutí. Rozdielne zraniteľní sú dospelí muži a ženy, najviac deti. Ako vidíme, účinný liek nie je drahý. Bráňme sa „obyčajným“ vetraním a rastlinami. Eliminujme zdroje, zamorujúce ovzdušie. Minimálne 6-7 izbových črepníkových rastlín v jednej izbe zaručí „prepranie“ vzduchu. Očistia ho od chemikálií. Absorbujú listami, dovedú ku koreňom a rozložia nežiadúce látky.

Môžeme sa spoľahnúť, že takmer tri štvrtiny škodlivín zlikviduje takýto prirodzený rastlinný filter. Vylúčme kvitnúce druhy, vyvolávajúce alergie, alebo oleandre, ktoré vyparujú z listov látky nepriaznivo vplývajúce na činnosť srdca, či muškáty, zaťažujúce v noci halucinogénnymi účinkami. Úľavu prinesú veľmi výkonné „požierače“ jedov – palmy, fikusy, ďatlovníky.

Biológovia dokázali, že viaceré izbové druhy vyčistia vzduch od formaldehydu a trichlóretylénu. O rastlinách vieme, že zvlhčia vzduch vysušený vykurovaním. Prirodzene nahradzujú vonné éterické oleje a spreje, ktoré dráždia dýchacie cesty. Sú vynikajúcou zásobárňou kyslíka a navyše upokoja aj náš unavený zrak svojou sýtou zeleňou. Vďaka nim naše pľúca naberajú kyslík, čím sa do tela vlieva radosť a pohoda.

-mt-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach