Basel, fašiangový unikát

Kto by chcel zažiť netradičnú a jedinečnú  fašiangovú veselicu, ktorá nemá obdobu nikde v Európe, musí si odskočiť do švajčiarskeho Baselu.

Basel

Karneval v meste

Toto mesto sa totiž môže  popýšiť vyše storočnou tradíciou tzv. Fasnachtu, trojdňovej veselice, ktorá sa môže porovnať len s brazílskym karnevalom. Už od roku 1910, keď bol založený prvý organizačný výbor, je rituál fašiangov stále ten istý a predsa priťahuje množstvo zvedavcov. Nečudo.

Basel

Vždy sa začína už ráno o štvrtej, keď v celom meste zhasnú pouličné svetlá a vtedy štartuje  tzv. Morgenstreich. Stovky pomaľovaných lampášov v rukách účastníkov pochodu sa naplno rozžiari, a to za kakofonického zvuku množstva bubnov a pikolí a vtipných humorných a satirických veršov  na miestnych politikov. Aj pohostinské zariadenia sa otvoria skoro ráno, aby účastníkom Fasnachtu ponúkli tradičnú fašiangovú mliečnu polievku či syrovú špecialitu. Celé  centrum mesta sa začne zapĺňať nielen účastníkmi sprievodu, ale aj množstvom turistov, ktorí si nechcú dať ujsť tento fašiangový unikát Všetko sa opakuje i na druhý deň, keď priestor pre hravosť a radovánky z fašiangovej atmosféry dostávajú deti, aj tie akoby sa už od rodičov priučili, nesú v rukách vlastne maľované lampáše, či majú bubon alebo pikolu, na ktorej predvádzajú vlastne skomponovanú melódiu a samozrejme, predvádzajú tiež vlastnoručne šité kostýmy. Basel je celé tri dni v područí rôznych kultúrnych podujatí a veselej nálady, ktorej atmosféru sa oplatí zažiť. Hovorí sa o tom, že kým Fasnacht trvá 3 dni, Baselčania sa naň pripravujú už 362 dní v roku. Aj teraz sú prípravy v plnom prúde, keďže tohtoročný fašiangový festival za začne 18-teho a končí 20-teho februára. Času dosť na návštevu Baselu.

Mgr.Gabriela Kopicová