Kirsten Dunst

Kirsten DunstKirsten Dunst sa narodila v New Jersey v roku 1982 a považuje sa za najtalentovanejšiu herečku svojej generácie. Jej otec, pôvodom z Nemecka, pracoval ako vedúci pracovník v oblasti lekárstva a jej matka, Američanka s nemeckými a švédskymi koreňmi, bola maliarkou a majiteľkou galérie. Jej európsky pôvod ju viedol k tomu, aby požiadala v roku 2011 o nemecké občianstvo a odvtedy má teda občianstvo dvojité (americké a nemecké).

V ranom veku objavila svoju vášeň pre herectvo, keď debutovala v malej filmovej role v krátkom filme Woodyho Allena Oidipus dnes, ktorý ju pripravil na jej budúcu rolu dcéry Toma Hanksa v Ohňostroji márnosti v roku 1990. V roku 1993 Kirsten Dunst prvýkrát okúsila žáner sci-fi, keď si zahrala rolu Hedril v siedmej epizóde Temná stránka siedmej série seriálu Star Trek: Nová generácia.

V jedenástich rokoch Kirsten Dunst dosiahla všeobecné uznanie rolou Claudie v Interview s upírom, kde si zahrala po boku filmových hviezd Brada Pitta a Toma Cruisa, a bola za ňu nominovaná v roku 1995 na Zlatý glóbus za najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej role. Jej rola vo filmoch Malé ženy, Jumanji a Smrť panien jej priniesli veľké uznanie a predstavovali akýsi odrazový mostík pre jej kariéru. Od roku 1999 sa Dunst sústreďuje na romantickejšie komédie a komediálne drámy ako Krása na zabitie, Dievčatá, do toho!, Skusni to a Bláznivo/Krásne.

Kirsten DunstDo medzinárodného povedomia sa Kirsten Dunst zapísala rolou Mary Jane Watson v hlavnej produkcii Spider-Man režírovanej Samom Raimim. Táto trilógia sfilmovaná v rokoch 2002 – 2007 pomohla Kirsten dosiahnuť uznanie v Hollywoode. Spider-Man sa stal komerčným a celosvetovým filmovým úspechom.

Odvtedy obsahuje jej filmografia celosvetové trháky a intímnejšie autorské a nezávislé filmy, ktoré jej umožnili rozvinúť bleskovú, no dobre vyváženú kariéru. Romantické komédie ako Divoká karta, romantické sci-fi filmy ako Večný úsvit nepoškvrnenej mysle alebo tragikomédia Elizabethtown režiséra Camerona Crowea z roku 2005 posilnili vnímanie jej osoby ako všestrannej herečky.

V roku 2006 sa objavila v jednej zo svojich najintímnejších a najslávnejších rolí: Mária Antoinetta od Sofie Coppolovej. Za jej interpretáciu nevinnosti a krehkej krásy získala Dunst veľmi pozitívnu kritiku.

V roku 2008 hrala hlavnú rolu po boku Simon Pegg v britskej komédii Ako sa zbaviť priateľov a zostať úplne sám, ktorá je adaptáciou na rovnomennú autobiografiu kedysi prispievajúceho editora Vanity Fair Tobyho Younga. Jej ďalšou rolou bola hlavná rola po boku Ryana Goslinga v romantickej dráme V lepšej spoločnosti, kde stvárnila ženu z chátrajúceho susedstva, ktorá zmizne.

Kirsten DunstV roku 2010 sa Kirsten Dunst rozhodla postaviť za kameru. Režírovala krátky film Bastard, ktorý mal premiéru na Tribeca Film Festival a neskôr sa objavil na Filmovom festivale v Cannes. A tiež presne na tomto slávnom červenom koberci získala Kirsten Dunstová jedno z najdôležitejších uznaní jej kariéry: ocenenie za najlepší ženský herecký výkon na festivale v Cannes v roku 2011. Cenu získala vďaka svojej role v sci-fi filme Larsa von Triera Melanchólia, kde stvárnila deprimovanú ženu pred zánikom sveta. Film, v ktorom vystupovala i Charlotte Gainsbourg, Kiefer Sutherland a Charlotte Rampling, sa dočkal veľmi pozitívnych recenzií a v chválospeve bola vyzdvihnutá práve Kirsten Dunstová. Kirsten Dunst získala za svoj výkon niekoľko ocenení, medzi nimi aj cenu za najlepší ženský herecký výkon od americkej Národnej spoločnosti filmových kritikov.

V roku 2013 hrala Kirsten Dunst vo filme Paralelné svety rolu Eve. Ide o milostný príbeh dvoch ľudí, ktorí žijú v opačných svetoch a snažia sa vzoprieť zákonom prírody a vedy.

V roku 2014 bude mať premiéru najnovší thriller Hosseina Aminiho The Two Faces of January, kde sa ďalej predstaví Viggo Mortensen a Oscar Isaac. V januári sa Kirsten Dunst objaví v hlavnej role po boku Joela Edgertona a Michaela Shannona v sci-fi filme Jeffa Nicholsa Midnight Special.

Kirsten Dunst je známa tiež svojou prácou pre charitu, a to menovite pre Pediatric AIDS Foundation, The Art of Elysium a Invisible Children. Často sa tiež zúčastňuje na dobročinných akciách v prospech žien a detí. The Art of Elysium je nadácia, ktorá pomáha ťažko chorým deťom a je jednou z tých, ktoré Kirsten vášnivo podporuje.