Maďarské termálne rarity

Či je leto, či zima, horúco, či chladno, do termálnych kúpeľov sa vždy radi ponoríme. Naši južní susedia majú bohatstvo, ktoré oceňujú nielen Slováci, ale aj návštevníci z celého sveta. Ak sa vraj kdekoľvek v Maďarsku navŕta prameň, spod zeme vyrazí termálna, liečivá voda bohatá na soľ a minerálne látky. Z 1300 registrovaných maďarských termálnych prameňov približne 300 slúži na kúpeľnú rekreáciu. V krajine takmer nenájdeme mesto, či väčšiu obec bez termálneho kúpaliska. Navyše hlavné mesto  Budapešť ,  je jedinou metropolou sveta, ktorá sa pýši s viac ako stovkou činných termálnych prameňov. Do maďarských kúpeľov s dvetisíc rokov starou tradíciou kúpeľníctva, s aquaparkami a bohatou ponukou programov  chodíme radi, sú na vysokej úrovni a navyše, do Maďarska to nemáme ďaleko .

Maďarské termálne kúpeleStoročné kúpele
V Budapešti na území mesta je 123 liečivých prameňov, čo je celosvetový unikát. Tieto pramene sú zdrojom teplých a vlažných vôd bohatých na minerálne soli a ďalšie prvky. Až 70 miliónov litrov (!) využívajú predovšetkým liečebné a termálne kúpele, napĺňajú ich však aj  do fliaš a tečú aj z pitných prameňov. Budapeštiansky kúpeľný život je rovnako starý ako samotné mesto, pretože už v rímskych časoch fungovalo v Aquincum, ležiacom na mieste dnešného hlavného mesta, 14 studní.
Maďarské termálne kúpeleSpomedzi celoročne otvorených kúpeľov sú storočné  Széchenyiho liečebné kúpele a plaváreň v Európe najväčším a asi najkrajším kúpeľným komplexom. S osemnástimi bazénmi, v mestskom parku Városliget, sú otvorené celoročne od 6 – 22 hodiny.  Navštevujú ho nielen pacienti s bolesťami kĺbov, ale aj takí, ktorí chcú načerpať energiu a stretnúť sa  so známymi. Veľmi obľúbené sú večerné zľavnené dvojhodinové kúpania aj v zime, keď si sem návštevníci prídu do bazéna zahrať s priateľmi partičku šachu na zasneženej šachovnici. Milovníkov histórie a architektúry očaria štýlové secesné kúpele  Gellért, priamo pod hradom s rovnakým názvom, stavba so stĺpovou, galériovou kúpeľnou dvoranou obklopujúcou perličkový kúpeľ. Maďarské termálne kúpeleSeverne od Gellértu nájdeme čiastočne v tureckom období, aj v rannom stredoveku založené kúpele Rudas, Rác, Király a Lukács. Turecké  kúpele Rudas zo 16. storočia, majú dodnes osobitné návštevné dni  pre ženy a mužov a ponúkajú ako atrakciu,  v piatok, sobotu aj nedeľu, nočné kúpanie .  V letnom období sa ponuka kúpeľov rozšíri o liečebné kúpele a kúpaliská, ktoré majú iba vonkajšie bazény. Jedným z najobľúbenejších je kúpalisko Palatinus, na Margitinom ostrove, ale mnohí navštevujú,   okrem iného aj kvôli parku s obrovskými starými stromami, starobudínske Rímske kúpele.

 Prírodný zázrak a svetová rarita
Maďarské termálne kúpeleDoslova prírodným zázrakom a  raritou je termálne jazero v meste Hévíz, na západe Maďarska, len šesť kilometrov od Malého Balatonu. Ľudia za ním cestujú z celej Európy a prezývajú ho aj  mekkou reumatikov. Jej liečivé účinky poznali už starí Rimania. Teplota vody v jazere ani v zime neklesne pod 22 °C, takže  je v ňom stále  príjemné kúpanie.  Má rašelinové dno, zaberá plochu 4,4 ha a je najväčším teplovodným jazerom na svete. Voda je ohrievaná iba geotermálnou energiou. Teplota v lete dosahuje 30 – 35°C, a ani v zime neklesá pod 22°C. Úchvatný je aj pohľad na samotné jazero, obzvlášť ku koncu leta, keď na jeho hladine rozkvitnú krásne lekná. Príroda bola k tejto oblasti naozaj štedrá. Jazero obklopujú hlboké lesy, ktoré vytvárajú nezvyčajnú mikroklímu. Maďarské termálne kúpeleSamotné mestečko zdobia letné terasy, cukrárne, vinárne a obchody  a vychýrený trh  s ponukou regionálnych potravín a výrobkov so skutočne bohatým výberom od vynikajúcich klobás, slaniny z mangalice, po med, sirupy, džemy, domáce koláče, sezónnu čerstvú zeleninu a ovocie. Aj   okolie jazera  a mestečka poskytuje množstvo zaujímavostí. Len šesť kilometrov  je vzdialené jazero Balaton,  neďaleko vinárska oblasť Badacsony, jazero Malom alebo jazerné jaskyne v Tapolce. Cyklisti si prídu na svoje   na  deväť kilometrov  dlhej  cyklistickej  trase,  ktorá spája Balaton s Hévízom, s možnosťou napojenia na ďalšie  cyklotrasy každej kategórie vedúce cez najkrajšie oblasti Balatonu. Liečivé účinky  jazera Hévíz si môžu návštevníci užívať  celoročne   s trojhodinovým alebo celodenným vstupom. Deti do 6 rokov majú vstup zdarma. Celodenný vstup stojí 3700 HUF, asi 14 EUR. Ponúkajú  sa aj skupinové zľavy a rodinné vstupenky.

Alžbeta Capková

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach