Potulky historickou Prahou

Praha je bezpochyby perla európskej historickej architektúry. Nepoznám človeka, ktorý by nemiloval potulky Prahou, alebo takého, ktorý by sa do Prahy nechcel ísť pozrieť. Vždy keď tam prídete, vždy tam stoja tie isté historické budovy, vždy je preplnená turistami, vždy nájdete na každom kroku tie isté suvenírové obchodíky a vždy v nej nachádzate nové čaro.

Potulky historickou Prahou

Historické centrum Prahy

Historické centrum mesta začína Prašnou bránou, ktorá mala byť akousi reprezentačnou bránou do Starého Mesta pražského. Jej názov pochádza z obdobia, kedy bola využívaná ako sklad strelného prachu, pretože jej výstavba sa koncom 14. storočia zastavila. Gotická architektúra bola zrekonštruovaná až v 19. storočí a dnes tvorí hrdý vstup na Staromestské námestie.

Staromestské námestie je najvýznamnejším námestím kráľovského mesta. Práve tu sa odohrávali jeho dejiny. Prechádzali tadiaľto korunovačné sprievody a odohrávali sa tu dôležité manifestácie novodobých dejín. Neodmysliteľnou súčasťou námestia je Staromestská radnica. Bola založená v roku 1338. Jej súčasťou je historický, svetový unikát pražskej architektúry, Pražský orloj. V okienkach Pražského orloja sa každú hodinu objavujú povestní apoštolovia. Asi 5 minút pešej chôdze od Staromestského námestia sa nachádza Karlov most. Bol založený v roku 1357. Most zdobí 30 sôch a súsoší, ktoré vznikajú postupne od 17. storočia, no v súčasnosti sú najcennejšie originálne kúsky vymenené za kópie.

Prechádzka ako Staromestským námestím, tak po Karlovom moste je veľmi romantická a príjemná. Dnes už je tu možno vidieť rôzne turistické atrakcie, akými nie sú len stánky s rôznymi suvenýrmi, obrázkami, šperkami, fotkami…, ale aj pouliční umelci, ktorí si privyrábajú spevom, hrou na hudobných nástrojoch, či sklenených pohároch. Vidieť všetko toto, čo vonia históriou počas bieleho dňa je skvelé, ale vidieť to v noci a pridať k tomu posedenie pri Vltave je úžasné. Verte, že aj v prípade, že nie ste milovníkmi dobrého českého točeného pivka, tak tomuto určite neodoláte! Príjemný teplý večer, rozžiarená Praha a vy v krčmičke priamo na brehu Vltavy máte výhľad na vysvietené Národné divadlo. A to vás ešte čaká prechádzka po osvetlenom Václavskom námestí…

Potulky Prahou ešte ani zďaleka neskončili, pretože nabudúce si môžete prečítať niečo zaujímavé o Pražskom hrade, pozrieť si pekné obrázky a okrem toho sa dozviete, kde a ako sa v Prahe lacno ubytovať a kvalitne najesť za primerané ceny.
Do skorého čítania!