Mierite do exotiky? Nezabudnite na očkovanie!

Očkovanie pred dovolenkou môže byť životne dôležité…

Čoraz častejšie v zime balíme plavky, opaľovacie krémy či  slnečné okuliare a mierime ako sťahovavé vtáctvo do „teplých krajín“.  Aby sme si však exotiku užili v zdraví a bez následkov, nemali by sme podceniť cestovateľské očkovanie. Treba sa oň zaujímať najmenej šesť týždňov pred vycestovaním.

Nezabudnite na očkovanie

Odborník na cestovateľskú medicínu MUDr. Ivan Bakoš odporúča poradiť  sa pred cestou o možných zdravotných rizikách, najmä ak ide o prvú návštevu exotiky. Predovšetkým v rozvojových krajinách sú ešte stále rozšírené ochorenia, s ktorými sa u nás už nestretávame. Pre horšie hygienické podmienky častejšie hrozia ochorenia ako hepatitída typu A, cholera či týfus. Veľmi nebezpečná môže byť besnota po uhryznutí napríklad opicou, túlavým psom či netopierom. Tamojšie komáre prenášajú nákazy, ktoré sa v našom miernom podnebnom pásme nevyskytujú – žltú zimnicu či japonskú encefalitídu.

Očkovanie nie je všeliek

Všetky tzv. cestovateľské očkovania pre deti i dospelých sú odporúčané, resp. dobrovoľné. Jediným povinným v niektorých krajinách je očkovanie proti žltej zimnici, u pútnikov do Mekky proti meningokokovej meningitíde. Očkovanie však nechráni cestovateľa pred všetkými nástrahami. Môže ochorieť na nákazu, proti ktorej nie je vyvinutá očkovacia látka. Preto je potrebné, aby sa oboznámil s rizikami chorôb v navštívenej oblasti a možnosťami ich prevencie.

Očkovanie proti HPV
stock.adobe.com

Brušný týfus

Je akútne infekčné ochorenie spojené s horúčkou. Vyskytuje sa predovšetkým v krajinách s nízkym hygienickým štandardom – najmä v niektorých krajinách Afriky, Ázie, Strednej a Južnej Ameriky. Baktéria opustí žlčník, koluje v krvi a poškodzuje niektoré orgány. Najčastejšou komplikáciou je krvácanie do čriev a ich prederavenie. Prenáša sa  najmä znečisteným jedlom alebo vodou. Inkubačný čas je 7 – 24 dní. Očkovanie injekčne sa vykonáva 1 dávkou minimálne 2 týždne pred odchodom na cestu, perorálne pozostáva v požití 3 dávok v intervaloch: 0., 2. a 4. deň, a to minimálne 2 týždne pred odchodom. Očkovanie chráni približne 3 roky.

Žltá zimnica

Prejavuje sa  náhlou horúčkou, bolesťami hlavy a chrbtice, zožltnutím, niekedy s krvácaním z nosa a slizníc. Inkubačný čas: 3 až 6 dní. Vírus prenášajú z človeka na človeka komáre, infikujú sa od  opíc. V súčasnosti sa vyskytuje v Afrike, Strednej a Južnej Amerike – Bolívii, Brazílii, Kolumbii, Ekvádore a Peru. Proti žltej zimnici je očkovanie povinné, musí sa vykonať najneskôr 10 dní pred príchodom do endemickej oblasti. Za tento interval sa vytvoria protilátky. Platnosť očkovania je 10 rokov, potom ho  treba zopakovať. Po aplikácii očkovacej látky proti žltej zimnici nie je možné mesiac vykonať ďalšie očkovanie. Očkovanie sa zaznamená do medzinárodného očkovacieho preukazu oprávneným lekárom, musí mať okrúhlu pečiatku.

Besnota

Je to vždy smrteľné ochorenie prenosné zo zvierat na ľudí. Postihuje predovšetkým centrálny nervový systém – ide o poruchy vedomia, zvýšenú dráždivosť, parézy a paralýzy. Očkovanie je odporúčané pri cestách do oblastí s častým výskytom, sú zaznamenávané do cestovateľských máp. Skladá sa z troch dávok vakcíny: 0. a 14. a  30. deň. Každé dva až tri roky je potrebné preočkovanie jednou dávkou vakcíny. Protilátky sa vytvárajú o 7 až 14 dní po prvej dávke. V prípade poranenia besným alebo podozrivým zvieraťom, či už bol alebo nebol cestovateľ pred cestou očkovaný, treba ihneď vyhľadať lekára, ktorý rozhodne o ďalšom postupe.

Cholera

Je akútne prudké hnačkové ochorenie, často sprevádzané aj zvracaním a obrovskou stratou tekutín a minerálov. Spôsobuje ho baktéria zo znečistenej vody, prípadne z  jedla. Kým u domorodého obyvateľstva býva úmrtnosť pomerne vysoká, turisti sa nakazia len zriedkavo a priebeh nebýva taký dramatický. Inkubačný čas ochorenia je veľmi krátky – od niekoľkých hodín do 6 dní. Najúčinnejšia liečba je rýchle a dostatočné zavodnenie organizmu.  Očkovanie by sa malo vykonať minimálne 6 – 8 dní pred cestou. 

Japonská encefalitída

Ide o akútne vírusové ochorenie, najčastejšie sa vyskytuje v Ázii, prenáša ho komár.  Priebeh je zvyčajne bez príznakov. V malom percente nakazených však postihuje centrálny nervový systém, u niektorých postupuje veľmi rýchlo, nastupujú obrny až kóma. Môžu zostať aj trvalé následky. Očkovanie do svalu treba vykonať optimálne 1 mesiac pred odchodom, ochrana trvá 2 roky, potom je potrebné preočkovanie. 

Medzinárodný očkovací preukaz

Potvrdenie o povinnom očkovaní sa zaznamená v medzinárodnom očkovacom preukaze. Očkujúci lekár  vypíše iniciály očkovanej osoby,  názov ochorenia, proti ktorému sa očkuje, názov očkovacej látky, výrobné číslo a šaržu, dátum očkovania, dátum odkedy dokedy je očkovanie platné, pridá svoj podpis a odtlačí tam úradnú guľatú pečiatku očkovacieho centra. Pri očkovaní proti žltej zimnici sa do preukazu vlepí štítok z očkovacej látky. Na pravidelné a odporúčané očkovania je v medzinárodnom očkovacom preukaze vyhradená iná strana. 

Pomôže cestovateľská slivovica?

Ruku na srdce: ktorý náš cestovateľ si do batožiny nepribalí fľašku domácej pálenky? MUDr. Bakoš: „Môj názor, či alkohol  pomáha proti črevným ťažkostiam, je jednoznačný:  jeden „frťan“ ráno nalačno podporí vytváranie žalúdočných a črevných štiav. Ak do takéhoto kyslého prostredia, padnú´ škodlivé mikróby z raňajok, sú zničené a nemusia ohroziť zažívací trakt. Samozrejme, závisí od ich množstva a sily. Ak si však niekto myslí, že takto ho slivovica ochráni na obed či večer, veľmi sa mýli. Tu sa vyžadujú už iné opatrenia.“

MUDr. Ivan Bakoš

očkovanie

„Rozumný človek – a nemusí to byť ani veľký cestovateľ – by mal byť zaočkovaný proti hepatitíde typu A. Aj na Slovensku máme do roka niekoľko epidémií tohto typu. Pri cestách do dnes už tradičných destinácií, ako sú Turecko, Egypt, Tunis, momentálne veľmi populárny Zanzibar či Srí Lanka, jednoznačne odporúčam aj očkovanie proti brušnému týfusu.  Očkovania proti hepatitídam A aj B a týfusu považujem za absolútny cestovateľský základ. Navyše, imunita proti uvedeným dvom hepatitídam je po očkovaní doživotná, takže je to dobrá investícia do tohto druhu prevencie.“

Foto: archív

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach