Costiera Amalfitana alebo Amalfi

Zaiste každé pobrežie na svete má svoje čaro – každé je ojedinelé a neopakovateťné, Jedno  také,  kde  nájdeme nielen kúzelnú prírodu, ale aj zaujímavú kultúru a bohatú minulosť, je  nesporne juhotalianske  „Amalfi“ alebo ako hovoria Taliani –  „ Costiera Amalfitana“ –  presnejšie časť Kampánie, medzi Sorentom a Salernom. Mnohí z vás ste tento  kúzelný kúsok západných  brehov Talianska navštívili, alebo  aspoň prebehli cestou ďalej na juh, po takzvanej „talianskej čizme“.

Celá  táto južná časť má bohatú kultúrnu a historickú minulosť, tu sú korene našej dnešnej, západnej civilizácie – ale to by bolo na inú dlhú ( a možno aj nezáživnú)  tému, čo však nie je predmet týchto mojich spomienok. Azda len toľko, že na každom kroku nájdeme svedectvá a stopy, ako za takmer tri tisícročia jedni vymieňali druhých –  Etruskovia, Gréci , Rimania, ale aj Barbari, Byzantínci či Longobardi,  ale aj Normani a Arabi. To všetlo sa nám zrkadlí pri  pohľade na  architektúru, charakter a ráz prostredia hneď pri prvom stretnutí.

Amalfi pobrežieCitrónové a olivové háje, malebné osadlosti…
Už sama prírodná poloha predurčila, že pôvodní obyvatelia od začiatkov osídlenia, boli nielen rybári, ale najmä výborní moreplavci a  obchodníci.  K tomu prirátajme ešte pestovanie a produkciu viniča, olív a citrusov  na časti vnútrozemia nad pobrežím. A výsledok – tak ako i dnes platí, že  kde je úspešný obchod, sú občania bohatí! Preto už v 9. až 11. storočí bola  vtedy táto samostatná námorná republika „Amalfi“,  ktorej vládol  dóža , pánom obchodu v Thyrénskom mori. Samozrejme, že konkurencia vždy bola, a dodnes je, neúprosná až brutálna, a tak koniec úspechom tvrdým spôsobom urobili ďalší páni námorného obchodu zo severu  – Benátky a najmä Pisa.

Pustime sa teda od útesov ospevovaného  Sorenta na juh, prejdeme kúsok romantickej krajiny sorentského polostrova s malebnými  usadlosťami, citrónové a olivové háje, košaté figovníky, ale tiež kvitnúce, voňavé záhrady. A tu, hneď na začiatku cesty, sa dostaneme na výbežok pevniny, mys  Punta  Campanella , pomenovaný podľa strážnej veže  a  zvonice z roku  1335,  ktorá  slúžila na varovanie pred útokmi pirátov. Dnes je tu hotel rovnakého mena, ktorý navštevujú aj slovenskí turisti,  pri potulkách v týchto končinách. Treba ešte pripomenúť, že cez  kúsok mora na  druhej strane vás  zdraví  legendárny ostrov  Capri a  jeho  Faraglioni,  zdanlivo cez vodu  tak blízko, že máte chuť k nemu jedoducho doplávať.

Za hlasom zvodných sirén
Na celom pobreží  Amalfi  leží trinásť väčších, alebo menších mestečiek, a tak  prejdime aspoň  niektoré. Z nich  prvým, väčším, významným, ale dnes tiež  mondénnym,  je Positano . Vysoko, prilepené na strmé skaly nad morom, a tak aj dnes v modernej , pretechnizovanej dobe, treba  niektoré najvyššie položené staré  usadlosti zdolávať po vlastných – príjazd štyroch kolies nemusí byť vždy jednoduchý. Ale jednu pozoruhodnosť nesmieme obísť – sú to pred  Positanom, dole pod nami, takzvané „Kohútie ostrovy“  alebo  „  Li Galli“,  mimochodom  známe  už  z dávnej antiky. Podľa  Homéra  a gréckej mytológie,  vraj  boli  sídlom legendárnych sirén. Sirény boli obludy  síce  s krásnou   ženskou  hlavou  a  okúzľujúcim hlasom, ale vtáčím telom –  takto sa im  totiž pomstili  múzy a  Afrodita, bohyňa krásy za to, že  boli opakom (!) prelietavých žien. Boli teda vlastne potrestané preto, lebo boli verné mužom…! 😛 Ponížené a urazené sirény sa odsťahovali ďaleko, na opustené  ostrovy, kde svojím krásnym a neodolateľným hlasom,  lákali plavcov a rybárov do záhuby ! Toľko teda  jedna verzia  dávnej minulosti.  Ale dnes si domáci vymysleli a prispôsobili pohľad na ostrovy moderným  predstavám  –  z určitého uhla pohľadu z  cesty na pobreží a troške fantázie,  ostrovy vraj vyzerajú ako  Sophia Lorenová, ktorá zvodne  leží na vode a opaľuje sa. A aby bola ľudová tvorivosť, ale aj pohľad kompletný, oproti, na pevnine,  pri ceste, vytvorila príroda kamenné solitéry alebo  „ihly“, z ktorých jeden sa vraj ponáša na  Giuseppe Garibaldiho (taliansky národný hrdina) s jeho bohatou bradou a typickou čiapočkou, ako sa pozerá dolu, na Sophiu a  druhý je podľa ľudovej predstavy  „ La Madonna con Bambino“  čiže  „Madona s dieťaťom“.

Známe osobnosti tiež lákala vôńa stredomoria
Treba ešte dodať, že najväčší zo štyroch ostrovov „Gallo Lungo“ v r. 1988  kúpil svetoznámy ruský baletný majster Rudolf Nurejev, kde tiež prežil  posledné roky svojho života. Dnes je ostrov opäť  v súkromnom vlastníctve  a za určitých podmienok je možné ho krátkodobo prenajať. Inak je neprístupný.

Ale vráťme sa späť do Positana. Dodnes  tu vidno, že moreplavci a obchod  prinášali zisk a obyvatelia boli majetní .  Po dvoch storočiach  rozkvetu ( 12. a 13. storočie), sa ale karta obrátila  a už nedokázali konkurovať svojmu mocnému susedovi, akým bolo Amalfi. A tak z tohto obdobia môžeme obdivovať napr. chrám Santa Maria Assunta, s kupolou  obloženou majolikou ( čo je inak typické pre tento kraj),  s ikonou Čiernej Madony z 13. storočia, alebo kostol  Santa Catarina,  alebo  Nový  Kostol, čiže Chiesa Nova, alebo tri obranné a pozorovacie veže na pobreží  ( Torre del Fornillo,  Torre  Trasita,  Torre Sponda, ktoré dnes  tiež často vidíme ako atraktívny  background na  reklamných  šotoch, najrôznejších  produktov.  Positano, ako takmer  zabudnuté mestečko, čakalo storočia a až v polovici minulého storočia sa stalo cieľom  spoločenskej smotánky, podobne ako  Capri, alebo Via Venetto v Ríme. Usadili sa tu filmové hviezdy, režiséri, ale tiež podnikatelia, ba dokonca korunované hlavy. Predtým vedelo o ňom  len pár, aj keď svetových umelcov – Pablo Picasso,  Greta Garbo, alebo  John Steinbeck …  Ale dnes , napr. ak budete mať  šťastie, môžete tu stretnúť madam Ginu Lollobrigidu  – ja som to šťastie nemala, ale zato pri jej bielej vile s azúrovým bazénom sa promenádovala  mačka, ktorá možno patrila do rodiny. Alebo z mora sa pozrieť na belasú vilu dnes už nežijúcej  princeznej Margaret, sestry britskej  královnej  Alžbety, prilepenú na skale nad vodou, so schodíkami priamo  do mora, alebo  Armaniho čiernu jachtu, ….  V zálive pod  mestečkom sú  tri, nie práve veľké, ale zato atraktívne pláže.

A kto si chce vychutnať trocha turistiky po starých pastierskych chodníčkoch, po skalnatých útesoch,  vysoko nad  pobrežím, má možnosť prejsť z Positana  do najbližšej usadlosti  Praiano, po „ Sentiero degli Dei „  alebo   po „Božskej ceste“  a vychutnať si vôňu stredomorskej prírody. Stojí to za to !

Čo by sme mali vidieť v Amalfi?
„Costiera Amalfitana“  alebo po našom  jednoducho  „Amalfi“, inak od r. 1997 zapísané do  zoznamu Svetového kultúrneho  dedičstva  UNESCO, má svoje pomenovanie práve  podľa pobrežného mestečka  Amalfi, niekdajšej  významnej  a bohatej,  stredovekej  námornej republiky, ktorej vládol dóža a  ktorá  postupne bola pánom obchodu v  oblasti celého Thyrénskeho mora  ( drevo, železo, zbrane,  víno, ovocie,  ale aj šperky, perly, koberce, vonné oleje…).  Ale ako to obyčajne  chodí, po dvesto rokoch muselo tiež  ustúpiť  väčším a  mocnejším. Hovorí sa, že prvé dojmy zo samotného Amalfi sú väčšinou zmiešané  – malý prístav, nábrežie ,  malé  pláže,  a opäť mestečko ulepené na strmých  bralách,  strážne pevnosti na brehu, ale aj nad mestečkom. Z nábrežia prejdeme okolo  takzvaného „Arzenálu“  so zbierkami  zbraní  a  námorníckych zaujímavostí, vrátane zbierky námorníckeho práva,  tzv. Tabula de Amalpha“ z 11. storočia , ktorá  mimochodom platila pre plavby v Stredozemnom mori až do  16. storočia.  Má  66  paragrafov,  ktoré  sú zamerané na všetky práva a povinnosti, prevádzku, právne  podrobnosti  a zásady plavby,  námorného obchodu, mužstva, poistenia  a  ďalšie zaujímavosti…  Hneď pár krokov ďalej , cez  bránu  „Porta Marinara“,  vstúpime priamo do centra starého mesta na  „Piazza Duomo“ , malé , ale historicky významné námestie, s fontánou  svätého Ondreja, alebo  ako sa tu hovorí,  St. Andrea. Jeho meno nesie tiež, možno najvýznamnejšia stavba , teda  katedrála  nad námestím s románskou zvonicou z  13. storočia,  ale tiež so  slávnym schodiskom, ktoré  často možno vidieťv exteriéroch divácky úspešných filmoch, rôznych produkcií. V interiéri sú zaujímavé staré stĺpy, Krížová cesta,  alebo Rajská záhrada, s palmami, maurskými oblúkami, ale aj s antickými sarkofágmi v arabsko-sicílskom štýle pre bohatých občanov  vtedajšieho Amalfi.

Pre návštevníkov je určite zaujímavé tiež múzeum  papiera alebo  „Museo de la carta“, ktoré  prezentuje starú, lokálnu,  no  významnú výrobu papiera, tzv. bambagina“.  Výroba papiera bola totiž od 12.storočia pre Amalfi  a jeho obchod  veľmi dôležitá. Na papier  spracovávali zvyšky  bavlny, plátna a konope  a celý spôsob, ako na to, sa naučili od Arabov. Dodnes sa takýto špeciálny papier, vyrobený starým, pôvodným spôsobom, dá kúpiť len v exkluzivnych obchodoch .
A  len pre zaujímavosť – tiež Vatikán ho dodnes  používa pre svoju oficiálnu korešpondenciu .

Malebné Ravello
Ďalším malebným , ale tiež pri potulkách v týchto končinách, významným  mestečkom, ktoré treba vidieť,  je Ravello. Nie celkom na brehu mora, ale kúsok vyššíe , ako romantická záhrada okolo palácov,  víl a pôvabných uličiek v kopcoch nad Amalfi. Svojimi  počiatkami, samozrejme, súvisí a zapadá do mozaiky celej histórie tohto pobrežia, ale rozdiel je v tom, že pre svoju polohu lákalo bohaté amalfinské rodiny, ktoré si tu stavali svoje paláce a vily.  Predovšetkým sú to  záhrady a vila  Rufolo, ktoré v 13. storočí vlastnil bankár  Nicolo Rufolo,  ako aj vila  a  záhrady Cimbrone,  vysoko  na skale nad pobrežím. Samozrejme , že nič netrvá večne a tiež zlatý vek  pre tieto sídla,  ich majiteľov a celé obdobie sa skončil. Po búrlivých časoch nasledujich  storočí, až v 19. storočí prišlo k renezancii toho, čo zostalo. A tak  dnes, turisti, milovníci histórie, umenia, ale aj prírody, obdivujú nielen samotné vily Rufolo a Cimbrone, ale  najmä ich  záhrady a parky vôkol.  Majú skutočne svoje čaro – veď  tvorili tu umelci ako Richard Wagner, Ferencz Liszt, Vrginia Woolfová a  ďalší. Napríklad anglický spisovateľ  D.H. Lawrence práve tu napísal čast svojho románu „Lady Chatterley´s Lover“ – alebo „Milenec Lady Chetterlyovej“. Tiež Richard Wagner práve v záhradách Cimbrone si našiel inšpiráciu ku scéne v opere Parsifal, ktorá sa odohráva v záhradách  čarodejníka  Klingsona. Na pamiatku skladateľa  je hlavná terasa  známa ako „Terazza Wagner“ a tiež každoročne  sa v týchto záhradách  schádza  svetová hudobná elita na  známom festivale „di Ravello“. Okrem hudby má Ravello, rovnako ako jeho susedia, pozoruhodnú katedrálu z 11.storočia, alebo rovnako starý malý románsky kostolík St. Giovanni del Toro , malebné uličky, námestíčka…

Milovníci krásnej keramiky a limoncella si prídu na svoje!
V  Taliansku všade, ale najmä na juhu, si prídu na svoje milovníci keramiky.  Naše posledné zastavenie na potulkách po pobreží Amalfi je vo Vietri sul Mare, ktoré dodnes platí za skutočnú Mekku tohto doslova umeleckého remesla v týchto končinách. Výrobky, ktoré v prvom  rade  boli  určené pre dennú potrebu domácnosti  a kuchyne, sa vyvíjali po dlhé stáročia pod rukami a vplyvom hrnčiarov  z Abbruzských hôr, alebo starých majstrov zo Sicílie, či Arabov. Dodnes všetky tieto stopy nájdete na tom – ktorom  tanieriku, miske alebo inom suveníre, ktorý si prinesiete z potuliek.
Takže, prešli sme spolu aspoň pár najpopulárnejších a najznámejších lokalít po pevnine pobrežia Amalfi, ale ucelený zážitok nesporne  treba doplniť pohľadom  z opačnej strany, teda od mora – možností  s vyhliadkovými plavbami je dosť!  Tak vidíme  malé a väčšie  pobrežné jaskyne, napr.  Zelenú jaskyňu ( Grotta dello Smeraldo), síce nie tak  ospevovanú ako Modra jaskyňa  na  Capri, ale rovnako zaujímavú, alebo  už spomínané strážne veže a pevnosti, roztrúsen  hore  i dole po celom pobreží – kedysi obrana  proti vpádu  nežiadaných hostí, dnes zväčša v privátnom vlastníctve, prebudované na luxusné hotely alebo reštaurácie.

Ďalšia vec, čo návštevníkovi udrie  do očí, sú terasy  s citrónovníkmi, na ktorých súčasne vedľa  voňavého kvetu, sú dozrievajúce,  ale  aj  zrelé plody. Tiež  platí, že tunajšie citróny sú známe,  ako najšťavnatejšie, najaromatickejšie, ale tiež  ako  vôbec najväčšie.  Napríklad  takzvané „ponciri“,  špeciálna, veľká odroda, (pripomína veľkosťou malý melón), sa  používa  najmä   v cukrárskych špecialitách.  Vôbec citróny nájdeme  v tunajšej kuchyni všade –  od pasty, cez prípravu mäsa,  rýb,  morských plodov  až po obľúbené  sladké,  voňavé  (vždy dobre chladené ! ) „limoncello“.
Tí z vás, ktorí sami  prešli  tieto končiny (možno i viackrát), určite môžu  z vlastných zážitkov  a skúseností veľa doplniť. A kto sa sem zatiaľ len chystá, pre toho možno budú tieto moje spomienky  trocha užitočné. Tak veľa šťastie a ako hovoria  Taliani „ In boca al lupo!“     

Lenka Lutonská

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach