Balaton trochu inak

Navštívte Keszthely na západnom brehu Balatonu

Nie vždy je nutné cestovať za novými kultúrnymi, športovými, historickými, prírodnými ale aj kulinárnymi poznatkami, ani do ďalekej cudziny.  Čo tak  napríklad zamieriť kúsok od našich hraníc smerom na juh, do Panónskej nížiny, na západný breh Balatonského jazera?

Okrem malebného, starého mesta Keszthely tam nájdeme nielen kus histórie, ale aj iste zaujímavú,  svojím charakterom stepnú prírodu, optimálne podmienky pre vodné športy a cykloturistiku, na  každom kroku termálne pramene, kúpele a wellness, ale aj výbornú, typickú lokálnu kuchyňu  a víno.

Balaton
Preskočme minulosť, ktorá tu siaha dve tisícky rokov späť, až do obdobia Rímskej  provincie  Dolná Panónia, čoho svedkom sú mnohé archeologické nálezy, ale trocha sa poobzerajme, čo sa tu odohrávalo nie až tak veľmi dávno. A tu napríklad, okrem iného,  na každom kroku rezonuje meno rodiny Festetics, ktorá pochádzala z juhovýchodného Chorvátska a v turbulentných dobách tureckých nájazdov, dostala sa až sem. (Konečne podobný osud mali aj ďalší Chorváti – Grassalkovičovci, po ktorých nám napr. ostal dnešný prezidentský palác v Bratislave.) Festeticsovci žili mimochodom aj u nás na západnom Slovensku, v Sasinkove a dodnes  ich potomkovia žijú v chorvátskom Osijeku.

Kaštieľ, ktorý treba vidieť…
Ale vráťme sa späť na západný breh Balatonu, do mestečka Keszthely, kde v prvom rade nájdeme skutočne pozoruhodný barokový kaštieľ,  ktorý v r. 1745   nechal vybudovať Krištof Festetics. Dnes leží priamo v meste a je jedným z hlavných cieľov  prevažnej väčšiny návštevníkov. Kaštieľ prežil malé úpravy, ktoré zrealizovali ďalší členovia rodiny,  najmä veľmi podnikavý syn György I. ( 1815 -1883),  resp.  neskoršie Tassilo I .  (185O-1833), ale po nich už k zásadným zmenám neprišlo. Návštevníci  tu môžu teda vidieť časť originálneho mobiliáru, obrazy, výzdobu interiéru, porcelán,… a môžem povedať, že s vedomím , čo všetko sa tu v búrlivom 20. storočí premlelo – kaštieľ stojí za návštevu. Zvlášť pozoruhodná je nádherná a najmä originálna knižnica s tisíckami vzácnych zväzkov , ale i starých listín a rukopisov. Možno často padne otázka, ako je možné, že takto prežila kruté vojnové roky a plienenie. Ako nám  bolo povedané, údajne vysoký sovietsky dôstojník ( vraj menom Savčenko), ktorý bol v civilnom povolaní profesorom latinského jazyka – zrejme a našťastie, intelektuál aj vo vojne – urýchlene, hneď nechal zamurovať všetky vchody  do knižnice a tak zachránil  vzácnosti  pred zničením.
Ďalej v areáli kaštieľa je pozoruhodná expozícia kočov a saní, pre všetky možné príležitosti, ale je tiež dokumentom zmeny štýlu, módy a  vkusu spoločnosti minulých storočí.

Romantický príbeh aristokratov
Nesmieme zabudnúť na ľúbostný a  romantický príbeh, ktorý sa tu odohral v minulosti, v dobe vôbec nie liberálnej. Mladý gróf Tassilo I. na svojich cestách po Európe, stretol v známych  kúpeloch Baden-Baden,  Lady M.Douglas Hamilton, ktorá  patrila k najvyššej európskej aristokracii a bola manželkou vtedajšieho  monackého kniežaťa  Alberta. Neostalo len pri spoločenskom stretnutí a Lady odišla za mladým Tassilom, vzdala sa postavenia vznešenej aristokratky v Monaku a po zdĺhavom  anulovaní sobáša,  ako grófka Festetics žila  v kaštieli v Kesthely, kde sa dodnes na nás pozerá z viacerých obrazov.
Pozoruhodností tu nájdeme na každom kroku dosť. Sú to napr. gotický františkánsky kostol z r.138O, alebo  expozície, ako napríklad zaujímavá zbierka hračiek,  ale najmä porcelánových bábik , ktoré prezentujú návštevníkovi rozmanitosť a pestrosť lokálnych krojov a  dobových odevov…
A ešte niečo! Nie len historicky, kultúrne, ale najmä hospodársky bolo veľkým prínosom, keď v r.1797, jeden z rodiny, Gyorgy Festetics, tu založil vôbec  prvú  Vysokú školu poľnohospodársku v  Európe   – Georgicon, ktorá vlastne pokračuje až dodnes.

Príjemný relax pre každého
Ale dosť histórie a pozrime sa,  čo príjemné pre odpočinok, relax a zábavu  tu  môžeme nájsť. Keďže sme priamo na brehu Balatonského jazera, kto si chce vychutnať kúpanie v prírode, pláže, vodné športy, alebo  tiež  cykloturistiku či nordic-walking na trasách okolo jazera, alebo hoci aj rybačku, či jazdu na koni, je tu určite na dobrej adrese. A keď si uvedomíme, že teplota vody v letných mesiacoch je  až 27 oC , upravené pláže, plytký prístup do vody….., máme navyše ideálne miesto pre rodiny s deťmi.
Za všetky ubytovacie možnosti, spomeniem známy a tiež populárny hotelový komplex  Helikon (pomenovaný podľa antického sídla múz), ktorého pláže, wellness , fitness a vôbec všetky spoločenské alebo športové programy uspokoja každého, spolu s malými návštevníkmi, ktorí sú práve tu  stredobodom pozornosti .
A v malom prístave na móle čakajú na hostí výletné parníčky, vrátene štýlového, kolového, ak si želáte napr. romantickú plavbu po jazere.

Táto časť Panónie je bohatá na termálne pramene, a  podnikavý György Festetics tiež rýchlo spoznal, čo mu príroda ponúka. Dnes nájdeme v okolí celý rad menších či väčších kúpeľných stredísk s moderným vybavením, wellness- a fitness -centra , termálne bazény, a to ako pre pacientov, tak pre každého jedného návštevníka, alebo náhodného turistu.

Spomeniem aspoň jeden malý, ale pozoruhodný hotel plus wellness a všetko, čo k tomu patrí, kúsok od Kesthey, vo viniciach nad jazerom, na svahoch Kesthelyských  pahorkov,  vo Vonyarcvashegy, ktorý, ako niekdajšie letné sídlo Festeticsovcov, (dnes ako hotel Zenit ),  má za sebou aj  kúsok rodinnej minulosti. Súčasťou  je tiež  priamo v objekte, návšteva pôvodných pivníc a expozícia vlastnej  histórie vinohradníctva a vinárstva.
Ale po všetkých návštevách, wellnes- a fitness- programoch, patrilo by sa trocha sa aj posilniť –  ochutnať trebárs niečo typické, lokálne. Napríklad polievku alebo takzvané“halászlé Festetics“ (fogas  t.j.balatonský zubáč , zelenina,smotana), grilovaná pochúťka s oblohou zo  špeciálne upraveného ovocia, a ako múčnik, nezabudnutelná palacinka s jemným tvarohovým krémom. Víno z vlastnej pivnice je samozrejmosťou.

Nuž milé womanky, urobili sme spolu malý výlet po západnom Balatone. Ak sa možno sami rozhodnete prejsť si tieto končiny ešte raz, po vlastnej osi, prajem šťastnú cestu, pekné  počasie a príjemný pobyt.

Lenka Lutonská