Maledivy – raj v Indickom oceáne

Svet koralových ostrovov a jedinečných chutí

Vitajte vo vodnom svete! Maledivy sú vodný raj v Indickom oceáne, ktorý tvorí viac ako tisíc koralových ostrovov a ostrovčekov. Medzi hlavné dopravné prostriedky tu patria lode, hydroplány a v niektorých prípadoch aj lietadlá.

Ak by ste chceli na Maledivách niečo postaviť, tak si najskôr musíte navoziť tony zeme, vybudovať pozemok, na ktorom to bude stáť… Napriek tomu sú v pestovaní zeleniny úplne sebestační a navyše,  prísne dbajú na ekológiu a ochranu životného prostredia. Maledivy, to je úplne iný svet, na aký sme zvyknutí a odporúčam každému človeku, aby sa tam raz išiel pozrieť. A nie je to len kvôli modrej pláži a bielemu piesku! Je to fascinujúci vodný svet s množstvom umelo vytvorených ostrovčekov. Hoci patrí hlavné mesto Male k najhustejšie obývaným miestam na svete (na 2,5 km štvorcových žije 150-tisíc ľudí), nájdete tu aj ostrovy s absolútnym súkromím a dokonalým pokojom.

Zažite pocit slobody a odpojenia sa  od sveta!

Prvé, čo vnímate, keď prídete do akejkoľvek krajiny, je letisko. Z letiska začína vyplývať, či je to krajina bohatá alebo chudobná… Napríklad, keď priletíte do Kuala Lumpur, tak to letisko je obrovské,  luxusné a vidíte, že tam asi sú  peniaze. V prípade Maledív vás prekvapí jednoduchosť. Zážitok z príletu je oveľa príjemnejší, z výšky vyzerajú roztrúsené ostrovy veľmi zaujímavo.  Z hlavného mesta sa potom turisti presúvajú na svoje rezorty. Sú tri spôsoby,  ako sa k nim dostanete, záleží to od vzdialenosti. Sú rezorty, ako napríklad Soneva Gili, dostupné rýchločlnom do 30 minút, ale už na  vzdialenejšie, ako napríklad Soneva Fushi,  sa presúvate hydroplánom  a na tie najvzdialenejšie, napríklad do Six Senses Laamu,  sa využívajú domáce letecké linky, kde až za 50 minút sa dostanete do vysneného rezortu.

Obrovská výhoda týchto vzdialených rezortov, čo si  však málokto uvedomuje,  je to, že aj keď ide o náročnejšiu logistiku, ale ten pocit slobody a odpojenia sa od sveta je oveľa väčší.  V blízkosti hlavného mesta Male je hustá premávka lodí, počujete lietadlá, takže stále máte pocit, že ste v kontakte s  okolitým svetom. Six Senses Laamu je unikátne v tom, že je ďaleko od Male, a keď sa pozriete ktorýmkoľvek smerom, v okolí ostrova nenájdete nič, čo by vám pripomínalo civilizáciu.

Prísne dbajú na ochranu životného prostredia

Unikátne je to, že každý rezort Six Senses má manažera na životné prostredie. Títo ľudia nerobia nič priamo pre hostí, ale sú tam kvôli tomu,  aby dohliadali a neustále  vyvíjali nové technológie. Stále pracujú na tom, aby bol rezort čo najviac sebestačný a aby čo najmenej škodil životnému prostrediu.  Preto sa môže zdať niektorým hosťom, ktorí tam prichádzajú, že platia vysokú cenu za pobyt.  Nejde však len o zahrnutý komfort a luxus, ktorý tam zažívate. Je tam veľa vedľajších faktorov, napríklad aj podpora lokálnych komunít, stavajú školy pre chudobných ľudí, zachraňujú živočíšne druhy…

Napríklad večer, keď už je tma,  tak v rezorte dbajú na to, aby neprodukovali svetelný smog. Takže všade je veľmi tlmené osvetlenie, len aby ste si naozaj videli pod nohy. Ale keď sa pozriete na oblohu, tak sa vám naskytne pohľad na nebo posiate hviezdami, aký nezažijete ani na Lomnickom štíte.

Netopiere veľké ako mačka

Podobne, ako je to s oblohou, tak je to aj so zvukmi. Zažijete absolútne ticho, v skutočnosti počujete iba šum mora.  Občas začujete nejaké šumenie stromov a možno zvuky kaloňov. Kaloň malajský je obrovský netopier, ktorý má hlavu takmer ako mačka,  veľké oči, ňufáčik. Je to cicavec a patrí medzi  najväčšie netopiere na svete, ktoré majú rozpätie krídiel aj pol metra. Sú to však veľmi mierumilovné zvieratká a zaujímavosťou je, že sa neživia krvou ani mäsom, ale ovocím. Navyše, sú veľmi bojazlivé a ukrývajú sa v palmách. Z fauny vás už nič neprekvapí, skutočný zážitok na vás čaká skôr pod morom.

Maledivy

Dokonalý pokoj, dokonalé ticho, dokonalý relax

V rezorte Six Senses Laamu vládne filozofia, že máte oddychovať, pričom  zrelaxovať by malo nielen telo, ale aj duša. Takže hoci môže ísť o luxusný pobyt, na izbe nie je satelit a v televízii si môžete pozrieť iba nejaký film na DVD. A pokiaľ sa dá, tak na všetkých rezortoch chodíte bosí.  Zachováva sa luxus v rámci ubytovania, ale skôr taký naturálny. Niektorí ľudia to práve za luxus nemusia považovať, lebo aj veci majú takú patinu, že vyzerajú akoby boli zašlé, ale je to kvôli tomu, aby to dostalo prirodzený vzhľad. Luxus si užívate v tom, že tam máte veľmi veľa životného priestoru, je tam absolútne súkromie, ticho, pohoda, tiež v službách, v priateľskom prístupe, príjemnej obsluhe.

Kuchyňa má indický nádych

Ryby a zelenina tvoria základ maledivskej stravy. Zeleninu si dopestujú na ostrove, tak sa môžete spoľahnúť, že je úplne čerstvá. A keďže si musia udržiavať určitú dávku luxusu, tak sa aj v tomto smere snažia  pokrývať potraviny rôzneho druhu. Napríklad, ak si chcete dať steak, tak ho tam pre vás určite pripravia. Ale snažia sa  zákazníkov motivovať k tomu, aby si vyberali lokálne potraviny, ktoré sú čerstvé, lepšie, kvalitnejšie a reprezentujú domácu kuchyňu.  Navyše, steak je aj tak veľmi drahý, tak si ho radšej ani nedáte. Všetky jedlá sú varené z láskou. Ak niekto tomu verí, že do jedla dáva šéfkuchár srdce a energiu, tak sa človek potom cíti oveľa lepšie, než keby sa najedol niekde v kantíne…

MaledivyMaledivy

Opaľovanie, potápanie, wellness, aj výlety loďou

Zaujímavé je ísť sa pozrieť na ostrovy, kde žijú domorodí obyvatelia. Počuli sme aj také informácie, aby tam turisti nechodili, vraj stratia ilúzie o raji. Na rezorte totiž všetko prispôsobujú tomu, aby to naozaj vyzeralo ako raji. A domorodci nežijú tak, ako sa žije v rezortoch – o pláže sa nestarajú, sú chudobní, ale na druhej strane sú šťastní a spokojní. Oni totiž  majú oproti nám obrovskú výhodu, že nikto na nich nevyvíja tlak, aby dosahovali nejaké výsledky, nežijú v strese…

Maledivy

Súčasťou ich filozofie je: Spomaľte život

Na dosiahnutie rovnováhy tela a duše majú vynikajúco vypracovaný systém wellnessu. Six Senses je z jedným zo svetových lídrov poskytovania SPA – služieb na svete.  Oni neposkytujú wellness len vo vlastných rezortoch, ale majú SPA ako samostatný produkt a nájdete ich aj v iných rezortoch, napríklad aj v Egypte. Niektoré typy masáží, medzi nimi napríklad aj balijskú či thajskú,  môžete absolvovať aj u nás na Slovensku. Zaujímavosťou pre nich sú rôzne terapeutické sedenia, napríklad na vyladenie čakier.

Michal Konrád