Mariazell a čertovský Sankt Sebastian

Mariazell je známe pútnicke mesto, ležiace v rakúskom Štajersku, kam prichádzajú turisti z celého sveta aj napriek tomu, že tu žije len niečo okolo 1500 obyvateľov. Aj my sme si chceli spríjemniť začiatok adventu a vybrali sme sa na vianočné trhy do tohoto malého, malebného mestečka…

MariazellHistória

Podľa prameňov bolo toto pútnicke miesto založené 21. decembra 1157. Legenda hovorí, že opát Otker z kláštora St.Lambrecht poslal jedného zo svojich mníchov –  Magnusa do blízkosti Mariazellu, aby sa postaral o duchovno tamojšieho obyvateľstva. Mních si chcela na túto dlhú cestu zobrať obľúbenú sošku Panny Márie, ktorú si sám vyrezal z dreva. Večer, konkrétne 21.decembra v roku 1157, keď už bol takmer blízko svojho cieľa, mu do cesty padla veľká skala a on nemohol ďalej pokračovať. Začal sa modliť k panne Márii  tak úporne, že skala sa rozštiepila a umožnila  mu pokračovať ďalej v ceste. Keď Magnus dorazil do mesta, sošku Panny Márie postavil na peň a začal vyrezávať malú kaplnku spolu s malou komôrkou pre seba. Netrvalo dlho a táto kaplnka sa stala centrom duchovného života pre celé okolie.

Niekedy okolo roku 1200  vybudoval knieža Vladislav Jindřich prvý kostol  Mater Gentium Slavorum, ako vďaku za svoje uzdravenie. Obdobie baroka znamená pre Mariazell nový rozkvet. Mesto sa stáva hlavným pútnickym miestom Podunajskej monarchie a Gotický chrám už nestačí, a tak v rokoch 1644 – 1683 sa zrealozovala rozsiahla, honosná baroková prestavba.

MariazellBazilika dnes

Dnes sa veľká bazilika náchádza v centre samotného mesta. Keď do nej vstúpite, vnútro vás celkom ohromí, pretože je bohato vyzdobené barokovými maľbami a inými umeleckými dielami, zlatými, striebornými a mramorovými sochami. Samozrejme, v centre diania na hlavnom oltári nájdete už spomínanú sošku Panny Márie, nazývanej aj Magna Mater Austriae (Veľká matka Rakúska), ktorá je cieľom väčšiny pútnikov. Celý rok je odetá do krásnych šiat, iba 2 dni v roku ju vyzliekajú – 21.12 a 8.9.
Ďalším navštevovaným miestom v bazilike je pokladnica, kde sa nachádzajú dary od pútnikov. Najcennejší je dar od uhorského a poľského kráľa Ľudovíta z Anjou, ktorý venoval vzácny obraz Madony. Bohato zdobený oltár venovala Mariazellu samotná cisárovná Mária Terézia. Takisto sa môžete ísť pozrieť na poschodie baziliky, kde visia stovky zaujímavých obrazov.

Vianočné trhy, medovníky a bylinky

Hlavné námestie je centrom diania. Útulné malé námestie, plné rozkošných stánkov, z ktorých voňajú pečené gaštany, varené vino, punč a čerstvé medovníky, ktoré tu vyrába miestna rodina Pirkerovcov už po celé stáročia.  Kto má chuť, môže si ísť pozrieť ich medovníkové kráľovstvo. Nájdete tu aj medovníkovú chalúpku v životnej veľkosti. Ďalšou známou rodinou v Mariazelli, ktorá sa zaoberá  tradičným remeslom, je rodina Arzberger, ktorá vyrába domáce bylinkové likéry.

Okrem jedla tu nájdete množstvo stánkov s ručne robenými výrobkami, cenovo o niečo vyššie ako u nás, ale za niektoré kúsky sa určite oplatí zaplatiť trošku viac. Ak vám bude zima, môžete sa zohriať v príjemných kaviarňach a reštauráciách, ktorých tu je okolo námestia dostatok. Tiež je tu pár obchodov, niektoré s tradičnými, ručne robenými výrobkami Na námestí sa okrem voňavých stánkov nachádza aj najväčší “Adventný veniec“ v Rakúsku. Vždy v predvečer adventnej nededle, po ukončení omše v Bazilike, sa zapáli jedna zo štyroch adventných sviečok.

Mariazell_Adventhuetten_Schnee∏mariazellerland-blog

Čertovský Sankt Sebastian

Ak sa vydáte smerom od námestia doľava,  cez príjemné uličky asi po 15 minútach sa dostanete až do susednej dedinky – Sankt Sebastian. Je známa najmä vďaka udalosti nazývanej beh čertov. Beh čertov alebo tiež Krampuslauf je populárna udalosť, na ktorú sa vždy príde pozrieť niekoľko stovák ľudí. Čerti so strašidelných maskami pochádzajú  z rôznych oblastí z celého Rakúska, čo vidieť aj na samotných maskách. Celý pochod čertov začal okolo 18,30 a trval približne 30-40 minút. Desivo vyzerajúci pekelníci sa prechádzali pomedzi dav a strašili, z čoho sa netešili deti a veruže aj niektorí dospelí… 😛 Niektorí čerti boli naozaj škaredí a hrôzostrašní Okrem strašidelnej masky mali na sebe ohňostroje a prskavky, prípadne si viezli so sebou malé pojazdné peklo a všetko okolo nich len tak iskrilo, prskalo a dodávalo  ešte strašidelnejší dojem. Veru, človek by sa normálne bál…

-hk-

Foto:
Copyright – Tourismusverband Mariazeller Land
H.Karabova, J. Vancova

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach