Mníchov a bavorská kuchyňa

Napriek tomu, že nemecká kuchyňa nie je taká preslávená ako francúzska či talianska, myslím, že si tu aj náročnejší stravníci prídu na svoje.

Kde sa najesť

Reštaurácia – tento názov zahŕňa pod seba od prvotriednej kuchyne za závratné ceny (nielen pre našinca), až po obľúbené reštaurácie s cenami primeranými a prijateľnými. Gasthaus – takto sa označujú tradičné hostince s regionálnou kuchyňou. Veľmi často sa stretnete so slovom Imbiss. Sú to väčšinou malé občerstvovacie stánky, kde sa predávajú opekané klobásky a pitie v plechovkách, ale aj elegantné stánky, ponúkajúce široký sortiment šalátov a rýchleho občerstvenia, prípadne aj samoobslužné reštaurácie. Nájdete ich takmer na každom kroku. Vyznačujú sa rôznorodosťou kuchyne. Ako som už v predchádzajúcom článku spomínala, Mníchov je kozmopolitné mesto a s tým, samozrejme, súvisí aj rozmanitosť a pestrosť kuchýň. Nielenže nájdete občerstvovacie zariadenia s gréckou, tureckou, arabskou a čínskou kuchyňou, ale je tu aj množstvo cudzích reštaurácií – talianske, thajské, japonské, takmer možno povedať, že tu nájdete kuchyne z celého sveta. Väčšinou, sú majiteľmi prisťahovalci. A varia, môžem potvrdiť, vynikajúco!

Café – je to miesto, kde sa ráno servírujú raňajky ( Nemci preferujú sladké raňajky – čo znamená hrianky alebo biele pečivo s maslo a lekvárom, poprípade rôzne druhy sladkého pečiva) a od poludňajších hodín obed. Okrem toho si tu môžete kedykoľvek pochutiť na dobrej káve a zákusku.

Pre Bavorsko a Mníchov zvlášť, sú typické Bierhalle a Biergarten, ktoré tiež nájdete takmer všade. Nedá mi nespomenúť jednu z najstarších – Augustiener Brauerei, ktorú nájdete v centre mesta, na už spomínanom Marienplatzi alebo Hirschgarten, ktorá pojme okolo 8000 návštevníkov naraz. Ak niekedy budete v Mníchove, odporúčam vám ich navštíviť.

Aká je nemecká – bavorská kuchyňa?

Pestrá, má vysokú úroveň a k tomu aj zodpovedajúce ceny. A je naozaj dobrá! Nájdete v nej takmer všetko. Mnohé jedlá sa pripravujú na grile. Typickými sú aj tzv. Eintopf – alebo jedlo z jedného hrnca, ktoré vlastne nahrádza polievku a hlavný chod. Obsahuje mäso, zemiaky a rôzne druhy zeleniny – všetko varené v aromatickej omáčke.

Predjedlá

Typickým predjedlom je bavorský Weisswurst. Je to špeciálna biela klobáska, ktorá je uvarená a podáva sa v miske s horúcou vodou. Zajedá sa s bavorskými pivnými praclíkmi, sladkou horčicou a všetko sa to zapíja pivom. Musím sa priznať, že keď som po prvý raz mala uvedené jedlo pred sebou na tanieri, nevzbudzovalo vo mne žiadnu dôveru. Po ochutnaní všetky obavy vymizli. Treba skúsiť, chutí skvele.

Polievky

Bavorskou špecialitou je Leberknödelsuppe – vývar s pečeňovými knedličkami. Majú ho všade – odporúčam. Okrem toho sa stretnete s Tomatensuppe – paradajková polievka alebo aj Linsensuppe – šošovicová polievka. Všetky chutia inak ako naše.

Hlavné jedlá

Treba povedať, že väčšina z nich nezodpovedá práve pravidlám racionálnej výživy. Tak napríklad povestné Schweinehaxe – grilované údené koleno, podávané s kapustou a zemiakovými knedľami alebo iba s pivným praclíkom alebo Späreribs – čo sú zasa grilované bravčové rebierka, podávané s barbeque omáčkou.

Šaláty

Okrem najrozmanitejších zeleninových miešaných šalátov, typickým je Kartoffelsalat – zemiakový šalát – ktorý sa dochucuje kyslými uhorkami, cibuľkou a niekedy aj majonézou.

Káva a zákusky

Nemecko, a s ním aj Bavorsko, je známe ľahkými ovocnými koláčmi a tvarohovými tortami. Hádam najznámejším zákuskom je Schwarzwälder Kirschtorte – čo je čokoládová torta plnená čerešňami a šľahačkou. Rovnako dobrým a lákavým je aj Weisse nürnberger Lebkuchen – perník s mandľami. A aká sa pije káva? Na akú má kto chuť. Malé presso. cappuccino, melange alebo tzv. Milchkaffe – káva s mliekom .

Čo si dať na pitie?

No v každom prípade pivo. Bavorsko a Mníchov je skutočným centrom pivovarníctva v Nemecku. Mená pivovarov ako Hofbräu, Paulaner alebo Franziskaner sú známe priaznivcom tohto moku snáď na celom svete. Zaujímavosťou je, že veľké pivo sa čapuje do Massu – pohár o objeme jedného litra. Najbežnejšie sa pije Pils – ležiak plzeňského typu, avšak špecialitou je Weizenbier – pivo so zostatkom kvasníc ( mám najradšej). Môžete sa stretnúť aj s Radler – pivo miešané so Spritom v pomere 1:1. Z nealkoholických nápojov sa často stretnete s Apfel Schorle – jablčný džús riedený minerálkou 1:1 alebo Spezi – zmes Coca Coly a Fanty 1:1

Čo dodať na záver?

Vyskúšajte a uvidíte!

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach