SPÄŤ
Cestovanie

Po stopách Čiernej Venuše

Od: Henrieta Karabova 23.10.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Ak by dnes žila, patrila by medzi svetom obdivované celebrity. Jej spev a tanec bol totiž nenapodobiteľný, jej angažovanosť v boji proti diskriminácii bola neúnavná, jej životná púť strastiplná, ale  zažila všetko, slávu i pád.  Taká bola jedna z najslávnejších tanečníčok a speváčok minulého storočia – Joséphin Baker (1906-1975), ktorej stopy dnes vedú do majestátneho zámku Chateau des Milandes vo francúzskom departamente Dordogne, vzdialeného len dve hodiny autom od Bordeaux. Tu sa totiž odvíja celý život umelkyne, pri nohách ktorej kedysi ležal celý Paríž!

Po stopách Čiernej Venuše

Dozvedáme sa, že jej rodiskom bol americký St.Louis, kde sa narodila ako nemanželská dcéra chudobných rodičov. A to v čase, kedy černosi nemali žiadne práva. Ako dievča čiernej pleti zažila už v jedenástich rasové nepokoje v rodnom meste a odvtedy sa stáva angažovanou bojovníčkou proti rasizmu. Ako čašníčka v džezovom klube odhalí svoj talent pre hudbu a tanec a veľmi rýchlo sa nadchne pre charleston.

Začína vystupovať po rôznych amerických kluboch, pokým jej nepadne do lona ponuka od bielej ženy, majetnej mecenášky čiernej hudby – Caroline Reagan, ktorá ju láka do Paríža. Josephin Baker svojím černošským  temperamentom a exotickou nahotou si získava priazeň Parížanov natoľko, že si získala obdiv aj od hereckých legiend, akým bol Jean Marais či Paul Gabin.

Jej sláva stúpa, stúpa aj počet jej obdivovateľov a prichádza aj angažmán do slávneho Folies Bergére. Aj  prvé ponuky na nahrávky v Columbia Records a  prvá filmová rola. Stáva sa najlepšie platenou umelkyňou v Európe, ale Josephin chce dobyť aj svoju vlasť. Opäť ju však čaká sklamanie: mnohé americké hotely odmietajú ubytovať černošskú speváčku,  rozčarovaná, vracia sa do Európy. Sobášom získa francúzske občianstvo a počas okupácie Francúzska (1940-1944) sa začína angažovať v Červenom kríži.

Jej popularita je stále väčšia a väčšia, a tak sa opätovne rozhodne vrátiť sa do vlasti. Tu sa jej tiež dostáva uznania, je slávna a šťastne vydatá. A túži len po vlastnom dieťati, ale realita je iná: keď sa dozvie, že deti nemôže mať, rozhodne sa pre adopciu. Opúšťa manžela a hľadá vhodné bývanie pre svoje nové poslanie matky adoptívnych detí: desať chlapcov a dve dievčatá rôznej pleti a vierovyznania, aby dokázala svetu, že aj pleťou a kultúrou odlišní ľudia môžu spolu krásne nažívať. Dozvedá sa o zámku Milandes, ktorý je práve na predaj, zariaďuje ho drahým nábytkom a nasťahuje sa doň s celou rodinou.

Nič jej nebráni v tom, aby tu viedla nákladný život, a tak prichádzajú prvé nezaplatené účty a neprejdú ani tri roky, a už musí zachraňovať svoj projekt útekom do sveta hudby a tanca, do Paríža. Tu ako hlavná predstaviteľka muzikálu Paris mes Amours žne síce úspech, ale na prevádzku zámku to nestačí, zámok musí ísť do dražby.

Josephin prežíva najväčšie sklamanie svojho života. Pomoc jej ponúka jej priateľka, princezná Grace Kelly z Monaka, ktorá jej daruje na pobreží dom. Zároveň dostáva priestor pre vlastný program „Josephine“ v Paríži, pre ňu síce  triumfálny návrat, ale o štyri dni neskôr náhle zomiera  na výron do mozgu. A všetky adoptívne deti sa rozpŕchli do sveta, nevedno kam.  Dojemná story, s ktorou je konfrontovaný každý, kto vstúpi do  zámku Milandes, pretože zámocká pani Madame Claude de Labarre urobila všetko preto, aby návštevníci spoznali autenticky slávu i pád veľkej umelkyne, pri nohách ktorej kedysi ležal celý Paríž.

Gabriela Kopicová
www.milandes.com

womangalérie VŠETKY