Cesta minerálnych prameňov

V regióne Severného Spiša a Pienin sa otvára Cesta minerálnych prameňov

V najzdravšom regióne Slovenska revitalizovali svoje liečivé pramene a spojili ich atraktívnou turistickou trasou

V regióne Severného Spiša a Pienin sa  slávnostne otvorila Cesta minerálnych prameňov, ktorá spája turistickou trasou 12 liečivých prameňov. Oblastná organizácia cestovného ruch projekt pripravovala viac ako rok v spolupráci so švajčiarskym Inštitútom pre krajinu a životné prostredie pri Vysokej škole technickej v Rapperswil, ktorý sa zameriava na ekoturizmus. Slávnostné otvorenie sa konalo v Kúpeľoch Vyšné Ružbachy.

Pieniny

Švajčiarsko je známe svojim „mäkkým“ turizmom, ktorý do veľkej miery zohľadňuje a chráni prírodné bohatstvo krajiny a na druhej strane poskytuje návštevníkovi všetok potrebný komfort a zážitok z príjemne strávenej dovolenky. Mala by k tomu prispieť aj Cesta minerálnych prameňov, ktorá prevedie turistu tými najzaujimavešími miestami regiónu s krásnymi výhľadmi a možnosťami navštíviť ďalšie kultúrne i prírodné atrakcie, ale hlavne s možnosťou ochutnať miestne minerálne vody, ktoré posilnia, osviežia aj pomôžu vyliečiť rôzne neduhy. Pridanou hodnotou bude možnosť vyskúšať si v dvoch obciach  (Vyšné Ružbachy a Lacková) aj Kneipp terapiu – využitie liečivej sily vody na posilnenie imunity a otužovanie priamo v prírode.

Bajerovce
Prameň Voňačka – tráviaca sústava

Prírodná mineralizovaná voda s obsahom uhlíka, vápnika a síry. Pri pravidelnom pitnom režime priaznivo ovplyvňuje trávenie a pravidelné teplé kúpele pôsobia proti reumatizmu. Aj preto sa v minulosti v tejto obci uvažovalo o zriadení kúpeľného domu s balneoterapiou využívajúcou tunajšie bahno. Prameň sa nachádza v Prírodnej rezervácii Valalská voda.

Červený Kláštor
Prameň: Smerdžonka – kožné choroby

Stredne mineralizovaná prírodná liečivá voda, s obsahom minerálnych látok a solí – najmä síry, sodíka, horčíka a vápnika. Jej liečivé účinky sú známe už od 14. storočia, kedy ju odporúčali piť mnísi pri nechutenstve a problémoch tráviaceho traktu. Využíva sa na liečbu kožných ochorení (psoriáza,  kožné ekzémy, akné a i.), ale aj chorôb pohybového aparátu, chorôb dýchacích ciest, onkologických, neurologických a duševných chorôb. Využitie má aj v balneoterapii pri čiastočných aj celotelových kúpeľoch.

Forbasy
Prameň Ščava – pečeň

Prírodný uhličitý minerálny prameň s obsahom sodíka, vápnika, horčíka, mangánu a železa. Voda je vhodná na pitné kúry zamerané na očistenie a prepláchnutie organizmu. Pitné kúry sa odporúčajú pri chronických žalúdočných problémoch, chronických zápaloch obličiek, predchádzaniu nedostatku vápnika, nechutenstve, chorobách pečene a pankreasu.

Hniezdne – reumatizmus
Prameň: Švabľovka

Prírodná slabo mineralizovaná voda s obsahom síry, uhlíka a vápnika. Pri týchto sírnych prameňoch vznikli v 19. storočí vaňové kúpele, ktoré žiaľ zanikli počas II. svetovej vojny. V kúpeľoch bolo 15 vaní, do ktorých sa zohrievala voda. Kúpele poskytovali jednoduché, ale účinné liečebné kúry pri reumatických chorobách.

Hraničné – Ščava – pankreas
Prírodná slabo mineralizovaná voda s obsahom sodíka, vápnika, horčíka, uhlíka a dusíka. Je vhodná na pravidelný pitný režim a pitné kúry zamerané na očistenie a prepláchnutie organizmu. Pitné kúry pomáhajú pri liečbe chronických ochorení tráviaceho traktu, obličiek, pečene a pankreasu. Zmierňujú bolesti kĺbov, chrbta a krku.

Lacková – Prameň pod Kalváriou – obličky
Prírodná slabo mineralizovaná voda s obsahom najmä  vápnika a uhlíka. Vhodná na pitné kúry podporujúce okrem iného  aj liečbu  nechutenstva, nedostatku vápnika, chronických zápalov dýchacích ciest, obličiek a močovodov a pod.

Kneipp terapia (šliapací kúpeľ):
Liečba založená na pôsobení teplotného rozdielu (tepla a chladu). V tomto prípade medzi studenou vodou a rýchlym pohybom – chôdzou, cvičením. Chlad energiu odoberá a teplo energiu predáva. Výsledkom je dráždenie nervových zakončení (termoreceptorov), ktoré sa prejavuje pocitom uvoľnenia. Terapia pozitívne pôsobí na krvný obeh, metabolizmus, prekrvenie končatín a vedie k otužovaniu. Je vhodná pri bolestiach hlavy a pre uvoľnenie členkov a kĺbov nôh po námahe.

Legnava – nechutenstvo
Prameň – Ščava

Prírodná stredne mineralizovaná voda s obsahom vápnika, horčíka, železa a uhlíka. Kvalitou patrí medzi jedny z najlepších vôd v regióne. Aj preto bola táto lokalita v minulosti vytipovaná ako rekreačná oblasť v súvislosti s kvalitou minerálnej vody, ako aj nenarušeným prírodným prostredím. Voda pozitívne ovplyvňuje funkciu srdcového svalu a svalov pohybovej sústavy. Pravidelný pitný režim priaznivo pôsobí na organizmus a pomáha pri liečbe  nechutenstva, či močových kameňoch.

Litmanová
Prameň Sv. Jána Krstiteľa – duša

Voda je živel, ktorej Stvoriteľ dal veľkú moc, moc života ale i smrti. Prameň vody a jej užívanie s vierou je znakom toho, že vo vode môže byť zničený môj starý život, môj hriech ale i moja choroba a slabosť. Každý, kto vo viere užíva túto vodu, môže zažiť zázrak Božieho uzdravujúceho dotyku. Nech voda z prameňa Svätého Jána Krstiteľa je pre každého pútnika prameňom znovuzrodenia a obnovenia vo Svätom Duchu.

Ľubovnianske kúpele
Prameň Andrej  – svalová sústava

Prírodná stredne mineralizovaná voda. Je najbohatším zdrojom prírodného horčíka na Slovensku. Horčík je minerál, ktorý blahodarne pôsobí na srdce a svalovú sústavu. Voda obsahuje aj vápnik, sodík a kremík.  Odporúča sa piť pri chorobách žalúdka, čriev, obličiek, pečene, dýchacích a močových ciest a pri niektorých ženských a nervových poruchách. Pôsobí proti vyčerpanosti. Prvé kúpeľné domy tu stáli už v  roku 1887.

Sulín
Prameň Sulinka – žalúdok
Prírodná minerálna voda s obsahom sodíka, horčíka, vápnika, lítia a prírodného oxidu uhličitého. Využíva sa pri chudokrvnosti, žalúdočných a črevných kataroch, pomáha pri liečení cukrovky (Diabetes melitus) a dny (Artritis urica). Pred 1. sv. vojnou sa vyvážala do viacerých krajín ako Dalmácia, Sedmohradsko, USA a Kanada. Pomocou pltí sa prevážala až do poľských prístavov v Pobaltí. O jej jedinečných vlastnostiach a kvalite svedčí aj fakt, že si ju odtiaľto nechávala voziť aj samotná rakúska cisárovná Alžbeta bavorská (známa ako Sisi), ktorej podobizeň je dodnes na etiketách fliaš.

Vyšné Ružbachy – srdce
Prameň lásky a Prameň zabudnutia

Pramene obsahujú uhľovodíkovú, vápenato-magnéziovú, uhličitú  a stredne mineralizovanú vodu. Pomáha pri brušných a črevných problémoch, pri bolestiach mandlí a hlavy. Taktiež pri liečení reumatických, zažívacích, kožných, pľúcnych a srdcovo-cievnych chorôb.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach