České mestá ako brány do regiónov

Vyberte sa s nami na zaujímavé cesty do všetkých kútov Českej republiky!

Česká republika nie je len Praha. Objavte zaujímavé príbehy miest, ktoré vás prevedú republikou od východu na západ a ukážu vám, že majú čo ponúknuť. Nielen vďaka svojej dych berúcej kráse, ktorú vytvorili uplynulé stáročia, ale tiež vďaka pulzujúcemu životu a súčasnému umeniu.

Litomysl

Praha: Nikdy nekončiaci happening

Najväčší turistický magnet Českej republiky? Praha. Svoju dovolenku tu strávi drvivá väčšina turistov. Pražský hrad alebo Karlov most už mnoho z nich videlo. Je dôvod, prečo sa vrátiť? Je! Len pár staníc metrom z centra Prahy a ste v Holešoviciach, ktorým sa hovorí Art District. Je to pestrá štvrť, plná galérií, múzeí, divadiel, kaviarní, reštaurácií, hudobných klubov, kreatívnych štúdií a hybridných kultúrnych priestorov. Tu sa odohráva nikdy nekončiaci happening. Atmosféra pripomína berlínsky Kreuzberg a krásne sa tu snúbi nezávislá kultúrna scéna a oficiálne inštitúcie. Sídli tu napríklad Centrum súčasného umenia DOX aj Národná galéria a jej Veľtržný palác, v kaviarňach môžete platiť bitcoinami a v rôznych alternatívnych priestoroch máte šancu vidieť prelínanie scénického tanca a hudobnej improvizácie. A kde inde si dať pohár vychladeného piva, než v Letenských sadoch s výhľadom na pražské Staré Mesto!

Brno: Mekka architektúry a gastronómie. Mladé. Živé. Štýlové.

Brno sa rozvíja ako žiadne iné mesto v Českej republike. V moravskej metropole sídli hneď niekoľko popredných českých vysokých škôl a nie nadarmo obsadzuje vrchné priečky na rebríčku najobľúbenejších študentských miest sveta. Nájdete tu špičkové reštaurácie, kokteilové bary, pivárne i vinárne. A kaviarne? Tie najlepšie trendy podniky s baristami, ktorí vyhrávajú svetové súťaže, nehľadajte v Prahe, ale v Brne! Toto moravské mesto je však tiež mestom modernej architektúry. UNESCO chráni síce len vilu Tugendhat, ale pre milovníkov umenia prvej polovice 20. storočia je nutnosťou navštíviť ešte vilu Löw-Beer, Stiassni a Jurkovičovu vilu. Navyše, len málokde na svete nájdete toľko funkcionalistických stavieb pohromade.

Ostrava: Neobjavená surová krása

Pred 30 rokmi malo toto severomoravské mesto prezývku Čierna Ostrava. Koncentrácia ťažkého priemyslu priamo v srdci mesta nemala v Českej republike obdoby. Odvtedy sa toho veľa zmenilo, priemyselný duch mestu však zostal. Napríklad oblasť Dolných Vítkovíc je jedným z najnavštevovanejších turistických cieľov mimo Prahy. Ide o najväčší prístupný industriálny areál v Českej republike, v ktorom môžete pri komentovanej prehliadke zblízka spoznať celý technologický proces výroby železa. Na jednom mieste sa kedysi ťažilo uhlie a tavilo železo. A to všetko zhruba kilometer od centrálneho námestia! Dnes sa tu konajú nezabudnuteľné koncerty v rámci festivalu Colours of Ostrava, na ktorý jazdia aj tie najväčšia esá svetových pódií.

Kutná Hora: Stredovek v tej najčistejšej podobe

Asi 70 kilometrov na východ od Prahy leží klenot českých stredovekých miest – Kutná Hora. Kedysi hrdé mesto, ktoré striebrom zo svojich baní zásobovalo polovicu Európy. Dnes mesto, v ktorom na vás stredovek dýchne z každého kameňa, po ktorom pôjdete. Medzi perly mesta patrí chrám sv. Barbory, ktorý je zapísaný medzi pamiatky UNESCO, ďalej potom Vlašský dvor alebo kláštor v Sedlci s mrazivo krásnou kostnicou. A keď už budete v Kutnej Hore, nezabudnite navštíviť České múzeum striebra, v rámci ktorého máte možnosť zostúpiť do podzemia a navštíviť stredovekú striebornú baňu!

Litomyšl: Kúzelné kúpele ducha

Česká republika má hneď niekoľko svetovo preslávených kúpeľných miest. Ale len jedno mesto si hovorí “Lázně ducha”. Tým mestom je východočeská Litomyšl. Pokojné malé mestečko, kde sa krása renesančného zámku a domov na námestí snúbi s modernými stavbami a rekonštruovanými záhradami. V Litomyšli si skrátka vaša duša oddýchne. Ak budete v Litomyšli v lete, nevynechajte festival vážnej hudby Smetanova Litomyšl, ktorý sa odohráva na nádvorí zámku. Bedřich Smetana, český skladateľ, sa tu totiž narodil v roku 1824. Zámok ukrýva ešte jedno tajomstvo – funkčné barokové divadlo so zachovanými barokovými kulisami a kostýmami!

Olomouc: Duchovná metropola Moravy

Približne uprostred Moravy leží stredoveké mesto Olomouc, ktoré má toľko sakrálnych pamiatok, že budete až prekvapení. Podľa Lonely Planet ide o jedno z najkrajších a turisticky zabudnutých miest. A čo tu môžete vidieť? Napríklad morový stĺp Najsvätejšej Trojice, pamiatku UNESCO, Arcibiskupský palác, Arcidiecézne múzeum alebo katedrálu sv. Václava. Olomouc je, vďaka svojej histórii, keď je už od stredoveku sídelným mestom katolíckych arcibiskupov, plný tých najkrajších pamiatok s umením gotiky, renesancie i baroka. Stačí ich len objaviť!

Karlove Vary: Blahodarná harmónia pre telo aj dušu

Kúpele. Horúce pramene. Medzinárodný filmový festival. Porcelán. Sklo. To všetko nájdete v Karlových Varoch, kúpeľnom meste, kde si v minulosti podávali dvere králi, cisári aj európska aristokracia. Navyše, je to mesto zasadené do údolia okolo riek Ohře a Teplá a je obklopené krásnymi lesmi. Keď už budete v Karlových Varoch, skúste preskúmať aj okolie. Napríklad kráľovský hrad Loket alebo zámok v Bečove nad Teplou, kde máte šancu pozrieť si druhú najvzácnejšiu historickú pamiatku celej Českej republiky – relikviár sv. Maura.

Liberec: Mesto obklopené horami

Keď sa povie Liberec, mnoho Čechov si vybaví majestátnu horu Ještěd s nezabudnuteľným hotelom a vysielačom na jej vrchole. Liberec je totiž obklopený Jizerskými horami, ktorým vládne práve Ještěd. Vysielač a hotel bol na jeho vrchole vybudovaný v 60. rokoch 20. storočia, keď vrcholila túžba ľudí pozrieť sa do vesmíru, preto si architekt, ktorý za stavbou stojí, vzal za inšpiráciu kozmické tvary. Stavba je naozaj nezameniteľná a je len dobre, že aj interiér sa pomaly vracia do podoby, ktorú mal pred 50 rokmi. Liberec však nie je len Ještěd. Blízkosť hôr ho predurčuje ako skvelé stredisko zimných športov. Neďaleko sa totiž nachádzajú tie najlepšie bežkárske trasy v Českej republike.

Objavujte Česko a vyberte si z viac ako 60 000 možností, kde stráviť víkend alebo dovolenku. Inšpirujte sa na stránke www.kudyznudy.cz