Keď sa nedá odolať – Stubaital

Niektoré gastronomické prevádzky v Štubaiskom údolí nečakajú so svojim mimoriadnym servisom iba vo vnútri  

O vydarenej dovolenke môžeme hovoriť vtedy, keď máme k dispozícii dobré jedlo z regiónu, ktoré si môžeme vychutnať v autentickom prostredí. V údolí Stubaital to cítite pri každom jedle. Takmer 40 reštaurácií a horských chát neponúka len vynikajúce pokrmy, ale aj mimoriadne výhodné služby, vďaka ktorým človek nespomína len na dobré jedlo.

Stubaital

© Stubaier Gletscher/C.Schöch

Jedálny lístok Stubai

Dokonca aj ponuka možností na zastavenie sa na občerstvenie v údolí Stubaital sa číta ako dobre zostavený jedálny lístok. V podniku Schneekristallpavillon na stubaiskom ľadovci si doprajete aperitív. Na hlavný chod sa oplatí odskočiť si do najvyššie položenej reštaurácie v Alpách, reštaurácie Schaufelspitz pri horskej stanici Eisgrat, ktorá ponúka výnimočnú kuchyňu, alebo do chát lyžiarskeho strediska Schlick 2000, kde sa podávajú domáce jedlá. Zákusok si možno dať na jednej z tradičných príjemných horských chát pri sánkarských dráhach. K ich štandardnému repertoáru patrí sladký cisársky trhanec a iné delikatesy. Après-ski bary, ktoré sa nachádzajú hneď pri vlekoch a lanovkách, ale takisto aj pri pohostinstvách v dedinách, sa postarajú o príjemný digestív na záver dňa.

Špeciálne služby pre všetkých pôžitkárov

Údolie Stubaital je známe ako údolie s krátkymi vzdialenosťami. Aj v takom prípade, keď ide o rôzne miesta  občerstvenia. Na jednej strane vďaka výhodným stanoviskám priamo pri zjazdovkách a vlekoch, ako aj  v centrách piatich obcí. Na druhej strane preto, lebo samotné prevádzky dbajú o to, aby sa k nim ich hostia dostali priamo, bez obchádzok. Napríklad taká horská chata Galtalm v lyžiarskom stredisku Schlick 2000, zriadila vlastný servis pre hostí, „Galtalm-Express“. Ratrakom tu niekoľkokrát denne vyzdvihuje lyžiarov a snowboardistov na zbernom mieste, hneď vedľa zjazdovky. Pridŕžajúc sa za držadlá, ktoré sú pripevnené k dlhému povrazu, a s lyžiarskym výstrojom pripnutým na nohách ich vytiahne až k chate.

Stubaital

Vytiahnuť sa možno nechať aj na takzvané „sánkarské safari“ k Pinnisalm. Avšak pomocou džípu a na sánkach. Presne o 12:00 hodine na obed sa sánkari môžu nechať vyzdvihnúť v chate Issenangeralm pri sánkarskej dráhe lanoviek na vrch Elfer a zúčastniť sa safari. Po náležitom zastavení sa na horskej chate možno nakoniec pokračovať nižšie do údolia. Podobné služby spojené s vyzdvihnutím a dokonca požičiavanie saní ponúkajú aj iné sánkarské chaty v regióne Stubai, najväčšej sánkarskej aréne v Tirolsku. Napríklad horská chata Brandtstattalm a Auffangalm v údolí Oberbergtal pri obci Neustift alebo alpský hostinec Sonnenstein v stredisku Fulpmes. Aby človek získal tie správne sánky a miesto v prepravnom prostriedku, pomôže väčšinou krátka telefonická rezervácia.

Samozrejme, na chaty sa možno dostať aj po vlastnej osi. Napriek tomu si domáci ani tu nenechajú ujsť príležitosť na to, aby aspoň trošku nepomohli. Cesty sú dôsledne odpratané a upravené a v oblasti okolo Serlesbahnen boli dokonca nainštalované aj smerové tabule pre orientáciu zimných turistov. Najlepšie urobíte, keď sa budete držať ružových tabuliek a určite nájdete najbližšiu zastávku na oddych.

Regionálne výrobky

Pri príprave ponúkaných jedál využívajú stubaiské gastronomické prevádzky výrobky z vlastného chovu či záhrady, alebo ich odoberajú z regiónu. Nezriedka sa potom servíruje slanina so syrom a maslom z vlastných ošípaných a kráv alebo sa podávajú polievky ochutené bylinkami z vlastnej záhrady. Typickými jedlami, ktoré nájdete takmer v každej chate sú: syrové halušky s kapustovým šalátom, bravčové rebierka s cesnakovým chlebom, rôzne druhy knedlí a nadýchaný sladký cisársky trhanec. Po výdatnom jedle si potom môžete dopriať štamprlík pálenky na podporu trávenia, na ležadlách na slnečných terasách vychutnať nádherný výhľad na vrcholy alpských hôr alebo sa párkrát spustiť po vynikajúco upravených zjazdovkách.

     Stubaital

© TVB StubaiTirol_AndreSchönherr

Stubaital

© TVB StubaiTirol_AndreSchönherr

Údolie STUBAITAL – vrchol zimných radovánok

Údolie Stubaital v Tirolsku sa nachádza v blízkosti hlavného krajinského mesta Innsbruck a z Nemecka, Rakúska, Švajčiarska a Talianska sa k nemu dá optimálne dostať po diaľnici A13. 35 km dlhé údolie Stubaital obklopené 80 ľadovcami a 109 trojtisícovkami sa prezentuje svojimi piatimi hlavnými strediskami – Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders a Schönberg. Celoročná ponuka nadchne predovšetkým aktívnych dovolenkárov: Stredisko Stubaier Gletscher, najväčšie ľadovcové lyžiarske stredisko v Rakúsku, poskytuje záruku snehu od októbra do júna. Od polovice októbra 2016 je v prevádzke moderná trojlanová lanovka 3S Eisgratbahn a vďaka novej údolnej stanici, vynovenej prestupnej a vrcholovej stanici bude bezpečne a pohodlne prepravovať do výšky 2 900 metrov nad morom takmer 3 000 osôb za hodinu.

Stubai ponúka všetko, čo potrebujú veľkí aj malí pre dokonalý pôžitok z lyžovania. Údolie Stubaital bolo z tohto dôvodu už niekoľkokrát ocenené ako „lyžiarske stredisko s najlepšou ponukou pre rodiny“. Radosť z lyžovania na najlepšie upravených zjazdovkách zažijú dovolenkári nielen v stredisku Stubaier Gletscher, ale aj v troch ďalších lyžiarskych strediskách: v lyžižrskom centre Schlick 2000 v obci Fulpmes, v rodinnom lyžiarskom stredisku Serlesbahnen pri obci Mieders, ako aj v stredisku Elferbergbahn v Neustifte.

V zimnej sezóne 2016/2017 je navyše na programe aj špeciálne multimediálne predstavenie: „GAIA – Stubai Mutter Erde“ je šou plná pôsobivých scénických obrazov s prvkami lyžovania, tanca a hudby. Skvelá šou zinscenovaná medzinárodne renomovaným hviezdnym choreografom Enrique Gasa Valgom obsahuje obdivuhodné svetelné animácie, počas ktorých sa zasnežený svah v stredisku Neustift premení na exkluzívne prírodné pódium. Premiéra sa uskutoční v piatok, 17.02.2017, v stredisku Milders pri Neustifte, druhé predstavenie bude nasledovať 24.02.2017. Na rok 2018 sú už naplánované ďalšie predstavenia.

www.stubai.at