Liparské ostrovy, zázačné liečivé perly v Tyrhénskom mori…

Všetky Liparské ostrovy sú vrcholky mohutných vyvrelín vulkanického pôvodu, ktoré vznikli pred mnohými miliónmi rokov a dvíhajú sa z hlbokého morského dna. Ostrovy ležia vo vzdialenosti 30 – 80 km od Sicílie a majú celkom 12 000 obyvateľov. Svoje meno získali po gréckom bohovi menom Aeolus,  a preto sa nazývajú aj Aeolské ostrovy. Vzhľadom na klimatické podnebie a zaujímavé pobrežia s priezračnou morskou vodou a romantickej krajine, v ktorej dominujú neskrotné sopky, sa ostrovy tešia stále narastajúcemu záujmu turistov.

Liparské ostrovy

Liparské ostrovy – ostrov Vulcano

Najjužnejší a najbližší k Sicílii je ostrov Vulcano. Grékom bol ostrov známy pod názvom “Hiera” už v 5. storočí pred n.l. Rimania mu neskôr dali meno “Vucania” podľa rímskeho protikladu bola Hefaista – Vulcana. Ostrov Vulcano je jedinečným darom prírody. Prekrásne prírodné scenérie, kvitnúce muškáty, oleandre, kaktusy, palmy, figovníky. Pláže štrkovité, skalnaté i piesočnaté (jemný čierny piesok).

Raritou ostrova je prírodný bahenný kúpeľ –  sírnaté bahno s bublinkami plynov. Prisudzujú sa mu takmer zázračné účinky,  liečiace reumatické problémy, rôzne alergie a ekzémy. Liečivé sopečné bahno sa nachádza v bahennom a sírnatom jazierku Fango len na ostrove Vulcano. Sedíte alebo ležíte v bahennom jazierku, ktorého maximálna hĺbka siaha po kolená dospelého človeka.

Priemerná teplota bahna sa pohybuje od 30 stupňov do 40 stupňov Celzia. Jeho hladina je akoby posiata bublinkami, ktoré signalizujú, kde sa nachádza a aké silné je vyvieranie plynu. Jeho belavá voda obsahuje oxidy sodíka, hliníka, kremíka, vápnika, magnézia a draslíka, chlór a kyselinu sírovú v koncentráciách, ktoré prospievajú zdraviu. Chemický rozbor bahna, plynu a vody potvrdzuje, že Vulcano je „ostrov liečiteľ“. Liečenie v prírodných podmienkach ostrova Vulcano je vhodné konzultovať s vaším ošetrujúcim lekárom.

Sírnatému bahnu na tomto malebnom ostrovčeku prisudzujú takmer zázračné účinky:

🌸lieči ochorenia kostí a kĺbov, artrózy veľkých kĺbov (bedrové zhyby, kolená, členky, lakeť atď),

🌸deformujúce ochorenia chrbtice, stavy po úrazoch kostí a kĺbov (liečba nesmie byť začatá skôr ako 3 mesiace po úraze),

🌸reumatické ochorenia, (progresívna polyartrída, juvenilná chronická artrída len v kľudovom štádiu Bechtererova choroba,
svalový reumatizmus a reumatizmu podobné ochorenia)

🌸gynekologické ochorenia,stavy po zápaloch a operáciách – po 6 mes. bolestivá menštruácia.

🌸ochorenia dýchacích ciest – stavy po opakovaných zápaloch priedušiek a prínosových dutín, stavy po zápale pľúc, 3 – 6 mes. po, priedušková astma v kľudovom štádiu so všeobecne dobrou toleranciou tepla

🌸kožné ochorenia: psoriáza s kožnými aj kĺbovými prejavmi, ekzémy s dobrou toleranciou tepla, vitiligo (na začiatku a konci sezóny)

🌸cievne ochorenia – kŕčové žily bez známok zápalu alebo 3 – 6 mes. po poruche prekrvenia na končatinách

🌸veľmi dobré výsledky sú v liečbe ostroartrózy – častá reumatická choroba (kĺbové ochorenie) artróza

🌸všeobecne podporná liečba – stavy únavy, vyčerpania, manažérska choroba

Teplé bahenné jazierko má dezinfekčné účinky, a preto je kúpeľ hygienicky nezávadný. Môžete si povšimnúť neustále bublanie na povrchu jazierka, čím dochádza k vytvoreniu sterilného prostredia. Liečivé účinky hliny, bahna či rašeliny poznali už naši predkovia. Výhodne sa používajú pri viacerých chorobách. Bahno však môže mať rôzne zložernie v závislosti od miesta, kde vyviera, a navyše aj jeho účinky na najrôznejšie choroby sa môžu líšiť.

Čo lieči?

🌸Soľ – pomáha pri liečbe kožných ochorení, akné, kožných ekzémoch, psoriáze.

🌸Bahno – vďaka tomu, že obsahuje draslík, magnézium, bróm, síru, kremík, hliník a ďalšie minerály a stopové prvky.

🌸Vápnik – pôsobí utišujúco, podporuje krvný obeh.

🌸Draslík- zvyšuje tok živín do buniek – vyrovnáva vlhkosť kože.

🌸Horčík -zlepšuje látkovú výmenu bunky a má hojivé účinky.

🌸Sodík – zvyšuje energiu na aktívny medzibunkový prenos a spolu so sírou posilňuje regeneráciu kože a jej schopnosť zadržiavať vlhkosť.

🌸Bróm – relaxačný efekt, hojivé a antiseptické účinky.

🌸Bahno má antialergický, protizápalový a zvláčňujúci účinok, zmierňuje svrbenie kože, zároveň má antireumatický účinok, pôsobí relaxačne a uvoľňujúco. Bunkám obohateným o tieto minerály sa zvyšuje metabolizmus, sú zdravšie, majú lepšiu schopnosť pohlcovať vlhkosť, čo dáva pokožke zdravý a mladistvý vzhľad, dokážu výrazne zlepšiť stav problémovej pokožky nielen pri akné, ale aj pri psoriáze a ekzémoch. Výborný antipsoriatický účinok zaručuje obsah oxidu siričitého.

🌸Psoriáza – lupienka je kožné ochorenie,  pri ktorom dochádza k nadmernému rohovateniu vrchnej vrstvy pokožky – prejavuje sa zvýšenou tvorbou svrbiacich šupín. Vďaka liečivým účinkom sú minerály či už vo forme kúpeľa, alebo bahenného zábalu, schopné ich zmäkčiť, „rozpustiť“ , a tak maximálne zredukovať ich nadmerný výskyt.

Ako funguje?

Vysoká koncentrácia minerálov stimuluje metabolické funkcie v bunkách, čo spôsobuje ich regeneráciu a obnovu. Účinok bahna, ale aj minerálnych prameňov, je sám osebe mnohoraký. Pri ponorení sa – pôsobí tlak bahna či vody na celý povrch ľudského tela. K tomu sa priraďuje tepelný účinok –  horúce bahno zohráva osobitne dôležitú úlohu najmä v liečbe ochorení pohybového aparátu. To však nie je všetko. V liečivých prameňoch či v bahne sa nachádzajú minerálne látky, ktoré významne ovplyvňujú najrozličnejšie funkcie ľudského tela. Cez ponorené časti kože alebo vdychovaním výparov či plynov z kúpeľa alebo bahna preniknú do organizmu a dokonale prestúpia celé telo. Blahodarne ovplyvňujú všetky biochemické pochody v organizme.

Soľ a bahno dokážu doslova zázraky

Pomôžu pokožku prekrviť, jemne podráždiť tak, aby sa metabolizmus bunky výrazne zvýšil. Pri takomto rozohriatí tela sa urýchľuje nielen prietok krvi, ale i lymfatický obeh, a tým aj vylučovanie odpadových látok z tela. Na prvý dotyk je pokožka veľmi jemná, hladká a príjemná.

Povrchové rany sa zahoja. Bahno má liečivé účinky na pokožku a kĺby, kosti, cievy …. a zároveň pôsobí relaxačne regeneračne, zvyšuje obranyschopnosť organizmu.

Hneď vedľa, priamo v mori, vyviera termálny perličkový kúpeľ. Všetko prirodzené, naturálne. Nad sírnym jazierkom sa nachádza posledný zvyšok pozoruhodne sfarbenej a tvarovanej skaly, ktorá takto zostala po dobývaní kamenca z vyhasnutej sopky.

História ostrova Vulcano

V minulom storočí tu jedna anglická spoločnosť dobývala pomocou talianskych a sicílskych trestancov síru. Priemysel na dobývanie síry zaviedol už burbonský generál Nunziante. Vystaval tu továrne, domy a cesty. Po páde Burbonov získal ostrov Angličan Stevenson, ktorý nielenže pokračoval v ťažení síry, ale zasadil aj prvé vinice na Piane. Vytvoril tak trať až do vnútrozemia ostrova, kde na svahu kráterovej rokliny nechal postaviť tehlové domy pre robotníkov. Posledný hlasný výbuch však všetko zničil. Jeho vila, dodnes nazývaná Castello, sa nachádza v blízkosti sírneho jazierka.

Mohlo by vás zaujímať

plátno z turínskej katedrály

Záhadné plátno z turínskej katedrály

Patrí odtlačok tela skutočne Kristovi? V turínskej katedrále stáročia s úctou opatrujú vzácnu relikviu: plátno, do ktorého údajne po smrti zabalili mŕtve telo Ježiša Krista a na ňom… Čítaj ďaľej

V okolí prístavu Porto di Levente vyviera z morského dna obrovské množstvo fumarolu – horúcich sírnych plynov, ktoré zohrievajú okolité more až na príjemných 35 °C. Takže príjemné kúpanie aj o polnoci je zaručené.  Ak si dosýta vychutnáte liečivé procedúry, ktoré príroda ponúka sama od seba, čaká vás sladké leňošenie v jemnom čiernom piesku a kúpanie v krištáľovo čistom mori. Prechádzky po tajomných zákutiach majú tiež svoje čaro a bol by hriech nevidieť kráter sopky, alebo hrôzostrašne vyzerajúce Údolie monštier. Pomenovali ho podľa fantastických skalných útvarov vymodelovaných zo sopečnej lávy eróziou vetra a mora a osadených do dún z veľmi jemného čierneho piesku. Niektoré kamenné figuríny sú čierne, iné červenkasté alebo hnedočervené…

Podvedome beriete fotoaparát, aby ste si túto nádheru navždy odniesli domov. Nemo stojíte a neviete, čo skôr obdivovať  – či morskú úžinu, poldruha kilometra širokú, ktorá oddeľuje Vulcano od najväčšieho ostrova Lipari, či prekrásne modrasté more……

Domáci obyvatelia, ktorých na ostrove žije asi 500, sa starajú o spokojnosť turistov a usilujú sa, aby sa tu každý cítil príjemne. Obchodíky so suvenírmi, reštaurácie, krčmičky, supermarkety, bary, diskotéky, škola pre potápačov, biliardový klub, zmenárne, lekáreň, požičovňa motoriek či bicyklov sú tu k dispozícii počas celej sezóny. Liparské ostrovy sú naozaj krásne.

M. Ondruš

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach