Navštívte Herend!

Kúzelný svet porcelánu si vás získa

Ak aj vy patríte medzi tých, ktorých fascinuje očarujúci svet porcelánu? Určite by ste si mali naplánovať výlet do susedného Maďarska a navštíviť Herend.

Múzeum porcelánu, ktoré je veľkolepé svojou architektúrou a fascinujúce svojimi detailami, dozaista očarí svojich hostí. Nielen viac ako 186-ročnou tradíciou minimanufaktúry, ktorá začala vyrábať krásny a povestný porcelán už v roku 1826, ale aj výletom do histórie výroby porcelánu, ako aj samotnými vzácnymi a jedinečnými exponátmi. Ide skutočne o unikátnu zbierku porcelánu za obdobie uplynulých dvoch storočí!

V komplexe budov Porcelánia návštevníci zažijú výlet, ktorý je aj vo svetovom meradle skutočne ojedinelý. V prvom rade si cestu, ktorou herendský porcelán dobyl svet a stal sa mýtom, môžu pozrieť na filmovom plátne. Potom sa môžu zoznámiť s procesom výroby porcelánu. Od formovania po maľovanie – v Minimanufaktúre. Tí, ktorí po výlete do sveta porcelánu vyhladli, môžu sa občerstviť a utriediť svoje príjemné dojmy v kaviarni a reštaurácii Porcelánovej manufaktúry. Tu návštevníkov ešte čaká bonus navyše. Všetko sa totiž podáva v originálnom herendskom porceláne! Nuž, iste uznáte, že z takých nádherných tanierov jedlo chutí ešte lepšie. Voňavú kávičku či čaj vychutnáme naozaj kráľovsky. Tí, ktorí si z tejto nádhernej atmosféry  túžia odniesť niečo aj domov, alebo pre svojich blízkych, môžu si nakúpiť v herendskej darčekovej predajni. Ponúka pekné darčeky z týchto svetoznámych výrobkov. Zaujímavosťou a známkou kvality je skutočnosť, že medzi objednávateľov herendského porcelánu patrila kedysi aj kráľovná Viktória (najznámejší vzor „krstná mama“), cisár a uhorský kráľ František Jozef a jeho manželka kráľovná Alžbeta.

Príďte sa presvedčiť na vlastné oči – výlet do Herendu a jeho Porcelánia je pôžitkom pre oči i dušu…

Foto: Juraj Velebir