Londýn, čo by ste mali vidieť – Welcome to London

Londýn patrí medzi jedno z najkrajších miest v celej Veľkej Británii a je zároveň celkom netypickým „anglickým mestom“. Za krátku dobu tu máte možnosť vidieť takmer všetko – pamiatky, nádherné parky, štýlové krčmičky a moderné, luxusné obchody.

londyn

Ako sa do Londýna najjednoduchšie dostať?

Aj keď nie je až taký problém cestovať autom alebo autobusom, čo trvá minimálne celý deň, omnoho komfortnejším a rýchlejším variantom je lietadlo. Let trvá niečo okolo 1 hodiny a ste priamo v Londýne. Keď som pred časom navštívila toto naozaj skvostné mesto, mala som šťastie. Prilietali sme do Londýna, bolo krásne, slnečné počasie ( čo sa zasa tak často nestáva ) a mala som možnosť vidieť celý Londýn ako na dlani. Bolo to naozaj úžasné.

Ako sa v Londýne prepravovať?

Doporučujem využiť hustú sieť autobusov a metra. Previezť sa tradičným červeným „Double Decker Bus“ je príjemné, aj keď trocha pomalé. Na druhej strane, máte však možnosť si prezrieť mesto „z nadhľadu“. Metro je rýchlejšie, ale treba sa v ňom vedieť orientovať, a zasa nevidíte to, čo vidíte z autobusu. Vyplatí sa kúpiť si celodenný, celosieťový lístok „Travelcard“, ktorý platí na všetky typy dopravy – autobusy, metro a aj vlak. Stojí okolo 5 libier. Aj keď to nie je málo, ale je to najvýhodnejší variant.  Zakúpite ho hocikde v stánkoch, trafikách, potravinách. Pokiaľ ste v Londýne dlhšie, môžete využiť aj týždenný alebo mesačný lístok „Photocard“, na ktorý však potrebujete fotku v pasovom formáte. Čo by ste si rozhodne nemali nechať ujsť, je previezť sa typickým londýnskym čiernym taxíkom „Cab“. Môžete ho zastaviť kdekoľvek, pokiaľ má vysvietený nápis „For Hire“.

Jedna rada navyše:  V Británii sa jazdí vľavo a tak dávajte pozor pri prechádzaní cez cestu. Pozeráte sa totiž vždy na opačnú stranu než u nás. Priznám sa, že mi to robilo trocha problém a zopár razy som vošla do cesty takmer pod auto.

Čo treba vidieť?

Pravdou je, že na takmer desaťmiliónový Londýn nestačí ani rok, takže nedá sa stihnúť všetko. Ale sú určite miesta, ktoré by ste nemali vynechať:

1. Buckinghamský palác, Westminster Abbey, Big Ben a Parliament Square 

Týmto okruhom odporúčam začať.

Buckinghamský palác – sídlo kráľovskej rodiny patrí k najtypickejším dominantám Londýna. Každý deň tu prebieha ceremoniál výmeny královniných stráží. Palácové stráže, v známych červených kabátikoch a vysokých medvedích čiapkach, sa striedajú každý deň o 11 hodine ( v nedeľu o 10 hodine a v zime ob deň ).

Westminster Abbey – je prekrásnou ukážkou stredovekej architektúry, vybudovanou vo veľkolepom merítku. V roku 1953 tu bola korunovaná královna Alžbeta a v roku 1997 sa tu konala spomienková omša za princeznú Dianu. Kostol ukrýva hroby a pomníky členov kráľovskej rodiny, štátnikov, básnikov a spisovateľov. Vstupné – dospelí 6 libier, vstup so zľavou 3 libry, deti do 11 rokov zdarma.

Parliament Square – pred tisícimi rokmi v týchto miestach vyrástol Westminsterský palác – duchovné a politické srdce mesta. Požiar v roku 1834 palác zničil. Nový Wesminsterský palác, známejší ako House of Parliament, stojí oproti Westminsterskému opátstvu. Parliament Street na severnej strane vedie k Whitehall a Downing Street č.10 – kde sídli premiér.

Big Ben – mohutná veža s hodinami. V skutočnosti však názov označuje zvon vážiaci 14 ton, ktorý sa na tejto veži nachádza. Meno dostal po Benjaminovi Hallovi, ktorý v roku 1858, kedy bol zvon zavesený, zastával úrad vrchného komisára verejných prác.

2. St Pauls Cathedral, Tower of London, Tower Bridge

St. Pauls Cathedral – prvá účelová protestantská katedrála v Anglicku, bola dokončená v 1708 roku a v mnohom sa podobá chrámu sv. Petra v Ríme. V roku 1981 sa tu konala svadba prica Charlesa a lady Diany Spencerovej. Vstupné – dospelí 5 libier, deti od 6 – 16 rokov 2,5 libry, deti do 6 rokov zdarma.

Tower of London – je veľkolepá pevnosť na brehu Temže, ktorá bola v minulosti väzením. Neskôr sa stala domovom korunovačných klenotov a kráľovskej mincovne.
Tower stráži asi 40 „beefeaters“ – strážnikov. Sú to bývalí vojenský poddôstojníci, vyznamenaní rádom za vynikajúcu službu. Žijú v Toweri a nosia uniformy pochádzajúce z tudorovských dôb.

Tower Bridge – patrí medzi najkrajšie mosty na svete. Z mosta sa vám naskytne nádherný pohľad na rieku

3. Trafalgare Square, Piccadilly Circus, Soho – Chinatown

Trafalgare Square – kedysi miesto kráľovských stajní –  je dnes dejiskom všetkých verejných osláv a akcií v Londýne. Dominantou námestia je 50 metrov vysoký stĺp Whitehall, ktorý bol postavený na počesť porazenia Napoleona v bitke pri Trafalgare v roku 1805. Stĺp strážia štyria levy.

Piccadilly Circus – námestie so známymi neónovými reklamami.

Soho – Chinatown – na návštevu si vyhraďte celý večer. Stretnete tu umelcov, bubeníkov, gitaristov, akrobatov. Všade hrá hudba, je tu množstvo malých obchodíkov, krčmičiek, čínskych reštaurácií.
Soho je domovom čínskych prisťahovalcov. Môžete tu nakupovať v čínskych supermarketoch. Budete sa cítiť ako v Číne.

Keď budete mať pocit, že už máte dosť pamiatok a zaujímavostí, zájdite si oddýchnuť do niektorého z londýnskych parkov. Je ich tu neúrekom. Najznámejším je Hyde park so známym Speakers Corner. Rovnako si oddýchnete aj v St.Jamess Park, Kensington Gardens alebo v Regents Park.

Save

Save