Potulky historickou Prahou, časť 2

Ako sme vám sľúbili, prinášame vám druhú časť „potuliek historickou Prahou“

O tom, že do Prahy sa vždy oplatí ísť na výlet, nie je pochýb. Čo ale v prípade, keď si nemôžme dovoliť ani len víkendové ubytovanie v jednom z útulných pražských hotelíkov, či penziónov? Nezúfajte! Ešte stále sú tu vysokoškolské internáty, v ktorých vás ubytovanie stojí k hotelovým pomerom naozaj symbolickú cenu. Máte pocit, že na internáte je hluk, možno špinavo…? Mýlite sa. V prípade, že si zaplatíte počas svojho výletu internátnu izbu, budete milo prekvapení.

Potulky historickou Prahou

Samozrejme, že netreba očakávať super moderné zariadenie, ale klasický štandard. Zariadenie internátnych izieb je plne dostačujúce a sociálne zariadenia spĺňajú hygienické predpoklady. Rovnako dobre nájdete množstvo ponúk na víkendové pobyty na zľavových portáloch.

Hradčany

Od lacného ubytovania prejdime k prechádzkam českou históriou. Návštevu Pražského hradu si bohužiaľ už dnes môžu dovoliť len solventnejší turisti. Ceny jednotlivých prehliadok interiérov hradu a jeho múzeí nájdete tu. Dnes už platenej prehliadky je zahrnutá aj prechádza Zlatou uličkou, ktorá bola v minulosti bezplatná. Sumy za prehliadku vás ale nemusí vystrašiť, pretože na nádvorie, do záhrad, či katedrály Sv. Víta sa samozrejme stále dostanete bezplatne.

Reprezentačné priestory hradu sú prístupné len dva dni v roku, pričom kancelária prezidenta a správa hradu prístupné nie sú. Stráž sa strieda pri bráne každú hodinu a o 12:00 s fanfárami na 1. nádvorí. Ak by vás zaujímali korunovačné klenoty, tak tie sú vystavované na Pražskom hrade a nikde inde len pri mimoriadnych príležitostiach. O vystavení klenotov rozhoduje prezident republiky.

Po vyčerpávajúcej prehliadke bývalého sídla rodu Přemyslovcov budete mať určite chuť na dobré české jedlo. Je jedno, či túžite po sviečkovej, vyprážanom syre, alebo si chcete dať „vepřo-knedlo-zelo“, určite navštívte niektorú z klasických českých jedální. Neznie to tak výborne, ako „reštaurácia“, ale určite neoľutujete. Jedlá sú tu naozaj dobré, lacné a čo je dôležité, je toho na tanieri vždy dosť.

Za jednu porciu zaplatíte aj s pitím približne sto českých korún, a to je určite prijateľné. Ako vidíte, výlet do stovežatej Prahy nemusí byť finančne náročnou záležitosťou, v prípade, že viete ako na to, a nie ste človek s vysokými nárokmi na ubytovanie a prestravovanie sa. V opačnom prípade si zbaľte funkčnú kreditku patriacu k tučnému bankovému kontu, pretože Praha, to nie je len história, ale Praha, to je aj zábava, móda a štýl! O tom ale niekedy nabudúce.