Zornica – veľké kvety v interiéri

Túžbu mať doma čosi rozkvitnuté, môže splniť zornica, ktorá púta veľkými kvetmi.

Ak máte obavy, či sa im bude vo vašom interiéri dariť, poradíme vám, ako na to. Pridáme aj tip, ako sa starať, aby táto cibuľovina  zakvitla aj v ďalšej sezóne.

Slnečné miesto

Zornica upúta veľkými kvetmi s priemerom 10 až 15 centimetrov, ktoré môžu byť biele, krémové, červené, červeno-bielo prúžkované, ba aj s farebným okrajom. Pripomínajú ľaliu, na jednej hrubej dutej stonke vyrastie tri až šesť hlávok. Dorastá do výšky až 80 centimetrov.

Vyberte si takú, čo má kvety ešte v puku. Pri prenášaní z predajne musí byť rastlina poriadne zabalená, aby neomrzla. Doma ju neodbaľte ihneď, ale dožičte jej čas na aklimatizáciu. Zornica má najradšej svetlé miesto, ak je to možné, umiestnite ju na južnú stranu.  Najlepšie sa jej darí na mierne chladnom mieste –  okolo 18 stupňov.

Zornica, či amarylka?

Aj vy ste si až doposiaľ mysleli, že všetky tieto krásne a dekoratívne kvety pripomínajúce ľalie, ktoré nám často najmä v zimnom období ponúkajú v kvetinárstvach, sú amarylky? Omyl!

Zornica hybridná (Hippeastrum x hortorum) a amarylka krásna (Amaryllis belladonna) sú dva rôzne druhy z čeľade amarylkovitých. Dôvod, prečo si ich mýlime, je hlavne rovnako veľká cibuľa, dlhá stonka a podobné kvety. Zornica sa však v črepníkoch pestuje oveľa častejšie. Pochádza zo subtropickej Ameriky – Mexiko, Brazília, Peru, Argentína. Kvitne v predjarnom a jarnom období (január – apríl), rýchlené cibule už v zime (december).

Pravá amarylka sa v črepníkoch pestuje oveľa ťažšie, pretože normálne kvitne počas neskorého leta až na jeseň, takže tento kvet nie je veľmi vhodný na rýchlenie – ak by sme sa z jeho kvetov chceli potešiť na Vianoce…

Ak teda chceme mať úplnú istotu, aký kvet sme si vlastne kúpili, venujme pozornosť aj latinskému názvu – podľa neho sa dozvieme, či kupujeme amarylku alebo zornicu. Možno budeme prekvapení, že oveľa častejšie je to práve zornica – napriek tomu, že popri latinskom názve môže byť v slovenčine uvedené, že ide o amarylku…

Cibuľa zornice môže mať priemer 13 – 18 cm. Tri centimetre široké a niekedy až 70 cm dlhé listy vyrastajú súčasne s dutou kvetnou stonkou, ktorá môže mať výšku 30 – 100 cm. Súkvetie tvoria najčastejšie 2 až 4, výnimočne šesť zvoncových kvetov s priemerom 15 – 25 cm.

Čo po odkvitnutí?

Kvety zornice vydržia niekoľko týždňov. Polievajte striedmo, aby cibuľa nezačala hniť. Keď začnú kvety odkvitať, celú dužinatú stonku odrežte, aby sa kvetina nevysiľovala tvorbou semien. Ak chcete, aby zakvitla aj na budúci rok,  listy ponechajte a rastlinu polievajte ešte asi 4 až 5 mesiacov.  V lete potrebuje zornica vegetačný pokoj, treba utlmiť prísun vody a v septembri úplne prestať polievať.

Starostlivosť o cibuľu

Teraz nastáva čas postarať sa o cibuľu. Počkajte, kým listy prirodzene neuschnú. Odstráňte ich ostrým rezom a vyberte cibuľu zo substrátu. Najmenej tri mesiace ju ponechajte odpočívať v chladnej, tmavej a suchej miestnosti, kde by teplota nemala prekročiť 15 stupňov. Vegetačný pokoj trvá od októbra do decembra. Koncom januára by sa uskladnenej cibuli mal vytvoriť púčik – vtedy ju zasaďte do nového substrátu a trpezlivo čakajte na nové kvety.

Mohlo by vás zaujímať

s citlivým cyklámenom

Cyklámen: ako sa oň starať po zime?

Možno aj vás v zimných mesiacoch tešil nežný cyklámen nezameniteľnými farebnými kvetmi. S príchodom jari odkvitá, vädnú mu aj listy. Cyklámen stráca vitalitu a nástojčivo potrebuje vegetačný pokoj.… Čítaj ďaľej

Ako vysadiť cibuľu zornice?

  • Cibuľu ponoríme na pár hodín do vlažnej vody, aby sme podporili „zobudenie“ koreňovej sústavy.
  • Črepník musí byť dostatočne veľký – okolo vloženej cibule aspoň 3 centimetre voľného miesta.
  • dno črepníka vysypeme štrkom do výšky asi 2 až  3 centimetre.
  • Cibuľu vysadíme do substrátu z rašeliny, hrubého piesku a kompostu tak, aby približne polovica z nej vyčnievala nad povrch
  • Položíme na teplé svetlé miesto a dva razy týždenne polievame. Pozor, nikdy nie priamo na cibuľu!
  • Keď sa vytvorí asi 10-centimetrová stonka, zálievku zvýšime. Pozor však na prílišné premokrenie – cibuľa môže začať hniť! Raz za 14 dní vyživujeme plnými hnojivami, až kým sa neobjavia kvety.

UPOZORNENIE: Listy zornice, ktorá má pôvod v Strednej a Južnej Amerike, sú jedovaté a po neopatrnej konzumácii by mohli spôsobiť žalúdočné ťažkosti.  Preto chráňte zornicu najmä pred deťmi.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach