SPÄŤ
Cestovanie

Hévíz – unikátne termálne kúpele

Od: Henrieta Karabova 18.9.2014
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Hévíz – Unikátne termálne kúpele na jazere

Myslím, že mnohí z vás toto miesto poznajú – možno ste sa tu zastavili a okúpali na cestách na juh, alebo len tak… A pretože Hévíz  je nesporne  pozoruhodný prírodný unikát, dovoľte aspoň pár zaujímavostí,  a možno pre  niekoho tiež spomienok, na túto tému…

Heviz

Hévíz poznali už starí Rimania

Panónska nížina je na oboch stranách Dunaja bohatá na termálne pramene a jazerá – spomeňme aspoň niektoré, ako Veľký Meder, Dunajská  Streda, Iža, … a ďalšie a ďalšie… Pomaly by sa dalo povedať, že čo dedina, alebo mestečko, to termálne  pramene. To isté platí o druhej, pravej, teda maďarskej strane. Našťastie, príroda nepozná žiadne umelé – administratívne hranice.

Ale Hevíz, v južnej časti Panónskej nížiny, so svojím teplým jazerom, je skutočne niečo iné. O jeho výnimočnosti sa vedelo už od nepamäti, čo dokazujú  archeologické nálezy o prítomnosti osídlenia z konca doby kamennej. Základy termálnej už „kúpeľnej kultúry“ v  2. storočí pred naším letopočtom  – veď ako inak?  –  majú pôvod  u Rimanov, ktorí vtedy túto svoju provinciu, Panóniu, obývali niekoľko storočí… O základ  rozvoja   skutočných  „moderných novodobých kúpeľov“ sa zaslúžila v 18. storočí  významná aristokratická  rodina  Festeticsovcov, ktorá  mala svoje majetky práve v tejto časti  Uhorska. Išli  na vec už  „odborným spôsobom“,  ktorý zodpovedal „up to date“ poznatkom a možnostiam ich doby  a začali pátrať,  v čom spočíva pôvod  dovtedy známych liečivých účinkov vodných prameňov a jazera.

Najväčšie termálne jazero v Európe s úžasnými účinkami

A tak sa postupne  odkrývali zaujímavé a tiež  dôležité informácie.  Dnes je toto biologicky aktívne jazero ako najväčšie termálne v Európe, skutočne unikát. Má rozlohu 4,4 ha,  s hĺbkou 38 m , teplotou vody 33 – 34stupňov Celzia  a vzhľadom na geotermálny zdroj energie, tiež v zime teplota vody neklesne pod 27 stupňov Celzia.

Heviz

Jazero napája 5  termálnych, liečivých prameňov na dne  z ktorých  voda  kontinuálne vyteká  a tým sa voda v jazere v priebehu každých 28 hodín prirodzeným spôsobom vymení. A vysokoúčinné liečivé účinky? Tu môžeme pokojne povedať, že kľúčom je chemický profil zloženia vody, ktorý je doslova zrkadlom celej, takzvanej Mendelejovej sústavy prvkov, ktoré sama príroda vzájomne upratala tak harmonicky , že  vo výsledku optimálne pôsobia pri liečení celého radu ochorení, nielen reumatických, , ortopedických, gynekologických, kožných,….

Rašelinové bahno a kúpanie medzi leknami

Ale nielen voda je liečebne vysoko účinná, rovnako jedinečne a ešte intenzívnejšie pôsobí rašelinové bahno z jazera, ktoré pokrýva dno v hrúbke okolo 8 m. V bahne totiž v optimálnej koncentrácii je prítomný aj  radón (Rn), ktorý kladne pôsobí na nervový systém, utišuje bolesti, stimuluje regeneráciu buniek a metabolizmus. V liečebných procedúrach a wellness programoch sa  bahno úspešne využíva  na masáže. Nesporne je príjemné, ale aj atraktívne , následne po masáži  vychutnať si kúpanie v jazere, ak chcete tiež medzi kvitnúcimi leknami. Vzhľadom na vyšeuvedené dannosti a celý fyzikálny profil,  jazero v zime nezamŕza , tiež preto, že ho chráni a od priameho ochladzovania izoluje  teplá para nad hladinou. A tak je možné vychutnávať si kúpanie takmer  bez obmedzenia celý rok, okrem voľnej jazernej plochy tiež v 9-ich krytých bazénoch .Toľko iba v krátkosti aspoň zopár informácii o tom , prečo je  Hévíz zaujímavý svojimi liečebnými prameňmi.
Ale je samozrejmé, že k príjemnému pobytu, kúpaniu a wellness kúram, patrí tiež rozptýlenie a príjemná zábava. Príležitostí   pre každého je tu  iste požehnane!

Bohaté inšpirácie na voľný čas

Tak okrem príjemných prechádzok a pobytu v upravených parkoch, plných kvetín, kde si napríklad aj  šachisti môžu zahrať svoju obľúbenú hru s veľkými figúrami, na turistov a ich túlavé topánky čakajú rozľahlé lesy okolo jazera, ale aj cyklotrasy, ktoré sa napájajú na cesty k blízkemu Balatonu. Mimochodom, požičovne bicyklov sú pre návštevníkov pripravené priamo v meste. Ale aj  ctitelia novinek a dnešného šlágru, ktorým je  seg-way,  majú možnosť takto  si vychutnať okolie jazera. Inštruktáž pre začiatočníkov vám dajú priamo v požičovni v centre mesta. A kto si chce zahrať golf, alebo prezrieť okolie zo sedla na chrbte koníkov, má tiež možnosť!

Nuž a keďže sme na „ Dolnej zemi“, treba,  samozrejme, ochutnať typickú, lokálnu kuchyňu a tiež   originálne vína v  v starých, tiež originálnych, okolitých pivniciach.

No a pre tých, ktorí chcú zažiť niečo z kultúrnej atmosféry, ako všade v kúpeloch, ponuka je široká – promenádne koncerty, hudobné letné večery, …až po fašiangový karneval…
Ak teda niekedy  zablúdite, alebo opäť zablúdite do týchto končín, želám vám príjemný pobyt, kúpanie, wellness a veľa pekných zážitkov!

Lenka Lutonská

Save

womangalérie VŠETKY