Brixen – Bressanone – perla Álp

Mestečko Brixen predstavuje ideálnu symbiózu kúzla chladného severu a jemnej elegancie juhu.Leží na severe Talianska, v regióne Južné Tirolsko.

V našich končinách je známe najmä preto, že tu v rokoch 1851 – 1855 žil vo vyhnanstve zakladateľ českej žurnalistiky, literárnej kritiky a satiry Karel Havlíček Borovský. Prvé týždne svojho vyhnanstva strávil v hoteli Elephant. Potom sa presťahoval do domu menom Kellerhäusl, kde sú dodnes umiestnené pamätné tabule v českom, nemeckom a talianskom jazyku.

BrixenNajstaršie mesto Tirolska má čo ponúknuť…
Brixen je najstarším mestom v Tirolsku. Bolo založené v roku 901 nášho letopočtu udelením darovacej listiny vydanej králom Ludvíkom IV. Mesto sa nachádza v širokom údolí, v nadmorskej výške cca 560 m, obklopené riekami Rienz/Rienza a Eisack/Isarco na jednej strane a zo severu obklopené Alpami na strane druhej.

Historickú atmosféru mesta si najlepšie vychutnáte pri prechádzke starým mestom. Čakajú tu na vás malebné, úzke uličky, starobylé kostoly, dóm, křížová chodba a hrad Hofburg.

Hoci je Brixen talianske mesto, ihneď po príchode pochopíte, že ste v Tirolsku. Pre viac ako 2/3 obyvateľov mesta je materinským jazykom nemčina. Vďaka tomu sa tu veľmi ľahko dohovoríte a možno nadviažete komunikáciu s miestnymi obyvateľmi, ktorí sú veľmi prívetiví a zdvorilí. Rovnako vás, mestečko Brixen  prekvapí svojou pokojnou atmosférou, ktorú si najlepšie vychutnáte pri šálke dobrej talianskej kávy. Historické centrum má nádhernú architektúru, jeho dominantou je Brixenský dóm, V jeho blízkosti sa nachádza Hofburg, kňazský seminár a kláštor Klarisiek.

Brixen bol počas 1000 rokov sídlom biskupa, a to až do roku 1964. O význame mesta dodnes svedčí veľkolepá výzdoba dómu, krížovej chodby a hradu. Prvá krížová chodba vznikla okolo roku 1200 ako súčasť starého chrámového komplexu a priamo nadväzovala na dóm. Chodba bola už vtedy vyzdobená freskami. Dnešná podoba krížovej klenby pochádza z obdobia okolo roku 1370. Krížová chodba má takmer kvadratický pôdorys. V presvetlenom vnútornom dvore nájdete malú záhradu.   Fresky, ktoré dnes nájdete v krížovej chodbe, pochádzajú z obdobia rannej až neskorej gotiky (14. až 16. storočia) a sú dielom rôznych majstrov.

Obchodíky, ktorým neodoláte!
Smerom von z historického centra budete prechádzať uličkami plnými malých obchodíkov, špecializovaných na určitý sortiment. Nájdete tu samostatné obchodíky s mliečnymi výrobkami, cestovinami, s mäsom a vínom. Pokojne si vyžiadajte ochutnávku výrobku, na ktorý ste práve „dostali chuť” a ktorý si určite kúpite.

V okolí Brixenu nájdete nespočetné množstvo viníc, jabloňových a gaštanových hájov. Keschtnweg alebo gaštanová cesta začína pri pôsobivom jazere Vahrner See/Lago di Varna a pokračuje celých 60 kilometrov až k hlavnému mestu Južného Tirolska Bozen/Bolzano. Milovníci umenia určite ocenia neďaleký kláštor Neustift/Novacella. V pivniciach tohoto kláštora sa vyrába nejsevernejšie víno celého Talianska, ktoré sa môže pýšiť aj radom ocenení. Zaujímavá je aj pevnosť Franzensfeste/Fortezza, ktorá pochádza z dôb Rakúsko-uhorskej monarchie a mimo iného slúžila aj ako úkryt nacistického zlata. Dnes se tu pravidelne konajú najrôznejšie výstavy. Pri pobyte v Brixene a okolí si určite zabezpečte turistickú kartu BrixenCard, ktorá poskytuje celý rad výhod a zliav.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach